آشنایی با رابط ظاهری و گرافیکی افزونه المنتور

( یکشنبه ، 6 خرداد سال 1403 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه یازدهم

آموزگار :

مهدی جبین پور

آشنایی با رابط ظاهری و گرافیکی افزونه المنتور در جلسه یازدهم آموزش کامل المنتور قرار گرفته است. در این جلسه بصورت جزئی برخی بخش های المنتور آموزش داده می شود. ( ادامه مطلب … )

افزونه المنتور Elementor

افزونه المنتور ، سایت ساز جهانی وردپرس …

افزونه المنتور قدرتمندترین پلاگین سایت ساز دنیای وردپرس است که نسخه پرو اورجینال آن توسط گروه ابزار وردپرس در ایران عرضه شده است.

افزونه المنتور Elementor

افزونه المنتور ، سایت ساز جهانی وردپرس …

افزونه المنتور قدرتمندترین پلاگین سایت ساز دنیای وردپرس است که نسخه پرو اورجینال آن توسط گروه ابزار وردپرس در ایران عرضه شده است.

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

آشنایی با رابط ظاهری و گرافیکی افزونه المنتور

( یکشنبه ، 6 خرداد سال 1403 )

چگونه با رابط ظاهری و گرافیکی المنتور کار کنیم؟

در جلسه 9 با محیط افزونه المنتور و نحوه افزودن ردیف، ستون و المان­ ها آشنا شدید. در این قسمت می ­خواهیم به ­طور جزئی و دقیق درباره­ ی رابطه ظاهری و گرافیکی المنتور و تنظیمات پیشرفته آن صحبت کنیم و شما را با امکانات نوین المنتور آشنا کنیم. در پایان این مقاله شما به ابزار قدرتمندی که برای طراحی وب ­سایت در اختیارتان است پی خواهید برد.

ورود به ویرایشگر المنتور

در قدم اول در پیشخوان وردپرس به منوی “برگه ­ها > همه ­ی برگه­ ها” بروید و یک برگه جدید بسازید یا یکی از برگه­ های سایت را در حالت ویرایش باز کنید. سپس دکمه “ویرایش با المنتور” را کلیک کنید تا وارد محیط المنتور شوید. همچنین شما می­توانید بدون اینکه برگه را در حال ویرایش باز کنید به­ طور مستقیم با کلیک روی گزینه “ویرایش با المنتور” که با نصب افزونه المنتور برای دسترسی سریع هر برگه اضافه می ­شود، بدون اینکه ابتدا وارد برگه شوید، به ویرایشگر زنده المنتور بروید.

محیط المنتور

همان­ طور که می­ دانید ویرایشگر المنتور به دو بخش اصلی تقسیم می ­شود. نوار ابزار و تنظیمات المنتور در سمت راست صفحه قرار دارد و سمت چپ صفحه که فضای بیشتری دارد برای طراحی و بخش محتوایی است. دکمه (+) یک ساختار جدید با ردیف و ستون ایجاد می­کند و المان ­ها درون این ساختار قرار می­گیرند. پنل و نوار ابزار المنتور بخش ­های متفاوتی برای پیکربندی و تنظیمات دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

پنل و نوار ابزار المنتور
پنل و نوار ابزار المنتور

 

المان­ها

المان­های المنتور اصلی ­ترین آیتم برای طراحی هستند که در ابتدای ورد به ویرایشگر با آن رو­به­ رو می شوید. دسته­ بندی­ های متفاوتی برای المان ­ها را مشاهده می­ کنید که برای دسترسی راحت و سریع گروه­ بندی شده ­اند. توجه کنید که اگر از نسخه ­ی المنتور پرو استفاده نمی­ کنید، المان ­های محدودتری برای طراحی دارید و ممکن است نتوانید همه ­ی آنچه از یک وب ­سایت حرفه ­ای انتظار دارید را برآورده نمایید.

