آموزش جامع انتخاب کلمه کلیدی برای سئو

چطور مناسبترین کلمه کلیدی را برای پست های وب سایت خود برگزینیم؟

داستان از جایی شروع میشود که کاربری، کلماتی را در کادر جستجوی گوگل، برای رسیدن به محتوای مورد نظر خود، وارد میکند.
بسیاری از کاربران سایت ابزار وردپرس از ما می پرسند که چگونه کلمه کلیدی مناسبی را برای پست های سایت وردپرسی خود انتخاب کنیم؟ اگر شما نیز با انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای وب سایت خود مشکل دارید، این مقاله را از دست ندهید.

انتخاب بهینه کلمات کلیدی می تواند به شما ایده برای ایجاد یک محتوای بهینه دهد و در نتیجه ترافیک خوبی را برای وب سایت شما به ارمغان بیاورد. ترافیکی از کاربرانی که محتوای شما را دوست خواهند داشت. در این مقاله به شما می آموزیم که چگونه بهترین کلمات کلیدی را برای نوشته های وب سایت خود برگزینید.

انتخاب بهترین کلمه کلیدی در وردپرس
انتخاب بهترین کلمه کلیدی در وردپرس

فرآیند انتخاب کلمه کلیدی مناسب چیست و چرا تا این حد اهمیت دارد؟

تعیین کلمه ی کلیدی بهینه تکنیک و فرایندی است که طی آن محتوا نویس و متخصص سئو برترین کلمه کلیدی را برای محتوا بر می گزیند.

شما می توانید ان کلمه یا عبارت مورد جستجو را در محتوای وب سایت خود به کار ببرید تا ترافیک بیشتری را به سمت خود هدایت کنید.

اما برای اینکه کلمه کلیدی انتخابی برای شما سودمند واقع شود، باید بدانید که چطور انها را انتخاب و از آنها استفاده کنید.

اگر شما بتوانید کلمه کلیدی مناسب برای وب سایت و یا کسب و کار خود را بیابید، نه تنها ترافیک بیشتری را بر اساس آن کلمه کلیدی به سمت سایت خود هدایت می کنید، بلکه نشان می دهید مشتریان خود را بهتر از رقبایتان شناخته اید.

در این مقاله می خواهیم به شما بیاموزیم که چگونه کلمه کلیدی یا عبارات کلیدی هدف مشتریان، را برای سئو بهتر انتخاب کنید و در ادامه ی آن سایت خود را در صفحه اول گوگل ببینید و در نهایت، ترافیک و فروش و سود بیشتر.

با ما همراه باشید:

موضوعات مرتبط تاثیر مهمی در انتخاب Keyword ها دارند :

پیش از آنکه شروع به یافتن و انتخاب کلمه کلیدی توسط یکی از ابزار های انتخاب کلمه کلیدی کنید، موضوعات مرتبط با ان کلمه کلیدی در کسب و کار خود را بیابید.

با یافتن این موضوعات، بدون شک به کلمات کلیدی منحصر به فردی دست پیدا می کنید که رقبای شما از آنها اطلاعی ندارند.

موضوعات مرتبط، همان نقطه ی شروع انتخاب کلمه کلیدی ایده ال است. پیدا کردن کلمه کلیدی در ابزار های انتخاب مربوطه بدون در نظر گرفتن نکاتی که در ادامه اورده ایم، یک اشتباه بزرگ است. اگرچه این ابزار ها در یافتن کلمات کلیدی بسیار قدرتمند هستند، اما ایده های خلاقانه، برای تعیین کلمه کلیدی قدرتمند به شما نمی دهند.

در واقع این ابزار ها به شما نزدیک ترین کلمه یا عبارت کلیدی را می  دهند، که ممکن است برای کسب و کار شما مناسب نباشد، یا بالا آمدن با آن کلمه کلیدی تقریبا محال باشد. در واقع ابزار های انتخاب کلمه کلیدی نمی تواند کار ذهن خلاق شما را بکند.

این بدین معنا نیست که نباید از این ابزار ها استفاده کنید. اما باید بدانید چطور از این ابزار ها استفاده کنید تا شما را به هدف والای تان برساند. برای رسیدن به هدف باید موضوعات مرتبط با کلمه کلیدی و البته کسب و کار خود را بشناسید.

چطور موضوعات مرتبط را به سرعت بیابیم؟

موضوعات مرتبط دقیقا چه هستند؟

موضوع مرتبط همان چیزی است که مشتریان هدف شما به ان علاقه مندند. لزوماً یک کلمه کلیدی ویژه نیست، بلکه یک موضوع گسترده، به گستردگی ذهن انسان و البته کسب و کار شما است.

