اصول محتوانویسی در وردپرس

چطور محتوا بنویسیم ؟ راه های نوشتن محتوای مناسب در وردپرس

روش های بازاریابی محتوا در وردپرس

حتما این جمله را بارها و بارها شنیده اید “محتوا پادشاه است”، اما آیا هر محتوایی می تواند محتوای خوبی باشد و در وب سایت پادشاهی کند؟

ابزار وردپرس در این آموزش قصد دارد شما کاربران وردپرسی را با اصول صحیح محتوانویسی در وردپرس آشنا سازد. برای ایجاد یک محتوای عالی که هر کاربری را به سمت سایت شما جذب می کند با ما همراه شوید. همچنین شما می توانید از آموزش کامل وردپرس نیز بهره مند گردید.

قطعا در مورد content marketing شنیده اید. بدون شک می دانید که تولید یک محتوای خوب در وردپرس تا چه حد می تواند در جذب کاربران و افزایش ترافیک وب سایت تاثیر داشته باشد. پس بی درنگ برای موفقیت در کسب و کارتان به تولید محتوای ایده ال بپردازید.

اما چه محتوایی ایده ال است؟ برای پی بردن به این موضوع، در ادامه با ما همراه باشید.

شما با تولید محتوای عالی(این محتوا می تواند تصویر، اینفوگرافیک، ویدئو، مقالات اینترنتی و … باشد)، می توانید در مورد سرویس، خدمات و محصولات خود به کاربران خود اطلاعات دهید. این محتوا باید با کیفیت، مرتبط با موضوع و قابل اطمینان باشد.

با انتشار محتوا می توانید مشتریان و کاربران جدید را به وب سایت خود جذب کنید، در کاربران و مشتریان قدیمی انگیزه و اشتیاق ایجاد کنید و در نهایت هم برای خود برندسازی کنید. به این تکنیک، content marketing می گویند، این تکنیک در شرکت های تمام دنیا به صورت گسترده استفاده می شود.

کیفیت محتوا برای یک وب سایت(هر نوع وب سایتی می تواند باشد، یک سایت گردشگری و یا یک شرکت تولید محصولات بزرگ) بسیار حائظ اهمیت است. برای برند سازی شما باید با کاربران ارتباط بیشتری برقرار کنید. به همین خاطر، ایجاد بلاگ در یک وب سایت امری بسیار ضروری است. اگر خلاف این فکر می کنید بدانید که سخت در اشتباهید.

کیفیت محتوا نویسی در وردپرس

محتوا یکی از مهمترین بخش ها در موفقیت هر وبسایت …

محتوا یکی از مهمترین بخش های وب سایت شماست و به مشتریان بالقوه ی شما اطلاعت کافی در مورد شرکت و خدمات شما می دهد.

امروزه رسانه های دیجیتال محبوبیت بیشتری نسبت به رسانه های چاپی دارند و بسیار در دسترس هستند. اغلب افراد برای یافتن خدمات و محصولات مورد نظر خود از طریق موتورهای جستجویی نظیر گوگل و بینگ و … اقدام می کنند و شرکت یا فروشگاهی را برای خدمات مورد نظر خود پیدا می کنند.

محتوایی که در وب سایت خود نگه داری می کنید. باعث رتبه بندی وب سایت شما در گوگل می شود. آنچه در اینجا اهمیت بیشتری دارد، کیفیت و اصالت محتوای شماست. اگر محتوای شما اصالت داشته باشد، یعنی سرقتی و کپی نباشد و به اندازه ی کافی تاثیرگذار، می توانید مطمئن باشید که کاربران روی لینک شما کلیک خواهند کرد.

اگر محتویات وب سایت خود را خوب مدیریت نکنید و محتوای گیچ کننده ای داشته باشید، انتظار نداشته باشید که کاربران به خواندن محتوای شما ادامه دهند و قطعا لینک تان را در مرورگر خود خواهند بست و شما به هدف خود نخواهید رسید.

