چگونه با کامنت های اسپم برخورد کنیم و از شر آنها خلاص شویم؟

آموزش حل مشکل دیدگاه های زیاد توسط روبات ها و اسپم

اسپم
اسپم

 

کامنت های اسپم یکی از مشکلات رایج در اغلب وب سایت های وردپرسی است. بدانید که شما اولین نفری نیستید که از این مشکل به تنگ آمده اید و قطعا آخرین نفر نیز نخواهید بود.

به پاس تجارب چندین ساله ای که ابزار وردپرس دارد، روش های مختلفی را برای مبارزه با این معظل در وردپرس یافته ایم.

در این مقاله، شما را با بسیاری از این تجارب ارزشمند، و افزونه هایی که برای مقابله با کامنت اسپم ایجاد شده اند، آشنا می سازیم.

اگر شما هم در وبلاگ وردپرسی خود انبوهی از کامنت های اسپم دریافت می کنید، این مقاله را از دست ندهید و با ابزار وردپرس همراه باشید.

 •  افزونه قدرتمند Akismet را فعال کنید

Akismet
Akismet

 

این افزونه وردپرسی یکی از با ارزشترین و کاربردی ترین افزونه های وردپرس است. برای فعالسازی این پلاگین نیازی به دانلود آن ندارید، چرا که این افزونه به همراه وردپرس، نصب می شود و شما باید فقط آن را فعال کنید و در صورت نیاز، لایسنس آن را خریداری کنید. برای این کار باید درخواست یک کلید API بدهید، تا بتوانید از امکانات نامحدود این پلاگین بهره مند شوید.

به راحتی می توانید نحوه ی کار کردن با آن را با یک جستجو در اینترنت بدانید. بدون این افزونه هیچ شانسی برای در امان ماندن از دریافت اسپم ندارید. این افزونه نقش بسیار مهمی در بلاک کردن نظرات اسپم دارد.

اگر چه تعدادی از نظرات خوب هم به عنوان اسپم شناخته می شوند اما می توانید به راحتی با مراجعه به کامنت های اسپم آنها را از حالت بلاک خارج کنید.

 • لینک های کامنت ها را نوفالو کنید

گاهی برخی از بلاگر های مبتدی پلاگین هایی را نصب می کنند تا صفت نوفالو را از لینک کامنت نویسندگان حذف کند. آنها اینگونه فکر می کنند که با این فالو کردن لینک های نویسندگان دیدگاه ها، کاربران را به گذاشتن کامنت تشویق می کنند. این باعث می شود که لینک های اسپم بسیاری در وب سایت شما ایجاد شود.

حتی بسیاری از این لینک ها اگر اسپم هم نباشد، به دلیل علاقه به محتوای مورد نظر نیست بلکه به دلیل گرفتن بک لینک از سایت شماست. به یاد داشته باشید در ارسال کامنت ها آنچه اهمیت دارد، کیفیت آنها است نه کمیت آنها. ایده ی بسار بدی است که از افزونه هایی استفاده کنید که کاربران با کامنت در اعتبار لینک های یک وب سایت شریک شوند.

 • کامنت های اسپم را با استفاده از کوکی ها کاهش دهید

کوکی ها
کوکی ها

برای استفاده از این روش، باید پلاگینی به نام Cookies for Comments را نصب و فعالسازی کنید. شمار زیادی از ربات های اسپمر، به صورت اتومات اسکریپت ارسال می کنند و به منظور افزایش سرعت ارسال اسپم به وب سایت ها هیچ عکس و صفحه ای را دانلود نمی کنند.

این پلاگین یک صفحه یا تصویر را برای کاربری که می خواهد کامنت ارسال کند، می فرستد، اگر مرورگر کاربر مورد نظر این فایل را اتومات دانلود کند، پلاگین برای این کاربر یک کوکی شناسایی، تنظیم و ارسال می کند.

 • ربات های ارسال کننده ی کامنت اسپم را با تکنولوژی Honeypot بلاک کنید

Honeypot نام یک تکنولوژی است که توسط آن، ربات های اسپمر گول می خورند و هویت خود را مشخص می کنند. برای اینکار ابتدا باید WP Spam Fighter نصب و فعالسازی کنید. پس از فعالسازی، به آدرس: تنظیمات >> WP Spam Fighter بروید و گزینه ی honeypot protection را فعال کنید.

با این کار یک فرم مخفی به ناحیه ی کامنت ها اضافه می شود که فقط برای ربات ها قابل مشاهده است. ربات های اسپمر، برای پر کردن همه ی فیلد های یک فرم طراحی شده اند و با این ترفند به دام می افتند.