در همین جا به شما یاد می دهیم که چگونه کلمات کلیدی را از دل موضوعات مرتبط استخراج کنید.
برای درک بهتر مطلب، شخصی که کارش فروش حلقه ی بسکتبال است، را مثال می زنیم.

انتخاب کلمه کلیدی از گوگل
انتخاب کلمه کلیدی از گوگل

آنچه ابزار انتخاب کلمه کلیدی برای شما به ارمغان می اورد، می تواند: فروش حلقه بسکتبال، حلقه ی بسکتبال دیواری و… باشد، درست است که این عبارات به عبارت کلیدی شما بسیار نزدیک است، اما عبارات کلیدی زیاد دیگری هستند که هم رقابت کمتری دارند و هم برای شما سود آور تر هستند.البته یافتن این کلمات یا عبارات کلیدی بسیار سخت است.

تجربه ثابت کرده است، آسانترین راه برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب، شروع با موضوعات مرتبط  با کلمه کلیدی مد نظر است.
موضوعات مرتبط با کلمه کلیدی هدف، همان هدفی است که با یک تیر می توان دو نشان زد. یعنی موضوعی است که مشتریان شما به دنبال آن هستند و برای شما سود آور است.

به عنوان مثال: شخصی که قصد خرید حلقه ی بسکتبال را دارد، ممکن است موضوعات زیر را در گوگل جستجو کند.
مواد غذایی مناسب ورزشکاران، چطور توانایی پرش عمودی خود را بهبود دهیم؟ و …
جستجوی این موضوعات و مشابه این موضوعات به یک موضوع منحصر به فرد و البته مرتبط با کلمه کلیدی ما ختم می شود. در ادامه روش هایی را برای استخراج موضوع مرتبط توصیف می کنیم

1- استخراج کلمه یا عبارت کلیدی از نیچ مارکت ها:

نیچ مارکت ها بخش های کوچک از بازار است که دارای کمی و کاستی هایی است و ما از این کاستی ها استفاده کرده و نیاز بازار را در اصطلاح تامین می کنیم، یعنی کلملت کلیدی خود را بر حسب کمبودی که در نیچ مارکت وجود دارد و دارای رقابت کمتری است، انتخاب می کنیم.

در ادامه به بررسی این روش می پردازیم:

ابتدا باید لیستی از موضوعات را ایجاد کنیم، که مشتریان هدف ما در گوگل به دنبال آن ممکن است بگردند، آنچه ممکن است کاربر جستجو کند، دارای رقابتی کم، اما سود آور برای ما. به عنوان مثال و در ادامه ی مثال بالا: “کفش بسکتبال” و “مواد غذایی مورد نیاز ورزشکاران”، می تواند موضوعات خوبی باشد.

2- تشخیص کلمه کلیدی مناسب با استفاده از مشتریان کسب و کار شما:

یکی از با اهمیت ترین موارد در تعیین کلمه کلیدی شناخت مشتریان و البته شناخت نیاز انها به کسب و کار شماست. شما باید تشخیص دهید که مشتریان بالقوه ی شما در کسب و کار شما به دنبال چه چیزی هستند تا از ان برای انتخاب موضوع و یا کلمه ی کلیدی بهره ببرید. در این گزینش باید

 • جنسیت
 • سن
 • درامد
 • سرگرمی ها و علائق
 • درگیری های مشتریان
 • انچه در اینده قصد انجام ان را دارند
  را درنظر بگیرید.

3- فروم ها یا انجمن ها:

یکی دیگر از روش هایی که بسیار پیشنهاد می شود، برای تشخیص کلمه کلیدی یا موضوع کلیدی، رفتن به فروم های مرتبط با موضوع کسب و کار ماست که همیشه هم در دسترس هستند. در واقع اعضای این انجمن ها می توانند مشتریان بالقوه ی شما باشند.
برای پیدا کردن انجمن های مرتبط با کسب و کارتان در گوگل اینطور جستجو کنید:

 • “انجمن کلمه کلیدی”
 • “انجمن + کلمه کلیدی”
 • “انجمن” + “کلمه کلیدی”

وقتی انجمن مورد نظر را یافتید، دقت کنید که چطور این انجمن تقسیم بندی شده است، هر کدام از ان بخش ها می تواند موضوعی برای کلمه کلیدی شما باشد. حتی موضوعاتی که در انجمن در مورد آنها بحث شده، می تواند کلمه کلیدی خوبی برای پست شما باشد.
فراموش نکنید، موضوعاتی که از روش های مذکور یافتید، در لیست خود درج کنید.

