استفاده از پست تایپ سفارشی و دسته بندی در وردپرس

چه زمانی باید از پست تایپ سفارشی و تکسانومی در وردپرس استفاده کنیم؟

اغلب وقتی در مورد وردپرس مطلبی را می خوانید، احتمالا با موضوعات و اصطلاحاتی مانند: پست تایپ سفارشی و تکسانومی ها مواجه شده اید. اگر از مبتدیان وردپرس هستید حتما این سوال برای شما ایجاد شده است که چه زمانی باید از پست تایپ و تکسانومی های سفارشی استفاده کنید.

تیم ابزار وردپرس این مقاله را برای پاسخ دادن به این سوال شما کاربران عزیز می نویسد، با ما همراه باشید.

ما در این نوشته به شرح اینکه چرا و چه زمانی به پست تایپ ها و تکسانومی های اختصاصی در وردپرس، نیاز دارید، خواهیم پرداخت.

پست تایپ ها و تکسانومی
پست تایپ ها و تکسانومی

تعریف پست تایپ و تکسانومی:

در ابتدا تعریفی از این دو اصطلاح وردپرسی داشته باشیم:)

پست تایپ، اصطلاحی است برای توصیف انواع مختلفی از محتوا ها که در سایت وردپرسی به اشتراک گذاشته می شود. در واقع یک محتوا بر اساس نوع، به چند دسته تقسیم می شود، مانند نوشته ها، برگه ها، رسانه ها و … .

همانطور که گفتیم پست تایپ ها در وردپرس انواع گوناگونی دارند، نوشته ها یکی از انواع پست تایپ ها هستند، درست مثل: برگه ها، رسانه ها، منو ها و رونوشت ها.

همه ی این پست تایپ ها در دیتا بیس و در جدولی به نام پست ها ذخیره می شوند که تفاوت آنها در این جدول تنها در ستونی به نام پست تایپ است.(از طریق همین جداول در وردپرس می توان نوع یک پست تایپ را به مقادیر موجود تغییر داد)

وجود این پست تایپ ها به شما کمک می کند تا بتوانید انواعی از محتوا را در وردپرس ایجاد کنید. به عنوان مثال نوشته ها و برگه ها هر دو پست تایپ هستند، اما برای اهداف گوناگونی ایجاد شده اند.

تکسانومی در وردپرس المانی است که شاید از آنها بارها بهره برده اید، اما تاکنون نمی دانستید که در حال استفاده از آنها هستید. تکسانومی ها روشی هستند برای طبقه بندی و دسته بندی و در واقع مرتب سازی پست ها و پست تایپ های سفارشی.

وردپرس به صورت پیش فرض دارای دو تکسانومی است به نام های: دسته بندی ها و برچسب ها. بدون شک همه ی شما از این دو تکسانومی برای محتواهای خود استفاده کرده اید و با این دو سعی کرده اید نیاز خود را به تکسانومی ها برطرف کنید.

اما وردپرس به شما این اجازه را می دهد که تکسانومی های اختصاصی خود را ایجاد کنید و از آنها برای دسته بندی محتواهای خود بهره ببرید.

اما از کجا بدانیم که وب سایت وردپرسی ما چه زمانی به پست تایپ ها و تکسانومی های اختصاصی نیاز دارد؟

نیاز وبسایت به پست تایپ
نیاز وبسایت به پست تایپ

به طور معمول شما می توانید با استفاده از پست ها هر نوع محتوایی را در وردپرس منتشر کنید و در دسته بندی ها و برچسب های به خصوصی جای دهید اما این عمل بهترین کار ممکن نیست.

در ادامه نشانه هایی را آورده ایم که به شما می گوید احتمالا باید پست تایپ یا تکسانومی سفارشی یا هر دو را ایجاد کنید.