محتوای شما برای اینکه تاثیر گذار باشد، باید عاری از هرگونه خطا باشد، حاوی اطلاعات مفید، شفاف باشد و به خوبی مدیریت شود. سعی کنید از تعدادی تصویر در محتوای خود استفاده کنید تا اندکی جذابیت به مقاله خود بیافزایید. البته تنها در نظر گرفتن این موارد نمی تواند شما را به هدف تان برساند. برای اینکه به نویسنده ای حرفه ای در وردپرس مبدل شوید چیزهای زیادی را باید در ذهن خود مرور کنید.

در ادامه لیستی از نکات و قوانین را برای شما کاربران گرامی عنوان کرده ایم تا به کمک آنها بتوانید محتوایی عالی تولید کنید. کافی است این نکات را 1- پیش از نوشتن 2- در هنگام نوشتن و 3- پس از نوشتن محتوا و پیش از ارسال پست، در نظر بگیرید. با ما همراه باشید:)

پیش از نوشتن:

شناخت کاربران وب سایت و به طور ویژه مخاطبین محتوا:

در اینجا مواردی را عنوان می کنیم که پیش از اقدام به تولید محتوا برای وب سایت، باید در نظر بگیرید. پیش از اینکه شروع کنید باید گروه مخاطبان بالقوه ی خود را بشناسید. باید بدانید که چه استانداردی از نوشتن را درک می کنند و از خواندن آن لذت می برند. سطح مخاطبین و نیاز آنها را بدانید و براساس آن محتوا تولید کنید. تفکر اشتباهی است اگر فکر کنید که همه ی افراد محتوای شما را مطالعه می کنند. ممکن است مخاطبین شما قشر خاصی از کاربران باشد. شما باید آنها را شناسایی کرده و برای آنها بنویسید. پس:

مخاطبین خود را بشناسید و درک کنید. هر نویسنده ای باید دید گسترده ای روی گروه مخاطبین خود داشته باشد. زیرا شما قصد دارید برای آنها مطلب بنویسید، پس شناخت آنها امری ضروری است. هر چه بیشتر و وسیع تر کاربران خود را بشناسید، محتوایی که ایجاد می کنید، با استقبال بیشتری مواجه می شود.

تعیین هدف محتوا:

پیش از شروع به کار باید بدانید که هدف از ایجاد این محتوا چیست و آیا به آن پس از تولید محتوا خواهید رسید؟ آیا این هدف برای شما و محصول تان تعریف شده است؟ قصد دارید مخاطب خود را متقاعد کنید تا محصول شما را خریداری کنند؟ آیا تفاوت خود را با سایر همتایان خود به مخاطب نشان داده اید؟ اگر برای خود هدف و مقصدی تعیین کردید، مطمئن باشید می توانید با تعیین مسیر درست به آن برسید. این یکی از رازهای تولید محتوا است.

برای انتخاب کلمه کلیدی موتورهای جستجو را زیر و رو کنید و کلمه ی کلیدی ایده ال را انتخاب کنید:

با اهمیت ترین بخش برای تولید محتوا، موضوع آن است. معمولا همه ی کاربران بر اساس عنوان مقاله تصمیم می گیرند که محتوای مورد نظر را بخوانند یا خیر. اگر عنوان محتوا برای کاربر جذاب باشد، ممکن است برای خواندن آن وقت صرف کند، در غیر این صورت، وقت خود را حتی برای نگاهی کوتاه روی نوشته تلف نخواهد کرد. موضوع مقاله ی شما باید با همان کلمات کلیدی که اکثریت کاربران به دنبال آن هستند و می خواهند اطلاعات راجع به آن کسب کنند، هماهنگ باشد. بنابراین در انتخاب موضوع محتوای خود و ایجاد سرتیتر هایی که توضیح مختصری از کلمات کلیدی دارند، تمرکز کنید. به راحتی می توانید با استفاده از ابزار گوگل،کلمه کلیدی مورد نظر خودر ا برگزینید. این ابزار گوگل به شما کلمات کلیدی خیلی خوبی را پیشنهاد می دهد و می توانید کیوردهایی مرتبط با آنها را نیز در آنجا ببینید.