ویجت و ابزارک نام­ های دیگری است که برای المان ­های المنتور به کار می ­رود. ممکن است در ادامه کار طراحی سایت با این نام­ ها مواجه شوید، پس بهتر است از هم­ اکنون با آنها آشنا شوید.

برای استفاده از هرکدام از المان­ها فقط کافیست آن را با ماوس انتخاب کنید و در ردیف و ستونی که مدنظرتان است قرار دهید و سپس تنظیمات بیشتر که برای هر المان وجود دارد را انجام دهید. هر نواع المانی که شما نیاز دارید در المنتور فراهم شده است. ابزارک ­های متنی، تصویر، ویدیو، فرم و المان ­های بیشتر که به پیشرفت هرچه بیشتر طراحی صفحه و سایت کمک می­ کنند.

در ویدیوی معرفی المان ­های المنتور به­ طور کامل ابزارک ­ها را توضیح داده­ ایم. پس از مشاهده این آموزش با تمرین و بررسی هرکدام از آنها دقیقاً متوجه چگونگی کارکرد و کاربرد المان ­ها خواهید شد.

عمومی

توسعه­ دهندگان المنتور به فکر ویجت ­هایی که ممکن است کاربران بخواهند بارها مورد استفاده قرار دهند نیز بوده ­اند. به همین دلیل امکان ساخت و ذخیره المان ­های مورد نظر شما با طراحی­ های خاص و منحصر به­ فرد را فراهم کرده ­اند. بخش عمومی درست همان جایی است که شما به آن نیاز دارید.

فرض کنید المان سربرگ را با فونت، رنگ، سایه و انیمیشن دلخواه به ساختار طراحی اضافه کرده­ اید. حالا می­خواهید در قسمت­ های مختلف این صفحه و یا بخش­ های دیگر سایت از این سربرگ استفاده کنید. اما طراحی و ایجاد چند باره آن علاوه ­بر صرف زمان، امکان خطا و اشتباه را نیز افزایش می­دهد.

بنابراین فقط کافیست روی سربرگ طراحی ­شده “راست کلیک” کنید و گزینه “ذخیره به عنوان عمومی” را انتخاب نمایید. حالا وارد کتابخانه ابزارک ­های جهانی شده ­اید. یک نام برای آن بنویسید و در پایان دکمه “ذخیره” را کلیک کنید. المان سفارشی شما به بخش عمومی اضافه می­شود و هرجایی که بخواهید می­توانید از آن استفاده کنید. برای ویرایش آن هم فقط باید یک ­بار آن را تغییر دهید تا به ­طور خودکار در همه قسمت ­هایی که به کار رفته است، تغییر کند.

برای استفاده از هرکدام از المان­ ها فقط کافیست آن را با ماوس انتخاب کنید و در ردیف و ستونی که مدنظرتان است قرار دهید و سپس تنظیمات بیشتر که برای هر المان وجود دارد را انجام دهید. هر نواع المانی که شما نیاز دارید در المنتور فراهم شده است. ابزارک ­های متنی، تصویر، ویدیو، فرم و المان­ های بیشتر که به پیشرفت هرچه بیشتر طراحی صفحه و سایت کمک می­کنند.

جستجوی المان­ ها

فیلد جستجوی ابزارک­ ها امکان سرچ در بین المان ­ها را برایتان ایجاد می­کند. نام موضوعی که به المان آن نیاز دارید را در باکس جستجو بنویسید؛ برای مثال تصویر، تا همه ویجت ­هایی که با آنها می­توانید ویژگی­ هایی برای عکس و تصویر داشته باشید نمایش داده شوند.

تنظیمات کلی سایت

منوی همبرگری برای تنظیمات کلی سایت است. همان ­طور که می ­دانید المنتور نه فقط یک صفحه ­ساز بلکه یک سایت­ ساز تمام و کمال است که امکان طراحی همه ­ی بخش­ های یک سایت مثل هدر، فوتر و قالب­ های محتوایی با آن وجود دارد. از این رو تنظیمات این قسمت بر روی سایت و همه ­ی صفحات اعمال می ­شود.