 • بعضی از محتوا ها نمی توانند در دسته ی پست ها یا نوشته ها جای بگیرند، به عنوان مثال مطالب آموزشی در یک وب سایت، مثل وب سایت ابزار وردپرس.
 • در برخی موارد نیازی نیست، بعضی محتوا ها مانند نوشته ها در معرض دید عموم قرار گیرد و فقط برای افرادی که به آن نیاز دارند در دسترس باشد کافی است. مثل واژه نامه های تخصصی یک سایت.
 • زمانی که دسته بندی ها و برچسب ها نتوانند، مطالب مورد نظر شما را طبقه بندی و مرتب کنند. مثل رزومه ها برای وب سایتی که بخش استخدامی دارند.
 • شاید شما بخواهید محتوایی داشته باشید که فیلد های اضافه برای ورود اطلاعات و نمایش آنها داشته باشد.
 • نوشته هایی را می خواهید ایجاد کنید که نمی توانند به عنوان بخشی از برگه های سایت شما در نظر گرفته شوند.
 • شاید بخواهید پست تایپ و یا مطلبی داشته باشید و با نحوه ی نمایشی متفاوت از سایر پست تایپ ها آنها را در وب سایت وردپرسی خود قرار دهید.

اجازه دهید در این مورد، یک مثال واقعی برای شما بزنیم. فرض کنید وب سایتی دارید و می خواهید محتوایی ویدئویی در کنار سایر محتوا ها داشته باشید. با اینکه می توانید این ویدئو ها را در حالت عادی از طریق نوشته ها به اشتراک بگذارید و کاربران سایت شما به آنها دسترسی داشته باشند. اما:

ممکن است بخواهید ویژگی های اضافی به این محتوای ویدئویی اضافه کنید مانند سرعت بارگزاری، قابلیت جستجو بر اساس نام هنر پیشه گان، ژانر و … . این همان زمانی است که به یک پست تایپ سفارشی برای این محتوای سفارشی نیاز دارید و باید آن را ایجاد کنید، احتمالا به ایجاد یک تکسانومی اختصاصی برای دسته بندی و مرتب سازی بر اساس ژانر فیلم، و هنر پیشگان نیز نیاز دارید.

ایجاد پست تایپ و تکسانومی سفارشی، باعث می شود کاربران سایت شما به راحتی فیلم مورد نظر خود را در میان تعداد زیادی پست و… پیدا و مشاهده کنند.

یک مثال عینی و قابل فهم دیگر ایجادنمونه کار یا همان portfolio است. اگر به عنوان یک هنرمند و یا طراح که دارای نمونه کارهای بسیاری هستید، نمونه کارهای خود را در وردپرس به عنوان بلاگ به اشتراک بگذارید ، اطمینان داشته باشید که به راحتی گم میشوند.

اما ایجاد یک پست تایپ سفارشی به نام نمونه کار ها یا portfolio می تواند کمک شایانی به کاربران شما برای دیدن نمونه کارهای شما بکند.

برخی از پلاگین هایی که از پست تایپ های سفارشی استفاده میکنند:

بسیاری از پلاگین ها از پست تایپ سفارشی برای اعمال خود استفاده می کنند. یعنی با نصب این پلاگین ها یک یا چند نوع پست تایپ اختصاصی در وب سایت وردپرسی شما ایجاد می شود.
یکی ازپلاگین هایی که از پست تایپ اختصاصی در وردپرس استفاده می کند، Soliloquy است و یکی از برترین پلاگین ها برای طراحی اسلایدر است. وقتی این پلاگین را نصب می کنید، به طور خودکار این پلاگین یک پست تایپ برای اسلایدر ها ایجاد میکند.

پست تایپ
پست تایپ

یکی دیگر از پلاگین هایی که پست تایپ سفارشی ایجاد میکند: ThirstyAffiliates است این افزونه یک پست تایپ تخصصی به نام thirstylink ایجاد می کند برای ذخیره ی لینک هایی که در جهت بازاریابی استفاده می شود. در ادامه تصویری از محیط این پلاگین را مشاهده می کنید.

 

نمونه هایی دیگر از این پلاگین ها: پلاگین های تجارت الکترونیک وردپرس، پلاگین های directory، پلاگین های real estate listing، پلاگین های رسپی ها و سایر پلاگین هایی که از پست تایپ اختصاصی برای تولید محتوا استفاده می کنند.

همه ی این پلاگین ها برای عملکرد خود به پست تایپ نیاز دارند و براساس آن پست تایپی سفارشی را برای وب سایت ایجاد می کنند.