محتوایی تاثیرگذار ایجاد کنید:

یک محتوای تاثیرگذار باید حداقل دارای یک از موارد زیر باشد:

  • برند سازی شما را بهبود دهد
  • ترافیک وب سایت را بهبود دهد
  • فروش تان را افزایش دهد
  • کاربران بیشتری را جذب وب سایت کند و یا تعداد تماس های ورودی را افزایش دهد
  • محتوای شما باید بتواند در موتورهای جستجو امتیاز خوبی بگیرد.

بر اساس هدفی که از ایجاد این محتوا در سر دارید، باید محتوا تولید کنید و در جهت هدف خود پیشروی کنید.

محتوای شما باید در راستای بیزینس شما باشد. محتوای شما به منزله تبلیغی برای کسب و کار شماست، پس نباید تبلیغی که مرتبط به بیس کاری شما نیست تولید کنید. این کار می تواند حس اعتماد را از کاربران شما بگیرد.

مواردی که هنگام نوشتن محتوا باید در نظر بگیرید؟

کوتاه، واضح و شفاف بنویسید:

طولانی و پیچیده بودن محتوا دلیلی بر کیفیت نوشته نیست، برعکس هرچه محتوای شما شفاف تر و کوتاهتر و البته ساده و جذاب نوشته شود، محتوایی با کیفیت محسوب می شود. این گونه محتوا تاثیرگذار است، چرا که می تواند پیام را سریعتر به مخاطب برساند و البته فهم آن نیز آسانتر است.اغلب کابران وب محتوا را اسکن می کنند. در واقع آنها مقاله را تمام و کمال نمی خوانند، بنابراین باید به گونه ای محتوا را بنویسید تا مخاطب با نگاهی اجمالی بر آن از موضوع و کاربردی بودنش اگاه شود و آنقدر جذاب باشد تا به خواندن آن ترغیب شود.

مهمترین بخش از محتوا را در ابتدای قرار دهید:

از حاشیه سازی و مقدمه چینی در محتوا جدا پرهیز کنید. مقدمه نویسی یک روش قدیمی برای نوشتن یک محتواست. این روش امروزه دیگر منسوخ شده ومتد خوبی برای نوشتن در وب سایت ها نیست. کاربران دیگر حوصله ای برای خواندن متون بلند همراه با مقدمه چینی را ندارند، پس مطابق با میل مخاطبان خود رفتار کنید، تا آنها بتوانند به سرعت به موضوع و هدف نوشته ی شما پی ببرند. بهترین روش این است که همانند ژورنالیست ها در همان پاراگراف اول مهمترین بخش مطلب را ادا کنید، تا در مخاطب اشتیاق ایجاد کنید.

از لغات آشنا و آسان استفاده کنید:

شما به عنوان یک نویسنده ی محتوا، ممکن است هیچ تخصصی در زمینه ی مورد بحث خود نداشته باشید، اما برای کاربران خود نقش مترجم و راهنما را دارید. تا می توانید جملات را ساده و شفاف بیان کنید تا در مورد محصول یا خدمات شما اطلاعات کافی و قابل درکی را دریافت کنند و نگرانی از خرید خود نداشته باشند. اگر از لغات پیچیده و غیر قابل درک و بسیار تخصصی بهره برید، احتمال اینکه کاربران محتوای شما را مطالعه کنند و یا ترغیب به خرید محصول یا سرویس شما شوند، از بین خواهد رفت. تاکید می کنیم از لغات ملموس و ساده در تولید محتوا استفاده کنید.