در تنظیمات این قسمت فقط لازم است یک ­بار تایپوگرافی، رنگ، طراحی دکمه و فرم و موارد خیلی بیشتری را انجام دهید تا به همه­ ی بخش ­های سایت اعمال شود و دیگر نیاز به تنظیم تکی المان ­ها و آیتم ­ها نباشد. با تنظیمات عمومی المنتور بیشتر آشنا شوید.

تنظیمات کلی سایت در المنتور
تنظیمات کلی سایت در المنتور

افزودن المان

روش دیگر افزودن المان علاوه ­بر کلیک علامت (+) در ردیف و ستون، آیکون چند نقطه است. شما در هر صفحه­ ای و تنظیمی که باشید با کلیک روی این آیکون ابزارک ­های المنتور را می­توانید انتخاب و به صفحه اضافه کنید.

اما تنظیمات المنتور به همین جا ختم نمی­ شود. پیکربندی­ های بیشتری در نوار پایین تنظیمات هم وجود دارد که دانستن آنها طراحی راحتی را برایتان فراهم می­کند.

تنظیمات

مربوط به تنظیمات کلی صفحه است که سه بخش تنظیمات عمومی مثل افزودن تصویر شاخص، عنوان و طرح ­بندی صفحه، استایل و پیشرفته دارد.

ناوبر

منوی ناوبری لیستی از سکشن ­ها، ستون ­ها و المان ­های صفحه را نمایش می­ دهد که سهولت در انتخاب و جابه­ جایی آنها را ایجاد می­کند.

تاریخچه

روندی از کارهایی که برای ایجاد و طراحی این برگه انجام داده­اید را نمایش می­دهد. شما می ­توانید به سادگی به تغییرات قبلی برگردید، اما به یاد داشته باشد که در این صورت دیگر به تغییراتی که پس از آن انجام داده­اید دسترسی نخواهید داشت.

حالت واکنش­گرا

پیشرفت تکنولوژی و استفاده از گوشی ­های هوشمند ضرورت طراحی واکنش ­گرا را افزایش داده است. تنظیمات ریسپانسیو طراحی در حالت موبایل و تبلت را فراهم می­کند و همچنین نمایی از نحوه­ ی جایگذاری المان­ها در این حالت ­ها را نمایش می­دهد.

پیش­نمایش تغییرات

همان­ طور که از نام این گزینه مشخص است، پیش ­نمایشی از تغییرات و طراحی برگه را در لحظه به نمایش می­گذارد. با افزودن یا تغییر المان­ها این صفحه بدون اینکه به­ روزرسانی شود با تغییرات آپدیت خواهد شد.

به ­روزرسانی

انتشار، ذخیره پیش ­نویس و ذخیره قالبی که طراحی کرده­اید در اینجا امکان ­پذیر است. ذخیره قالب یکی از ویژگی ­های خوب المنتور برای ساخت تمپلیت و استفاده از آن برای قسمت ­های دیگر است.

در این مقاله با پیکربندی پنل تنظیمات المنتور و کاربرد هرکدام آشنا شدید. در ادامه دوره آموزش جامع و رایگان المنتور به­ طور حرفه­ای جزییات را خواهید آموخت. چنانچه درباره­ ی هرکدام از تنظیمات پرسشی برایتان ایجاد شده است در قسمت دیدگاه ­ها مطرح کنید تا همکاران ما در کوتاه ­ترین زمان پاسخگوی شما باشند.

همچنین دوره آموزش رایگان وردپرس ما نیز بروز رسانی می شود، در صورت تمایل فصل های جدید این دوره را مشاهده نمایید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

8 دیدگاه. Leave new

فهرست