4- از ویکیدیا غافل نشوید:

ویکی پدیا برای کلمه کلیدی
ویکی پدیا برای کلمه کلیدی

یکی از روش های موثر در تشخیص موضوع محتوای وب سایت، ویکی پدیا است. در ویکی پدیا و در قالب یک موضوع، افراد بسیار زیادی در باب یک موضوع و تخصص مطلب نوشته اند که می تواند برای شما لیستی از موضوعات مرتبط باشد.

اما چگونه در ویکی پدیا موضوعات خوبی را برای پست خود پیدا کنیم؟
وقتی وارد ویکی پدیا شدید کلمه کلیدی را در کادر جستجوی ان وارد کنید:

کادر جستجوی ویکی پدیا
کادر جستجوی ویکی پدیا

در قسمت محتویات موضوعاتی را خواهید یافت.

به قسمت های مختلف محتویات دقت کنید بسیاری از موضوعات می توانند جذاب باشند:)

قالب وردپرس
قالب وردپرس

شما حتی می توانید روی لینک های داخلی کلیک کرده و محتویات آنها را نیز بررسی کنید. وقتی وارد لینک داخلی می شوید مشاهده می کنید که محتوای لینک داخلی خود دارای جدولی از محتویات است که می تواند پیشنهادات خوبی برای شما باشد.

5- اضافه کردن کلمات کلیدی تجاری به کلمه کلیدی:

اغلب، اضافه کردن کلمات تجاری به کلمه کلیدی مرتبط، می تواند ترافیک را به سمت سایت شما روانه کند، این کلمات پول ساز می تواند شامل: قیمت، فروش، خرید و … باشد.

6- استفاده از کلمات کلیدی طولانی و یا long tail keywords:

کلمات کلیدی طولانی شامل سه بخش: سر، بدنه و دم است. اما این سه بخش چطور توصیف می شوند؟

سر کلمه کلیدی:

در اصطلاح، همان کلمه کلیدی پایه است که دارای رقابت شدیدی است و معمولا یک سیلابی است، مثل کلمه “بیمه” که می تواند شامل لیستی از کلمات کلیدی در بطن خود باشد، مثل بیمه ی عمر، بیمه خودرو و … این کلمات نرخ تبدیل خوبی ندارند.

کلمه کلیدی بدنه:

کلمات کلیدی بدنه 2 یا 3 سیلابی هستند، دارای رقابت خوب(حداقل 2000 سرچ در ماه) اما تخصصی تر هستند، مانند “بیمه ی عمر” گرچه این نوع کلمه کلیدی از رقابت کمتری نسبت به کلمه کلیدی پایه برخوردار است، اما باز هم دارای رقابت بالایی است.

کلمات کلیدی طولانی یا long tail keywords:

این کلمات کلیدی دارای 4 سیلاب و یا بیشتر و کاملا تخصصی هستند، مثل “بیمه ی عمر مقرون به صرفه برای شهروندان” گرچه رقابت در این کلمات پایین است. اما اکثریت جستجو هایی که انلاین صورت می گیرد، بیشتر از این نوع کلمات کلیدی است. ما پیشنهاد می کنیم که بیشتر تلاش خود را روی کلمات کلیدی بدنه و کلمات کلیدی طولانی انجام دهید. اما چرا؟

زیرا حتی اگر شما در کلمات پایه سایت خود را بهینه کنید باز هم وقتی کاربری کلمه پایه ای را سرچ می کند، گوگل پیشنهاداتی از نوع کلمات کلیدی طولانی که می تواند مد نظر کاربران باشد را می دهد. در واقع هیچ کاربری یک کلمه تک سیلابی و پایه را جستجو نمی کند. در نهایت اینکه با کلمات کلیدی طولانی می توانید خیلی سریع تر بالا بیایید.

