افزونه های وردپرسی بهترند یا فاکنشن قالب Function.php ؟

مقایسه پلاگین های وردپرس و فایل function.php

احتمالا تاکنون با پلاگین های وردپرسی بسیاری کار کرده اید. با کاربرد تعداد زیادی از آنها آشنایی دارید و شاید در آینده افزونه هایی را نصب و از آنها استفاده کنید. بسیاری از کاربران درخواست کرده اند که به این سوال پاسخ دهیم؟

برای افزایش کارایی وب سایت خود بهتر است پلاگین نصب کنند یا کد های مورد نظر خود را در فایل function.php قالب بنویسند؟

با اینکه بسیاری از افراد بر این اعتقادند که اضافه کردن کد به فایل مورد نظر روش بهتری است، اما باید بگوییم که این روش، روش اجرایی خوبی نیست. در این مقاله سعی کرده ایم که معایب و مزایای استفاده از پلاگین های وردپرس و همچنین ویرایش فایل function.php قالب های وردپرسی را عنوان کنیم و شرح دهیم که کدام یک از این دو روش بهتر است.

افزونه یا فاکنشکن قالب؟
افزونه یا فاکنشکن قالب؟

نصب پلاگین ، یا نوشتن کد در فایل function.php ؟

در هر حال برای افزایش کارایی وب سایت خود باید یکی از این دو روش را برگزینید:

 • نصب پلاگین های وردپرسی.
 • اضافه کردن کد های اختصاصی به فایل php در قالب.

هر دو این روش ها نتیجه ی یکسانی دارند و هر دو صحیح هستند. اما با این وجود سوال بسیاری از کاربران این است که کدام یک از این دو روش سرعت اجرا و عملکرد وردپرس را بیشتر می کند. اگر این مورد سوال شما نیز هست. ادامه ی این مقاله را از دست ندهید.

بعضی از کاربران از نصب تعداد زیادی افزونه در وب سایت وردپرسی خود و چگونگی تاثیر آنها بر سرعت وردپرس و امنیت سایت اظهار نگرانی می کنند. در مقابل کاربرانی هستند که در استفاده از کد های سفارشی برای اختصاصی کردن وب سایت خود، اظهار نگرانی می کنند و اینکه ممکن است باعث به هم ریختگی قالب  وب سایت شود و آنها را برای حل این مشکل با دردسر مواجه کند.

در ادامه به مقایسه این دو شیوه برای سفارشی سازی سایت می پردازیم و بررسی می کنیم که کدام یک، برای عملکرد صحیح وردپرس بهتر است.

مزایا و معایب ویرایش فایل function.php در قالب:

فایل توابع در وردپرس، به توسعه دهندگان قالب وردپرسی این اجازه را می هد که توابع سفارشی برای قالب وب سایت وردپرسی خود تعریف کنند. این فایل همانند یک پلاگین عمل می کند و برای افزودن هر گونه کد جهت اختصاصی کردن وب سایت و البته قالب وردپرس فوق العاده است.

در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این روش یعنی: افزودن کد های سفارشی به فایل توابع در قالب وردپرس ، می پردازیم.

مزایای استفاده از کد در فایل فاکنکشن قالب :

 • به راحتی و با استفاده از پنل مدیریت می توانید، فایل php را ویرایش کرده و در آن تغییرات دلخواه را اعمال کنید.
 • در این روش شما می توانید، همه ی کد را به صورت یکجا در این فایل کپی و پیست کنید.
 • با این روش این فرصت را پیدا می کنید که کد را مطالعه کنید و یاد بگیرید که چگونه کار می کند.

با وجود این مزایا، این روش دارای معایبی نیز هست، که در زیر عنوان می کنیم.

مزایای استفاده از کد در فایل فاکنکشن قالب :

 • کدها و توابع سفارشی شما با سوییچ کردن قالب، دیگر کار نخواهند کرد، زیرا این کد ها در فایل php قالب قبلی هستند و روی آن قالب کار می کنند.
 • اگر از child theme استفاده نکنید، با بروز رسانی قالب مورد نظر فایل php بازنویسی می شود و در واقع همه ی تغییرات ریست می شود.
 • تشخیص اینکه کد های قالب از کجا شروع شده و به کجا ختم می شود و البته کد های سفارشی شما کجا قرار گرفته اند مشکل خواهد شد.
 • بسیاری از کد ها طولانی هستند و ممکن است نیاز به اسکریپ ها و استایل های جدید داشته باشند.(مانند زمانی که برگه ای جدید ایجاد می کنیم و باید یک قالب جدید نیز ایجاد کنیم)

فایل function.php دارای محدودیت هایی است که باید مد نظر قرار دهید

با وجود اینکه برای انعطاف دادن به فایل function.php ، ترفند های دستی زیادی وجود دارد، اما واقعیت این است که ویرایش آن نمی تواند جایگزین خوبی برای یک پلاگین آماده با همان کارکرد باشد.