برای ایجاد پست تایپ های سفارشی خود چه باید کرد؟

برای ایجاد پست تایپ و تکسانومی سفارشی دو راهکار عمده وجود دارد:

 • ایجاد پست تایپ و تکسانومی سفارشی با استفاده از پلاگین ها

 • ایجاد پست تایپ سفارشی به صورت دستی

از آنجا که آموزش های ابزار وردپرس در زمینه ی طراحی سایت وردپرسی بدون نیاز به کدنویسی است. ما روش اول را برای شما شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

ساده ترین و امن ترین روش برای خلق پست تایپ سفارشی، استفاده از پلاگین هاست. برای این کار چند افزونه وجود داردکه ما برترین آنها را به شما معرفی می کنیم.

برترین افزونه های ایجاد پست تایپ
برترین افزونه های ایجاد پست تایپ

1-     Custom Post Type UI

 این افزونه ضمن داشتن رابط کاربری و ظاهری ساده برای ایجاد پست تایپ ها و تکسانومی های سفارشی ایجاد شده است این افزونه از ادیتور متن پشتیبانی می کند و دارای لیست های مجزا برای پست تایپ ها و تکسانومی هاست.

این پلاگین معایبی نیز دارد: پلاگین نام برده، فقط پست تایپ را ایجاد می کند و خود شما باید ان را به قالب اضافه کنید، دارای تنظیمات پیچیده  است و توضیحات کمی دارد این افزونه امکان اضافه کردن فیلد های سفارشی برای پست تایپ را ندارد.

Custom Post Type UI
Custom Post Type UI

2-     Toolset Types – Custom Post Types, Custom Fields and Taxonomies

افزونه ی نامبرده، می تواند علاوه بر ایجاد پست تایپ و تکسانومی های سفارشی، فیلد های سفارشی برای اختصاصی کردن پست تایپ ها را نیز ایجاد کند. این افزونه به شما اجازه می دهد، بتوانید فیلد ها را مشاهده و حتی ویرایش کنید.

همچنین می توانید نکات و توضیحاتی را برای قسمت های پیشرفته به نمایش بگذارید، پست تایپ های خود را برون ریزی و یا از سایتی دیگر دورن ریزی کنید. از دیگر مزایای این افزونه، این است که از قابلیت دو زبانه بودن وب سایت وردپرسی نیز پشتیبانی می کند.

با وجود همه ی این مزایا، این پلاگین رابط کاربری ساده ای ندارد و شاید برای استفاده از آن ممکن است احتیاج به آموزش داشته باشید.

Toolset Types
Toolset Types

3-     Custom Post Types and Custom Fields creator – WCK

همانطور که از نام این افزونه پیداست این پلاگین می تواند پست تایپ ها و تکسانومی های اختصاصی به همراه فیلد های اختصاصی و البته متا باکس، با رابط کاربری ساده، برای آنها ایجاد کند. این افزونه از بیشتر توابع register_post_type() پشتیبانی می کند.

مزایای این افزونه: رابط کاربری ساده و بی تکلف(شاید ساده ترین افزونه در ایجاد پست تایپ اختصاصی در وردپرس باشد)، با استفاده از این افزونه می توانید برای پست تایپ ها ی دلخواه و سفارشی خود آدمین های منحصر به فرد اختصاص دهید و نام آنها را نمایش دهید.

اگر می خواهید از نسخه رایگان این افزونه استفاده کنید، بدانید که در نسخه ی free  باید شاهد تبلیغات آزاردهنده ی آن نیز باشید(در نسخه ی پریمیوم این مشکل وجودندارد) .

Custom Post Types and Custom Fields creator – WCK
Custom Post Types and Custom Fields creator – WCK

4-      Custom Post Type Maker

این پلاگین نیز امکان ایجاد پست تایپ و تکسانومی سفارشی را برای شما فراهم کرده است البته به شیوه ای کاملا کاربرپسند.