طوری محتوا را ایجاد کنید که برای کاربر قابل لمس باشد:

حتما این جمله را بارها شنیده اید”یک تصویر گویاتر از هزار کلمه است”، اما باید بدانید که این یک واقعیت است. یک تصویر می تواند آنچه را که شاید شما نتوانید در قالب کلمات بیان کنید را به خوبی بیان کند، درج تصویر، کلیپ آرت، گیف ها و اینفوگرافیک ها می تواند به فهم سریعتر و بهتر مطلب کمک کند. وقتی می توانید در محتویات وب سایت خود از کلیپ و تصویر و … استفاده کنید، چرا اقدام نکنید؟ با درج این المان های جذاب در محتوای خود، مطلب خود را دوست داشتنی و قابل فهم کنید.

به داستان ها رجوع دهید:

رجوع کردن به داستان ها محتوای شما را برای کاربر جذاب می کند. اغلب افراد داستان خواندن را دوست دارند. داستان ها تاثیر عمیقی روی مخاطبین می گذارند. با به کارگیری داستان های مرتبط با محتوای خود مطلب خود را دوست داشتنی و لذت بخش کنید:)

صوت خود را در محتوای مورد نظر به اشتراک بگذارید:

هر نویسنده ای صدایی منحصر به فرد دارد

زمانی که روی نوشتن محتوا کار می کنید، باید محتوای خود را از جوانب مختلف بررسی کنید. در این میان شما ممکن است از روی مطالبی که در اینترنت موجود است نوشته ی تالیفی خود را بنویسید و این خوب است، چون نوشته ی شما را عاری از خطا می کند. اما گذاشتن صوت در محتوا(در مورد خود محتوا) می تواند ایده ای نو وعالی باشد و مطلب شما را در ذهن خواننده به یاد ماندنی کند.

 

از هدینگ ها در محتوا بهره بگیرید

از تیتر ها در محتوای خود بهره ببرید. در میان پاراگراف های محتوای خود، می توانید عنوان پاراگراف را مشخص کنید، استفاده از هدینگ ها هم به زیبایی محتوای شما کمک می کند و هم از دید موتورهای جستجو امتیاز خوبی به محتوا تعلق می گیرد.

کسل کننده نباشد: استفاده ی بیش از حد از کلمات  و تاکید بیش از حد روی موردی خاص، می تواند برای مخاطبین شما کسل کننده باشد. سعی کنید محتوا را به صورت گزارش تهیه نکنید و با کاربران خود در تعامل باشید.

آنچه باید پیش از ارسال و انتشار محتوا باید در نظر گرفته شود:

بررسی، بررسی و بررسی کنید:

درست است که نوشتن، کار شماست، اما بررسی نوشته، می تواند نوشته ی شما را ارزشمند تر کند. همانگونه که یک نوشته ی ویرایش شده ارزشمندتر است. نوشته ی شما باید قابل درک، بدون خطا، با اصالت و درست باشد. نوع محتوایی که تولید می کنید، به شرکت و برند شما اعتبار می بخشد و در ماندگاری آن نقش بسیار مهمی ایفا می کند. کیفیت محتوای شما می تواند باعث نشر آن با برند تان شود. در چک کردن همه ی جوانب کیفی مطلب بکوشید.

از خودتان سوال بپرسید:

پس از اینکه محتوای خود را از لحاظ دستوری و معنایی بررسی کردید، سوالاتی را از خود بپرسید. اگر از پاسخ های خود به این سوالات رضایت نداشتید، قبل از انتشار پست، کمی بیشتر روی محتوا کار کنید. نمونه ای از این سوالات را در ادامه عنوان می کنیم: 1- آیا می توانید به سوالاتی که کاربران با توجه به محتوا می پرسند پاسخ دهید؟ 2- آیا محتویات مطلب شما مطابق با نیاز های کاربران هست؟ 3- آیا مطلب شما به محبوبیت و برند سازی کسب و کار شما کمکی می کند؟ و سوالاتی از این قبیل.

