افزودن روش پست و پیک موتوری به ووکامرس

( جمعه ، 1 بهمن سال 1400 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه سیزده

آموزگار :

فرید معیریان

در این جلسه از اموزش ووکامرس درباره ی روش های ارسال کالا(پست ، تیپاکس،پیک موتوری) در این جلسه با ویژگی هایی چون:ارسال محصول از طریق پست سفارشی،افزودن ویژگی ارسال محصول از طریق تیپاکس،افزودن ویژگی ارسال محصول از طریق پیک موتوری،محاسبه خودکار هزینه ارسال با توجه به فاصله شهرها توضیح خواهیم داد. ( ادامه مطلب … )

مشاهده بانک ِ افزونه های ووکامرسی ( مربوط به ویدئو بالا )

مجموعه ای از بهترین افزونه ووکامرسی که می تواند تاثیر مهمی در فروش و درآمدزایی وبسایت شما داشته باشد.

مشاهده بانک ِ افزونه های ووکامرسی ( مربوط به ویدئو بالا )

مجموعه ای از بهترین افزونه ووکامرسی که می تواند تاثیر مهمی در فروش و درآمدزایی وبسایت شما داشته باشد.

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

فــرید معــیریان

دانشجوی ارشد تجارت الکترونیک ، فعالیت در زمینه وب، دیجیتال مارکتینگ و ایجاد فروشگاه اینترنتی.

فــرید معــیریان

دانشجوی ارشد تجارت الکترونیک ، فعالیت در زمینه وب، دیجیتال مارکتینگ و ایجاد فروشگاه اینترنتی.

افزودن روش پست و پیک موتوری به ووکامرس

( جمعه ، 1 بهمن سال 1400 )

در جلسه قبل بخش حمل‌ونقل در ووکامرس را پیکربندی کردیم و در این جلسه قصد داریم در رابطه با روش‌های ارسال کالا به‌صورت پست، تیپاکس و پیک موتوری برای شما توضیح دهیم. یکی از دغدغه‌های هر فروشگاه اینترنتی روش حمل‌ونقل کالا، روش‌های محاسبه هزینه حمل‌ونقل، روش محاسبه پست پیشتاز، پیک موتوری، تیپاکس و غیره است. در این جلسه قرار است ارسال محصول از طریق پست سفارشی/ پیشتاز، ارسال از طریق تیپاکس، پیک موتوری و محاسبه خودکار هزینه ارسال با توجه به فاصله شهرها را بررسی کنیم. درواقع می‌توان تمامی قابلیت‌های ذکرشده را توسط یک افزونه به‌راحتی به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنیم.

برای انجام این کار ابتدا وارد پیشخوان وب‌سایت وردپرسی خود شوید و وارد پیکربندی > حمل‌ونقل شوید. در بخش “مناطق حمل‌ونقل” روی ویرایش کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که هیچ‌گونه روش‌های حمل‌ونقل در این صفحه وجود ندارد و اکنون روش‌های حمل‌ونقل ذکرشده در بالا را به این صفحه اضافه می‌کنیم. برای انجام این کار قصد داریم از یک افزونه استفاده کنیم و به همین دلیل به منو افزونه‌ها > افزودن بروید. در صفحه مخزن وردپرس “حمل‌ونقل” را جستجو کنید و افزونه “حمل‌ونقل ووکامرس” را نصب و فعال کنید.

افزونه حمل و نقل وردپرس

تنظیمات مناطق حمل‌ونقل

قبل از توضیحات افزونه وارد تنظیمات مناطق حمل‌ونقل شوید و روی “ویرایش” کلیک کنید. اکنون می‌توانید یک روش حمل‌ونقل اضافه کنید که برای انجام این کار باید ابتدا بر روی “افزودن روش حمل‌ونقل” کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که علاوه بر گزینه‌های پیش‌فرض ووکامرس که در جلسات قبل توضیح داده شد با نصب افزونه چهار گزینه پیک موتوری، پست سفارشی، پست پیشتاز و تیپاکس نیز اضافه شده است. تنظیمات پیک موتوری و تیپاکس مانند هم است و پست سفارشی و پست پیشتاز نیز دارای تنظیماتی مشابه است. اکنون روش پست پیشتاز را توضیح می‌دهیم؛ بنابراین این روش را انتخاب کنید و روی “افزودن روش حمل‌ونقل” کلیک کنید.