همانطور که گفتیم این افزونه دارای ظاهری کاربر پسند است و بخش های مجزایی را برای خلق پست تایپ و تکسانومی اختصاصی ایجاد می کند. این ظاهر کاربری درست همانند نوشته ها و برگه ها برای شما ایجاد خواهد شد. در کنار این مزایا، باید بگوییم که این پلاگین نمی تواند برای نمایش پست تایپ ها و تکسانومی ها شیوه ای ارائه دهد.

Custom Post Type Maker
Custom Post Type Maker

5-     CPT-onomies: Using Custom Post Types as Taxonomies

این افزونه با قابلیت پشتیبانی از مولتی سایت، برای شما پست تایپ سفارشی و البته تکسانومی سفارشی ایجاد می کند. این پلاگین قادر است، بین انواع نوشته های وب سایت شما ارتباط برقرار کند.

از مزایای این پلاگین می توان به: استفاده از پست تایپ سفارشی به عنوان تکسانومی و ایجاد رابطه بین نوشته ها از این طریق، ذخیره ی پست تایپ های اختصاصی که توسط سایر پلاگین ها ایجاد شده است و همانطور که گفتیم پشتیبانی از قابلیت مولتی سایت، اشاره کرد.

CPT-onomies
CPT-onomies

6-      MB Custom Post Type

این افزونه امکان ایجاد و مدیریت پست تایپ های سفارشی و تکسانومی ها را به شما می دهد. این افزونه از همه ی متغیرهایی که مربوط به یک پست تایپ مشخص است پشتیبانی می کند. در ضمن سادگی، بسیار قدرتمند است.

از ویرایشگر زنده پشتیبانی می کند و در آخر هم می توانید پست تایپ هایی که با آن ایجاد کرده اید، برون ریزی  و درون ریزی کنید. البته خاطر نشان می کنیم که باید برای این افزونه، پلاگین MetaBox را نیز نصب کنید، تا بتوانبد با پست تایپ های تخصصی خود متاباکس بیافزایید.

MB Custom Post Type
MB Custom Post Type

7-     Custom Post Type Generator

افزونه ی Custom Post Type Generator همانند سایر افزونه های نام برده می تواند برای کاربرانش، پست تایپ سفارشی خلق کند و از محیط پیشخوان قابلیت مدیریت دارد.

این افزونه دارای مزایایی از قبیل: سادگی در استفاده از آن، توانایی ایجاد کد هایphp  مورد نیاز در جهت خلق پست تایپ و تکسانومی سفارشی، برای جایگذاری در قالب ها را دارد.

همچنین این افزونه می تواند پست تایپ های سفارشی، پست تایپ های پیش فرض و دسته ای از پست تایپ های قالب را به صورت مجزا لیست کند. باید بگوییم که از طریق این افزونه نمی توانید پست تایپ ها و تکسانومی های ذخیره شده را از لحاظ ظاهری ادیت کنید.

Custom Post Type Generator
Custom Post Type Generator

 

در پایان این مقاله امیدواریم این مطلب، بتواند شما را در ایجاد پست تایپ ها و تکسانومی ها در وب سایت وردپرسی تان یاری کرده باشد. تیم ابزار وردپرس همواره آماده ی پاسخگویی به شما وردپرس کاران عزیز است. با ما در تماس باشید و نظرات خود را پیرامون این مطلب، ارسال کنید.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
ساخت و ایجاد تصاویر باکیفیت برای محصولات فیزیکی و دانلودی
نوشتهٔ بعدی
بهترین وبسایت فروش هاست و دامنه برای وردپرس در ایران

محصولاتی که شاید دوست داشته باشید :

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

1 دیدگاه. Leave new

 • امیرحسین جوانمردی
  می 28, 2021 2:17 ب.ظ

  سلام . چقدر مفید و عالی بود این پستتون.
  1- بهترینش toolset است دیگه ؟ کاش آموزش هم براش میذاشتید.
  2- پلاگین Custom Post Type UI برای تکسانومی (ژانر و …) باید به همراه acf نصب بشه یا تنهایی میشه باهاش ایجاد کرد ؟
  3- شما چرا پلاگین acf به این مهمی در سایتتون برای فروش ندارید ؟

  با تشکر از سایت خوب ابزاروردپرس

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

فهرست