   در انتخاب منابع دقت کافی را داشته باشید:

جهت تولید محتوا برای سایت، وب سایت های مختلف را مطالعه کنید و با توجه به آنها مطلب بنویسید، اگر قصد دارید از مطالب یک وب سایت استفاده کنید و در محتوا به آن وب سایت لینک دهید، در مورد قابل اعتماد بودن آن وب سایت، اطمینان حاصل کنید. لینک های معتبر در محتوای وب سایت می تواند در برند سازی و اعتبار گرفتن از گوگل بسیار موثر باشد.

محتوای خود را ویراستاری کنید، یک اشتباه املایی و دستوری کافی است تا اعتبار نویسندگی و برند شما زیر سوال برود، پس در جهت رفع این خطاها کوشا باشید.

چند نکته در مورد سئوی محتوا:

بهینه سازی محتوا در وردپرس

پرمالینک های خود را هدفمند بسازید:

هدف از ایجاد محتوا برای وب سایت این است که این مطالب توسط موتورهای جستجو با کلمات کلیدی مرتبط پیدا و به کاربران عرضه شود. بنابراین باید این مطالب را برای موتورهای جستجو نیز بهینه کنید به گونه ای که برای آنها قابل فهم باشد. پیوند های یکتا در وردپرس از دید موتورهای جستجو بسیار با اهمیت هستند. پیش از انتشار پست یا پیج، پرمالینک ها را برای محتوای خود بهینه کنید. تنها کافی است از کلمه کلیدی مورد نظر خود برای محتوای مورد نظر در پیوند یکتای آن بهره ببرید. می توانید پرمالینک ها را در ادیتور محتوا ویرایش کنید.

در اینجا هدف، ایجاد پرمالینکی است که به موتورهای جستجو بگوید، محتوای شما حاوی چه مطالبی است. این ویژگی کمک می کند تا محتوای شما بر اساس آن کلمه ی کلیدی رنک بگیرد.

عنوان و توضیحات محتوا را حتی الامکان خلاصه کنید:

اگر از فیسبوک، گوگل پلاس و لینکدین برای انتشار محتوای خود بهره می برید حتما می دانید که این سرویس ها از عنوان و توضیحات برای به اشتراک گذاری مطلب شما استفاده می کند. پس تا می توانید این دو ویژگی را مختصر کنید تا به کاربران در قالب جملاتی کوتاه پیام خود را منتقل کنید. در نتایج جستجو نیز این دو ویژگی برای کاربران به نمایش گذاشته می شود پس در انتخاب آنها دقت کنید.

بگذارید تصاویر وب سایت تان برای شما کار کنند:

علاوه بر اینکه تصاویر محتوای شما را جذاب می کنند، می توانند در سئوی وب سایت شما نقش آفرینی کنند. برای هر تصویری که روی وب سایت خود بارگزاری می کنید، می توانید کلمه کلیدی را به ویژگی های title  و alt آن اختصاص دهید.

عنوان یا همان title  تصویر زمانی که روی تصویر هاور می کنید، نمایش داده می شود و ویژگی alt یا همان متن جایگزین نیز زمانی که تصویر لود نمی شود جایگزین تصویر می شود.

از کلمات کلیدی در این ویژگی های تصویر بهره برید. اما به یاد داشته باشید که کلمه کلیدی مورد نظر باید در قالب یک فریز یا عبارت قرار گیرد.

همین امروز می توانید شروع کنید:)

با دنبال کردن این اصول، می توانید فرایند content marketing وب سایت خود را آغاز کنید. اما چنانچه با این استراتژی ها مشکلی داشتید حتما با ابزار وردپرس در میان بگذارید. اطمینان داشته باشید تیم ما پاسخگوی شما است.

نوشتهٔ پیشین
بازگردانی وب سایت وردپرسی با افزونه BackupBuddy
نوشتهٔ بعدی
دمو های قالب جی نیوز
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

4 دیدگاه. Leave new

فهرست