سپس روی ویرایش کلیک کنید و در گزینه اول یعنی “عنوان روش” ارسال از طریق پست پیشتاز را وارد کنید. گزینه بعدی “هزینه‌های اضافی” است؛ شما می‌توانید در این قسمت علاوه بر هزینه‌ای که بر اساس شهرها محاسبه می‌شود یک هزینه اضافی دریافت کنید؛ به‌طور مثال می‌توانید دو هزار تومان را وارد کنید یا مقدار آن را بر اساس درصد وارد کنید. گزینه بعدی “استان مبدأ” نام دارد که باید بر اساس آدرس فروشگاه شهر خودتان را مشخص کنید. گزینه بعد “حداقل خرید” نام دارد که می‌توانید مقدار دلخواه را وارد کنید؛ به‌عنوان‌مثال می‌توانید تعیین کنید که حداقل خرید باید 20 هزار تومان باشد تا ارسال پست پیشتاز فعال شود.

گزینه بعد “آستانه حمل‌ونقل رایگان” است؛ یعنی مشتری چه مقدار خرید کند تا ارسال به‌صورت رایگان انجام شود؛ به‌طور مثال اگر آن را روی یک میلیون تومان قرار دهید پس از خرید به این مقدار ارسال به‌صورت رایگان انجام می‌شود. گزینه بعد “تصویر روش حمل‌ونقل” است. در اینجا اگر در موتور جستجوی گوگل عبارت پست پیشتاز را وارد کنید و وارد بخش تصاویر شوید می‌توانید از تصاویر گوناگون استفاده کنید.

برای افزودن تصویر در پیشخوان وب‌سایت وردپرسی خود وارد رسانه > افزودن شوید و تصاویر موردنظر خودتان را آپلود کنید. پس از آپلود روی “ویرایش” کلیک کنید و در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود لینک تصویر را از قسمت “نشانی پرونده” کپی کنید. پس از کپی لینک تصویر آن را در قسمت “تصویر روش حمل‌ونقل” وارد کنید. سپس روی “ذخیره تغییرات” کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که روش ارسال از طریق پست پیشتاز برای شما اضافه‌شده است.

اکنون یک محصول را انتخاب کنید و به صفحه پرداخت‌ها بروید. به‌صورت پیش‌فرض در این صفحه شهرها برای کاربر نمایش داده نمی‌شود ولی با نصب افزونه حمل‌ونقل تمامی شهرها بر اساس استان نمایش داده می‌شود. با انتخاب شهر مشاهده می‌کنید که ارسال به‌صورت پست پیشتاز به همراه تصویری که آپلود کرده‌اید برای شما نمایش داده می‌شود. این افزونه روش محاسبه را به سه شکل داخل استان، استان‌های همجوار و استان‌های با فاصله دور انجام می‌دهد. روش افزودن پست سفارشی نیز به همین شکل بوده و هیچ تفاوتی ندارد.

ارسال به روش پیک موتوری

در قدم اول در بخش روش‌های حمل  نقل روی “افزودن روش حمل‌ونقل” کلیک کنید و گزینه پیک موتوری را انتخاب کنید. در بخش “پیک موتوری” بر روی ویرایش کلیک کنید. اینجا در قسمت “عنوان روش” ارسال به روش پیک موتوری را وارد کنید. قسمت بعد “هزینه پایه” نام دارد؛ به دلیل اینکه داخل یک شهر است می‌توان یک هزینه پایه برای آن در نظر گرفت؛ به‌طور مثال می‌توان ده هزار تومان را در اینجا وارد کرد. بخش بعد “هزینه به ازای هر کیلوگرم” است که می‌توان به ازای هر کیلوگرم محصول اضافه هزینه بیشتری دریافت کنید. گزینه بعد “حداقل خرید” است؛ یعنی چه میزان باید خرید کرد تا شامل پیک موتوری باشد که مثلاً در اینجا ما آن را روی صد هزار تومان قرار دادیم. گزینه بعدی “آستانه حمل‌ونقل رایگان” که آن را تغییر ندهید و “تصویر روش حمل‌ونقل” نیز توضیح داده شد. سپس روی “ذخیره تغییرات” کلیک کنید.

