آموزش کار با ستون ها و ردیف در المنتور

( شنبه ، 5 خرداد سال 1403 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه دوازدهم

آموزگار :

مهدی جبین پور

در این ویدئو آموزشی از آموزش المنتور برای شما عزیزان در رابطه با ستون بندی و ردیف ها و تنظیمات مربوط به آنها صحبت کردیم. با ستون ها می توانید صفحاتتان را جذاب تر بسازید و ویرایش کنید. ردیف ها نیز بخش مهمی از طراحی است که این ویدئو به شما ثابت می کند. ( ادامه مطلب … )

افزونه المنتور Elementor

افزونه المنتور ، سایت ساز جهانی وردپرس …

افزونه المنتور قدرتمندترین پلاگین سایت ساز دنیای وردپرس است که نسخه پرو اورجینال آن توسط گروه ابزار وردپرس در ایران عرضه شده است.

افزونه المنتور Elementor

افزونه المنتور ، سایت ساز جهانی وردپرس …

افزونه المنتور قدرتمندترین پلاگین سایت ساز دنیای وردپرس است که نسخه پرو اورجینال آن توسط گروه ابزار وردپرس در ایران عرضه شده است.

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

آموزش کار با ستون ها و ردیف در المنتور

( شنبه ، 5 خرداد سال 1403 )

افزودن ردیف (Section) و ستون (Column) پایه ­ای ­ترین کار در المنتور است. زیرا المان ­های مختلف، درون ردیفی که دارای یک تا چند ستون است قرار می­ گیرند. در این قسمت از دوره آموزش المنتور به ­طور کامل به روش کار با ردیف و ستون می­ پردازیم و نحوه ­ی اضافه کردن و ویرایش و تغییر آنها را بیان خواهیم کرد.

افزونه المنتور یکی از افزونه ­های صفحه­ ساز با انعطاف ­پذیری بالاست که امکان طراحی سایت ­های بسیار حرفه ­ای را بدون نیاز به حتی یک خط کد نویسی فراهم می­کند. ویژگی ­های گسترده المنتور در کنار محدودیت ­های مختصری که ممکن است مثل هر افزونه ­ی دیگری داشته باشد، آن را به­ عنوان بهترین سایت­ ساز حال حاضر دنیای وردپرس معرفی کرده است.

ساختار و اساس طراحی با المنتور وابسته به ردیف و ستون­  ها است. درواقع برای افزودن هر بخش جدید به سایت، شما به یک ردیف، با تعدادی ستون احتیاج دارید تا بنیاد طراحی را روی آن پیاده کنید و ابزارک ­ها را درونش قرار دهید.

ایجاد ساختار جدید

برای شروع کار ابتدا یک برگه جدید بسازید یا یکی از برگه­ های قبلی را در حالت “ویرایش با المنتور” باز کنید. از فضای سمت چپ که مربوط به محتوا و نحوه چید مان المان­ هاست، دکمه (+)  را کلیک نمایید و سپس ساختار مورد نظر خود را با تعداد ستون­ هایی که نیاز هست انتخاب کنید.

با انجام این کار یک ردیف با تعداد ستون مشخص به ویرایشگر زنده المنتور اضافه می ­شود.

ایجاد ساختار جدید در المنتور
ایجاد ساختار جدید در المنتور

افزودن المان به هر ستون

حالا داخل هر یک از ستون ­ها، علامت (+) را مشاهده می­ کنید که برای اضافه کردن المان ­های مختلف المنتور استفاده می­شوند. فقط کافیست المان مورد نظر خود را از پنل المان­ ها که در سمت راست صفحه قرار دارد با ماوس انتخاب کرده، آن را بکشید و در ستون رها کنید (Drag&Drop) . شما می ­توانید بخش ­های مختلف متنی، تصویر، ویدیو، سربرگ، ردیف داخلی و هر ویجتی که بخواهید و برای پیاده­ سازی وب ­سایت مورد نیازتان است را به ستون اضافه کنید.

افزودن المان به هر ستون
افزودن المان به هر ستون

هرکدام از ابزارک ­های المنتور دارای تنظیمات بسیاری هستند. به­ طور کلی این تنظیمات به سه بخش محتوا، استایل و پیشرفته تقسیم می­شوند و همه­ از ستون سمت راست در دسترس قرار دارند.

  • محتوا: این قسمت شامل هرآنچه به محتوا مربوط است مانند انتخاب تصویر یا نوشتن متن و سربرگ می ­باشد. همچنین اندازه و نوع چیدمان را هم می ­توانید از این قسمت تعیین کنید.
  • استایل: بخش استایل با ظاهر المان ارتباط دارد مانند نوع فونت، رنگ و سایه متن که به زیبایی بیشتر ابزارک کمک می­کند.

توجه: تیم پشتیبانی و بومی ­سازی افزونه ­ها در ابزار وردپرس، فونت ­های فارسی زیبا و مرسوم دنیای وب را خریداری و به بخش تایپوگرافی و خانواده فونت ­های المنتور اضافه کرده است. همه این فونت ­ها با لایسنس اصلی و قانونی هستند و شما به راحتی و بدون هیچ مشکلی می­توانید آنها را به کار ببرید.