 • افزودن اعتبار سنج کپچا

اعتبار سنج کپچا
اعتبار سنج کپچا

 

برای استفاده از پلاگین ریکپچا در وردپرس، می توانید در ناحیه ی کامنت وب سایت خود و فرم مربوط به آن، ریکپچا را فعال کنید. ریکپچا، تصویری را نمایش می دهد که شامل کاراکتر هایی است، کاربران این کاراکتر ها را تایپ می کنند تا ثابت کنند که انسان هستند نه ربات.

اگرچه ریکپچا راه حلی ایده ال برای مبارزه با ربات های اسپمر است، اما این مورد نمی تواند از ارسال کامنت های اسپم دستی جلوگیری کند. در واقع ریکپچا راهی برای بلاک کردن ربات های اسپمر است، نه اسپمر های واقعی.

 • حذف کردن فیلد آدرس وب سایت از فرم ارسال نظرات

فیلد آدرس وب سایت در فرم کامنت ها نه تنها هر دو نوع اسپمر، یعنی ربات ها و انسان ها را جذب می کند، بلکه افرادی را که به موضوع علاقه مند نیستند و فقط صرف ایجاد بک لینک کامنت می گذارند را نیز ترغیب می کند. این کامنت ها معمولا از دو خط غیر مرتبط به هم تشکیل شده است.

نام نویسنده ی کامنت از یک کیورد یا ترکیبی از نام واقعی با کیورد مانند: مهدی جبین پور از ابزار وردپرس تشکیل می شود. حذف فیلد آدرس وب سایت می تواند اینگونه رفتار ها را در وب سایت شما کاهش دهد. پس بدون تامل این فیلد را از فرم کامنت وب سایت خود حذف کنید.

 • کامنت ها را در پیوست های رسانه ای غیر فعال کنید

وردپرس به صورت خودکار، صفحاتی را برای پیوست های تصویری و … ایجاد می کند که در این صفحات کاربران می توانند کامنت قرار دهند. اگر تصاویر را به صفحه ی پیوست لینک کرده اید، پس از مدتی صفحات پیوستی با کامنت فعال، خواهید داشت.

اگر تصاویر محتوای اصلی شما محسوب می شود، ایرادی ندارد، اما اگر نمی خواهید کاربران در صفحات پیوست تصاویر به جای پست ها، کامنت قرار ندهند، ارسال نظرات را در این صفحات غیر فعال کنید.

 • ایجاد متن با فرمت HTML را در کامنت ها، غیر فعال کنید

یکی دیگر از راه های دستی، برای ترغیب نشدن افراد در گذاشتن لینک در کامنت ها، غیر فعال کردن متن HTML در نظرات است. ساده ترین راه برای این مورد، استفاده از پلاگین Peter’s Literal Comments است.

به سادگی این پلاگین را نصب و فعال کنید، از این پس کامنت هایی به وب سایت شما ارسال می شود که از فیلتر های این پلاگین، که چک می کنند متن شامل فرمت HTML نباشد، عبور کنند.

 • قرار دادن کپچای بهتر در فرم ارسال نظرات

کپچا
کپچا

 

بسیاری از کاربران، کپچا را آزار دهنده و مخرب می دانند. یکی از بی آزار ترین اعتبار سنج ها پلاگین Math Quiz است، که از کاربر می خواهد یک مسئله ی ساده ی ریاضی را حل کند تا ثابت شود که کامنت گذار یک انسان است نه یک ربات. به راحتی می توانید این پلاگین را نصب و فعال کنید.

در ادامه به تنظیمات >> Math Quiz بروید و تنظیمات مربوطه را انجام دهید. این پلاگین به شما اجازه می دهد که استایل این فیلد را تغییر دهید، که در بسیاری از مواقع نیازی به این کار نیست. این افزونه به شما اجازه می دهد که محل نمایش این فیلد را تعیین کنید.

خواندن سوال متنی این پلاگین نه تنها برای کاربران راحت است بلکه حل کردن آن توسط ربات های اسپمر نیز آسان است. اما سوال ریاضی این پلاگین، خوانایی ساده ای ندارد، در عوض ربات های اسپم قادر به حل کردن آن نیستند.

 • غیر فعال کردن Trackbacks

Trackbacks
Trackbacks

 

بخش اعظمی از کامنت های اسپم ترک بک ها هستند. بسیاری از مطالب، نیازی به ترک بک ندارند. می توانید این ویژگی را در وب سایت یا وبلاگ خود غیر فعال کنید و یا در پست هایی خاص آن را خاموش کنید. این کار مانع از دریافت اسپم می شود و بسیار آسان است.