7- تعیین کلمه کلیدی با استفاده از بخش جستجو های مرتبط :

زمانی که کلمه یا عبارتی را در گوگل جستجو می کنید، در انتهای صفحه تعدادی عبارت لینک دار را مشاهده می کنید که عباراتی مرتبط با آنچه جستجو کرده اید را به شما نمایش می دهد، شما می توانید از این عبارات برای تعیین کلمه کلیدی مورد نظر خود بهره ببرید. در تصویر زیر این ناحیه را مشاهده می کنید:

جستجو های مرتبط
جستجو های مرتبط

8- استفاده ار کلمات کلیدی اخباری و یا سوالی:

بسیاری از مردم زمانی به سراغ اینترنت و جستجو در گوگل می روند، که به چیزی نیاز دارند و یا از چیزی آگاهی ندارند و جهت به دست اوردن اطلاعات کلمه ای را جستجو می کنند. به کار بردن کلماتی نظیر”چگونه”، “چرا”، “نیاز دارم”، “بهترین راه”، “راه های” و … می تواند عبارات کلیدی با ترافیک بالا را آن هم با رقابت کم به شما ارائه دهد. عبارت”بهترین قالب های وردپرس” می تواند یکی از این عبارات کلیدی باشد.

استفاده از کلماتی مانند “دانلود”، “رایگان” و .. نیز می تواند کلمات کلیدی پر ترافیک ولی با رقابت کم، ایجاد کند.

برای تعیین بهترین کلمه کلیدی ابزار های متفاوتی موجود است، که بر حسب علاقه و حیطه ی کاری خود می توانید از انها در پروژه های خود استفاده کنید. ما در اینجا برترین ابزار ها را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

سایت semrush:

بدون شک سئو کاران با این سایت آشنایی کاملی دارند، اما ما در اینجا توضیحاتی را برای مبتدیان ارائه می دهیم.

keyword مناسب برای سئو وردپرس
keyword مناسب برای سئو وردپرس

Semrush یکی از بهترین و فوق العاده ترین ابزار های بررسی سئو سایت است. خدماتی چون: انتخاب کلمات کلیدی مناسب، تحلیل رقبای سایت و … ارائه می دهد.

برای شروع، خیلی ساده وارد این سایت شوید و کلمه کلیدی مورد نظر و یا ادرس وب سایت را وارد کنید. در ادامه، میزان جستجوی آن کلمه کلیدی و میزان رقابت در آن کلمه را مشاهده خواهید کرد.

اگر صفحه را اسکرول کرده و پایین تر بیایید می بینید که این ابزار لیستی از سایت ها را که در نتایج جستجو برای آن کلمه کلیدی در صدر صفحه قرار دارند را نمایش می دهد و شما می توانید روی هر کدام از این لینک ها کلیک کنید و دلیل بالا بودن رتبه این سایت ها در این کلمات کلیدی را مشاهده کنید و با جزئیات کامل تحلیل و بررسی کنید.

بهترین کلمه کلیدی را پیدا کنیم
بهترین کلمه کلیدی را پیدا کنیم

Semrush نه تنها یک ابزار عالی برای انتخاب کلمه کلیدی است، بلکه راهنمای خوبی برای رنکینگ سایت شما در آن کلمه کلیدی است.

سایت Ahrens :

انتخاب بهترین کلمه کلیدی با ahref
انتخاب بهترین کلمه کلیدی با ahref

این ابزار، ابزاری قدرتمند، در میان ابزار های تعیین کلمه کلیدی در دنیاست. این ابزار به شما کمک می کند، دلایل رنکینگ صفحات سایت رقبا را تشخیص دهید و بتوانید از آنها عبور کنید. این سایت رابط کاربری ساده ای دارد.

فقط کافی است وارد این سایت شوید و دامین خود را در کادر جستجوی سایت وارد کنید. مشاهده خواهید کرد که ahref لیستی از اطلاعات بسیار ارزشمند را در اختیار شما می گذارد. اطلاعاتی شامل: تعداد بک لینک ها، کلمات کلیدی ارگانیک، ترافیک طبیعی و … . با کلیک کردن روی هر یک از این اطلاعات می توانید با جزئیات این اطلاعات را بررسی کنید.

کلمات کلیدی ارگانیک
کلمات کلیدی ارگانیک

با کلیک کردن روی “کلمات کلیدی ارگانیک” ahrefs گزارشی مفصل از جزئیات مثل: میزان رقابت، میزان ترافیک و جزئیات دیگر ی را به نمایش می گذارد.

می توانید با وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظر خود در جستجوی ahrefs، از پیشنهاداتی که این ابزار برای کلمات کلیدی به شما می دهد بهره مند شوید. با این ابزار فوق العاده می توانید سایت خود و رقبا را نیز تحلیل کنید.

Google trends:

گوگل ترند ابزاری است برای سنجش میزان محبوبیت یک کلمه کلیدی در نزد کاربران. با این ابزار نمیتوان میزان رقابت کلمات کلیدی را یافت بلکه فقط میزان جذابیت ان کلمه کلیدی را می توان فهمید.