افزونه حمل‌ونقل ووکامرس

پس از فعال کردن این افزونه یک بخش به نام “حمل‌ونقل” به پیشخوان وردپرس شما اضافه می‌شود که شامل بخش‌های مختلفی به نام ابزارها، تاپین، پیامک و شهرها است. ابتدا وارد بخش “ابزارها” شوید تا گزینه‌های آن را بررسی کنیم.

ابزارها

گزینه اول “وضعیت سفارشات کمکی” می‌باشد که بهتر است تیک مربوط به آن فعال باشد. مورد بعدی “فقط روش ارسال رایگان” است که در این حالت در صورت رسیدن سفارشات به مبلغی خاص که شامل یک روش حمل‌ونقل می‌شود بقیه موارد را نمایش نمی‌دهد که می‌توانید آن را فعال کنید. گزینه بعد “فقط روش ارسال پیک موتوری” است؛ یعنی اگر پیک موتوری در دسترس بود بقیه روش‌ها مثل پست پیشتاز یا سفارشی را در آن محدوده نمایش ندهد.

پیامک

این افزونه از یک سرویس دهنده کمک می‌گیرد. شما می‌توانید از این سرویس دهنده آن را تهیه کرده و در بخش “نام کاربری” و “کلمه عبور” اطلاعات لازم را وارد کنید. در این صفحه گزینه‌ای به نام “فعال‌سازی ارسال پیامک” وجود دارد که در صورت فعال کردن تیک این گزینه وضعیت ارسال محصول را به‌صورت پیامک برای کاربر ارسال می‌کند. همچنین کد پیگیری را نیز برای مشتری ارسال می‌کند.

شهرها

با توجه به اینکه نمی‌توان برای تمامی کشور پیک موتوری در نظر بگیریم، می‌توان این قابلیت را در یک شهر خاص فعال کرد. اکنون می‌توانید در نوار جستجو سمت چپ بالای صفحه شهر دلخواه خودتان را جستجو کنید.

به‌عنوان‌مثال اکنون می‌خواهیم پیک موتوری را در شهر تهران فعال کنیم، پس در این باکس نام تهران را جستجو می‌کنیم و روی “جستجو شهر” کلیک می‌کنیم. دقت کنید که روی گزینه‌ای کلیک کنید که در زیر بخش “توضیح” کلمه استان نوشته شده باشد. سپس در این قسمت روی ویرایش شهرها کلیک کنید. در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود می‌توانید تیپاکس و پیک موتوری را برای همه شهرها فعال یا غیرفعال کنید. شما می‌توانید تنها برای یک شهر خاص در تهران گزینه پیک موتوری را فعال کنید که اولین قدم این است که در خط اول مقابل استان تهران گزینه “پیک موتوری” یا “تیپاکس” را فعال کنید. سپس شهری که می‌خواهید در آن پیک موتوری فعال شود را انتخاب کنید و تیک مربوط به آن را فعال کنید. مثلاً می‌توانید تیک مقابل شهرهای تهران و اسلام‌شهر را فعال کنید.

طبق تنظیماتی که در بالا توضیح داده شد هزینه پیک موتوری به‌صورت ثابت 10 هزار تومان در نظر گرفته شد ولی به‌عنوان‌مثال با توجه به فاصله اسلام‌شهر و تهران می‌توانید هزینه پیک موتوری مربوط به آن را افزایش دهید. برای انجام این کار در همین صفحه در بخش “هزینه پایه” مقابل اسلام‌شهر هزینه دلخواه خودتان را وارد کنید. در نهایت بر روی “به‌روزرسانی” کلیک کنید. اکنون اگر به صفحه تسویه‌حساب بروید مشاهده می‌کنید که طبق تنظیماتی که انجام داده‌اید برای شهرهای مورد نظر شما گزینه ارسال به‌صورت پیک موتوری فعال‌شده است. فعال کردن تیپاکس برای یک شهر خاص نیز مانند پیک موتوری است و برای انجام این کار ابتدا تیک مقابل آن را فعال کرده و سپس شهرهای مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

نتیجه‌گیری

در این جلسه روش‌های مختلف ارسال محصولات در فروشگاه اینترنتی را توضیح دادیم و امیدواریم که از آن بهره کافی برده باشید. در قسمت بعدی از دوره آموزش ووکامرس همراه ما باشید که قصد داریم به سراغ آموزش افزودن درگاه پرداخت بانکی به ووکامرس برویم.

فهرست