برای فعال کردن این گزینه، به تنظیمات >> گفتگو ها بروید. این گزینه ترک بک ها را در کل سایت غیر فعال می کند. اما اگر قصد دارید این گزینه را در پست هایی خاص غیر فعال کنید، می توانید این گزینه را در هنگام نوشتن یک پست، یا ویرایش آن، غیر فعال کنید.

 • در پست های قدیمی، ارسال کامنت را خاموش کنید

وردپرس به شما این اجازه را می دهد تا برای کامنت ها تاریخ انقضا تعیین کنید. به سادگی، با رفتن به تنظیمات >> گفتگو ها، زیر “دیگر تنطیمات دیدگاه ها” گزینه ی “بستن دیدگاه ها در نوشته های قدیمی تر از … روز به صورت خودکار”. را تیک بزنید و تعداد روز مورد نظر را برای نمایش فرم ارسال کامنت، وارد کنید.

با این روش، وردپرس، به صورت خودکار کامنت هایی قدیمی تر از تاریخ وارد شده را نمایش نمی دهد.

در صورتی که می خواهید برای پست های خاص این گزینه را فعال کنید، در تنظیمات آن پست، این گزینه را تنظیم کنید.

 • ارسال کامنت را در محتوا های وردپرس غیر فعال کنید

در بسیاری از موارد اصلا نیازی به ارسال نظرات توسط کاربران برای سایت وردپرسی نیست. به یاد داشته باشید که در هر زمانی که بخواهید می توانید ارسال نظرات را در وب سایت خود ببندید.

برای این کار، به منوی: تنظیمات >> گفتگو ها بروید و تیک گزینه ی “اجازه دادن به افراد برای گذاشتن دیدگاه برای پست های جدید” را بردارید.

شما می توانید، ارسال دیدگاه را فقط برای کاربران عضو در وب سایت فعال کنید.

 • استفاده از افرونه های امنیتی قدرتمند

استفاده از افزونه های امنیتی نیز تا حدی زیادی می تواند به کاهش دیدگاه های اسپم سایت شما کمک کند. افزونه آیتمز سکیوریتی و افزونه وردفنس از جمله بهترین های امنیتی وردپرس هستند.

چند نکته

 • یکی از دلایلی که سایت ها را هک می کنند، این است که پیج رنک خود را بالا ببرند. این افراد فکر می کنند با فرستادن اسپم می توانند لینک های بیشتری برای سایت خود دریافت کنند و از این طریق سایت خود را در نتایج گوگل بالا ببرند.این مسئله تنها برای شما پیش نمی آید و ممکن است برای بسیاری از سایت ها به وجود آید. پس خیلی نگران هک شدن وب سایتتان نباشید.
 • کامنت هایی که به عنوان اسپم شناخته می شوند، نمایش داده نمی شوند و در صفحه ای جداگانه وقتی که Akismet نصب می شود، لیست می شوند. در اینجا شما می توانید کامنت های اسپم را حذف کنید، یا اینکه اگر اسپم نیستند آنها را از لیست ریکاور کنند و بازگردانید.
, , , ,
نوشتهٔ پیشین
سوالات متداول افزونه Yoast وردپرس
نوشتهٔ بعدی
ویدئو خرید اورجینال قالب ودمارت از سایت تم فارست

محصولاتی که شاید دوست داشته باشید :

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

4 دیدگاه. Leave new

 • پیمان محمدی
  فوریه 15, 2020 8:11 ب.ظ

  سلام جناب آقای جبین پور عزیز بنده یک سوال داشتم ، جدیدا قالب سایت رو از آماده به اختصاصی تغییر دادم و سایت فروش اشتراک ماهانه هست ، برنامه نویس یک ربات ریکپچا در بخش ثبت نام گذاشته و فروش من خیلی کم شده میخواستم از جنابعالی بپرسم آیا برای ثبت نام و خرید اشترک من ربات نیستم ضروریه چون به هیچ عنوان هم قبول نمیکنند که حذفش کنند
  ممنون از شما پیمان محمدی مشتری همیشگی شما

  • کارشناس شماره سه
   فوریه 23, 2020 4:14 ب.ظ

   سلام جناب محمدی عزیز، به دلیل اینکه شما از سیستم اختصاصی استفاده می کنید ، حذف کپچا توصیه نمی شود. در وردپرس با توجه به اینکه سیستم حذف دیدگاه های هرزنامه را تعبیه شده است ، حذف آن اشکالی ندارد. باتشکر

 • فرید دانش فر
  جولای 25, 2019 1:28 ق.ظ

  افزونه akismet دیگه امکان فعالسازی نداره. کاش افزونه مشابه دیگه‌ای رو معرفی کنید.

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

فهرست