گوگل ترند و کلمات کلیدی
گوگل ترند و کلمات کلیدی

اگر از این ابزار استفاده می کنید، نباید کلمات کلیدی را که ترند ندارند و یا محبوبیت کمی دارند را انتخاب کنید.

آموزش ویدئویی گوگل ترند را نیز در این لینک می توانید مشاهده نمایید.

Google ads:

گوگل ادوردز یک ابزار فوق العاده برای تشخیص کلمات کلیدی منتخب توسط کاربران است. این ابزار با استفاده از تبلیغات کلیکی این خدمات را ارائه می دهد. برای استفاده از این ابزار باید ابتدا با صرف هزینه ای کم، در گوگل ادوردز تبلیغات خود را ثبت کنید. بعد از گذشت مدتی لیست دقیقی از کلمات کلیدی خواهید داشت که کاربران، انها را جستجو کرده اند.

Google keyword planner:

یکی از بخش های ابزار گوگل ادوردز است که با دادن کلمه کلیدی مورد نظر خود به این ابزار لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را دریافت می کنید.

البته به اماری که این ابزار به ما می دهد خیلی نمیتوان اعتماد کرد. اما صرفا یک دید کلی از کلمات کلیدی مناسب برای محتوای سایت را به ما ارائه می دهد.

ابزار گوگل ادوردز
ابزار گوگل ادوردز

Google suggestion:

زمانی که در گوگل کلمه ای را سرچ می کنیم، گوگل به طور خودکار کلماتی را اضافه و پیشنهاد می کند، این پیشنهادات بر اساس بیشترین میزان جستجو توسط کاربران چیده شده است و قابل اعتماد ترین و بهترین روش برای تعیین کلمات کلیدی هست.

kwfinder: اگر می خواهید علاوه بر یافتن کلمه کلیدی مناسب برای محتوای خود، ده رقیب اصلی خود در آن کلمه ی کلیدی را مشاهده کنید از این ابزار کارامد استفاده کنید. این ابزار نیز مانند سایر ابزار ها، آمار جستجوی کلمه کلیدی را تقریبی نشان می دهد.

Keywordtool.io: این ابزار کلمات کلیدی مورد نظر شما را در گوگل، یوتیوب، بینگ و آمازون بررسی می کند.

نکاتی بیشتر در مورد انتخاب کلمات کلیدی:

 • به دنبال کلمات کلیدی باشید که سوالات کاربران را پاسخ دهد و آنها را ترغیب به خرید از شما کند.
 • کلمات کلیدی خود را محدود به کلماتی که بیشتر جستجو شده، نکنید. سایت شما با بسیاری از کلمات کلیدی طولانی بالا می رود. آنها را بیابید.
 • برای تحلیل کلمات کلیدی وب سایت خود و تحلیل رقبا، ادرس وب سایت خود را در ابزار های: semrush ,ahrefs وارد کنید و به صورت فوق العاده حرفه ای سایت خود و رقبای خود را تحلیل کنید. با بررسی رقبا خواهید توانست از آنها عبور کنید و به موفقیت برسید.
 • هدف از انتخاب کلمه کلیدی، پاسخ دادن به نیاز های کاربران و مشتریان شما است، پس از آن رنکینگ سایت بر اساس آن کلمه کلیدی. پس در تولید محتوای عالی کوشا باشید. از آن کلمه ی کلیدی می توانید در انواعی از محتوا: یعنی مقالات، نوشته ها، اینفوگرافیک ها، ویدئو ها و دیگر محتویات جذاب بهره برید.
 • اگر دارای کسب و کار آنلاین هستید، از کلمات کلیدی انتخابی خود در نام محصولات، توضیحات مربوط به آن ها و دسته بندی های محصولات خود استفاده کنید.
 • از افزونه ی yoast برای بهینه سازی محتوا برای کلمه کلیدی مورد نظر خود، در وب سایت وردپرسی خود استفاده کنید. با رعایت اصول تولید محتوا بر اساس رهنمود های این افزونه خواهید توانست محتوایی بدون نقص تولید کنید.

تیم ابزار وردپرس امیدوار است این مقاله توانسته باشد پاسخگوی نیاز شما برای تعیین کلمات کلیدی پست های وب سایت شما باشد. بی صبرانه منتظر نظرات شما عزیزان هستیم:)

, , ,
نوشتهٔ پیشین
وردپرس | معرفی کامل وردپرس
نوشتهٔ بعدی
افزونه های وردپرسی بهترند یا فاکنشن قالب Function.php ؟

پست های مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

9 دیدگاه. Leave new

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

فهرست