  • پیشرفته: با توجه به نام این بخش، کاملاً مشخص است که پیکربندی حرفه ­ای برای المان را در برمی­گیرد. تنظیم حاشیه ­های داخلی و خارجی، موشن افکت و پس ­زمینه­ های جذاب برای المان را از این قسمت اضافه کنید.

ویرایش ردیف

گفتیم که اساس طراحی با المنتور به ردیف و ستون ­ها وابسته است. هر ردیف دارای تنظیمات منحصر به ­فردی است که برای تغییر و سفارشی ­سازی همان ردیف مورد استفاده قرار می­گیرد. کادر آبی ­رنگ نمایانگر ردیف است و با کلیک آیکن (:::) به بخش تنظیمات ردیف دسترسی خواهید داشت.

در بخش طرح­ بندی ردیف امکان تغییر عرض محتوا، فاصله بین ستون ­ها، ارتفاع ردیف و تراز عمودی وجود دارد، هرکدام را متناسب با طراحی وب ­سایت خود تغییر دهید.

در بخش استایل ردیف، انواع پس­ زمینه تصویر، رنگی و گرادیانت را برای زیبایی بیشتر ردیف انتخاب نمایید. تب پیشرفته نیز مربوط به تنظیمات حاشیه ­های داخلی و خارجی و کلاس ­های CSS برای شخصی ­سازی بیشتر ردیف است که در صورت آشنایی با کدهای CSS می­ توانید برای ردیف در نظر بگیرید.

ویرایش ردیف در المنتور
ویرایش ردیف در المنتور

ویرایش ستون

هر ردیف به یک یا چند ستون تقسیم می ­شود تا نظم ­بندی المان ­ها به درستی صورت گیرد. ممکن است تعداد ستون­ هایی که در بخش ساختار المنتور هستند برای شما کافی نباشد و به ستون­ های بیشتری نیاز داشته باشید. برای افزایش تعداد ستون، روی ردیف “کلیک راست”  کنید و سپس گزینه “افزودن ستون جدید” را انتخاب کنید و تعداد آنها را به دلخواه افزایش دهید. برای حذف یک ستون هم بر روی آن کلیک راست کرده و سپس گزینه حذف را کلیک نمایید.

آیکن تیره ­رنگ در بالای هر ستون شما را به تنظیمات ویرایش مخصوص همان ستون هدایت می­ کند. بخش ویرایش ستون نیز سه زبانه اصلی طرح ­بندی، استایل و پیشرفته دارد.

ویرایش ستون در المنتور
ویرایش ستون در المنتور

طرح­ بندی ستون: شامل گزینه ­ای برای تغییر عرض ستون به اندازه دلخواه و مناسب است که به صورت درصدی از کل صفحه محاسبه می­ شود. جابه ­جایی مرز ستون­ ها با ماوس نیز یک روش سریع برای تغییر عرض ستون­ ها است. اندازه تراز عمودی و افقی و همچنین فاصله بین ابزارک ­هایی که در یک ستون هستند موارد دیگری است که در تب طرح­ بندی می ­توانید روی آنها مدیریت داشته باشید.

استایل ستون: در المنتور امکان انتخاب پس ­زمینه ­های متفاوت برای هر ستون وجود دارد. در تب استایل نوع پس­ زمینه رنگ، تصویر  گرادیانت را انتخاب و سپس تصویر یا رنگ مناسب برای ستون را تنظیم نمایید.

ردیف داخلی

یکی دیگر از ویژگی­ های خوب و کاربردی المنتور، امکان افزودن “بخش داخلی” به ردیف یا ستون است که در طراحی سایت بسیار کاربرد دارد. فرض کنید شما می­خواهید در یکی از ستون­های ردیف، چند ستون دیگر نیز داشته باشید و المان ­های مختلف مثل آیکن ­های جذاب المنتور را درون آن قرار دهید. برای این کار ابتدا المان بخش داخلی را درون ستون مورد نظر بگذارید و تعداد ستون­ های مورد نظر را به آن اضافه نمایید.

حالا ابزارک­ های آیکن یا هر ویجت دیگری را درون هریک از ستون­ های بخش داخلی اضافه کنید و قسمت محتوایی و استایل آن را تغییر دهید. درواقع بخش داخلی یک ردیف فرعی در ستون ردیف اصلی است که تنظیمات ردیف و ستون ­های مخصوص خود را دارد.

در پایان این قسمت از دوره آموزشی المنتور یادآوری می­ کنیم که ردیف و ستون ساختار اصلی و مهم در طراحی هر سایت است. بدون استفاده از این ابزارها نظم و ترتیبی که برای قرار دادن المان­ ها، اندازه ­ی مناسب قسمت ­های مختلف سایت و طرح­ بندی و نمای وب ­سایت انتظار دارید برآورده نخواهند شد. در نتیجه شما با یک صفحه نامرتب رو ­به ­رو خواهید بود که نه تنها برای کاربران که برای خودتان هم جذابیتی ندارد.

همچنین از شما عزیزان دعوت می کنیم تا دوره آموزش رایگان وردپرس را به دوستان و آشنایان خود برای موفقیت معرفی نمایید تا پس از آن از این دوره آموزشی نیز دیدن بفرمایند.

امیداریم توانسته باشیم به خوبی ضرورت استفاده از ردیف و ستون و همچنین نحوه ویرایش آنها را برای شما توضیح داده باشیم و بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید و به موفقیت برسید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

70 دیدگاه. Leave new

فهرست