در واقع افزودن کد به فایل function.php همان تاثیری را  روی وب سایت وردپرسی دارد که یک پلاگین با همان کد ها دارد.

همه ی ویژگی ها و توابعی که شما به آن نیاز دارید را نمی توان به فایل توابع اضافه کرد. زیرا ممکن است همانطور که قبلا گفتیم، یک کد اختصاصی احتیاج به اسکریپت ها و استایل های اضافی داشته باشد تا به درستی کار کند. و یا حتی تداخل در کار توابع مختلف ایجاد شود. در این صورت توابع به درستی کار نمی کنند.

ما معتقدیم که فایل function.php باید به منظور توسعه دادن ویژگی های قالب توسط توسعه دهندگان وب استفاده شود.

مزایا و معایب نصب پلاگین های وردپرس در وب سایت:

پلاگین های وردپرس مانند اپلیکیشن برای سایت های وردپرسی هستند. پلاگین ها شامل کدی هستند که خود را به

هسته ی نرم افزار وردپرس، هوک می کنند تا بتوانند ویژگی ها و توابع بیشتری را در وب سایت ایجاد کنند.

در اینجا مزایای استفاده از پلاگین های وردپرسی، به جای افزودن کد به فایلfunction.php  در قالب را شرح می دهیم.

مزایای استفاده از افزونه وردپرس
مزایای استفاده از افزونه وردپرس

مزایای استفاده از افزونه وردپرسی

 • پلاگین های وردپرسی به قالب وب سایت شما وابسته نیستند یعنی با هر گونه تغییر و به روز رسانی در قالب، پلاگین ها به کار خود ادامه می دهند.
 • اگر دارای کد یکسانی با کد های سفارشی فایل php باشد. دقیقا همان عملکرد و تاثیر را روی وب سایت دارد.
 • پلاگین ها در صورت نیاز به راحتی غیر فعال، به روز رسانی یا باز نصب می شوند.
 • با توجه به اینکه در توضیحات هر پلاگینی اطلاعات کاملی از آن آمده است، به راحتی می توان آن ها را مدیریت کرد.

اگر چه پلاگین ها مزایای زیادی دارند و استفاده از آنها بسیار ساده تر از نوشتن کد های اختصاصی است، اما این بدان معنا نیست که همه ی پلاگین های وردپرسی سودمند هستند و باید آنها را در وب سایت خود نصب کنیم. در ادامه به معایب پلاگین ها اشاره می کنیم.

معایب پلاگین ها:

 • زمانی که شما پلاگین هایی را در وب سایت وردپرسی خود نصب می کنید، مجبور هستید که آنها را به روز رسانی کنید.
 • نویسنده ی پلاگین می تواند دسترسی به پلاگین را محدود کند، به خصوص اگر رایگان باشد.
 • با نصب کردن پلاگین ها، دیگر شما تلاشی برای فراگیری کد ها نخواهید کرد.

با توجه به آنچه ذکر کردیم، آیا پلاگین های وردپرسی بهترند یا ویرایش فایل function.php ؟

 • اگر پلاگینی وردپرسی با کد های یکسان با کد اختصاصی ما و البته عملکرد یکسان موجود باشد، معتقدیم که نصب پلاگین انتخاب بهتری است.
 • در واقع خیلی مهم نیست که کد ها کجا اجرا می شوند بلکه آنچه اهمیت زیادی دارد، عملکرد کد ها ست. چه این کد ها در فایل php قالب اجرا شود، چه در قالب یک پلاگین، اصل اساسی این است که به یک عملکرد واحد منجر شود.
 • مدیریت بر روی پلاگین های جدا از هم بسیار آسانتر از ویرایش یک فایل بزرگ و پر از توابع است.
 • افزودن کد های تصادفی، در یک فایل به خصوص، حتی اگر با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند، پیچیده است.
 • در صورت نصب پلاگین وردپرسی، می توانید از بروز رسانی ها ی آن که شامل بهبود در اجرا و عملکرد، اصلاح باگ ها و یا حتی باگ های امنیتی، بهره مند شوید.

اما چه زمانی می توان کد ها را به فایل function.php اضافه نمود؟

اگر کد های سفارشی شما، پلاگین معادل با عملکرد مورد نظر شما را نداشت و یا اینکه کد ها ساده بود، می توانید از ویرایش فایل function.php به نتیجه ی مطلوب خود برسید.

سناریو دیگری که می توان بر طبق آن از کد ها برای بهبود، در وب سایت استفاده کرد، اضافه کردن توابعی است که مربوط به theme یا child theme است. به عنوان مثال ایجاد سایز جدید برای تصاویر، نمایش تاریخ، افزودن کد قبل یا بعد از محتوا و … .

اگر شما از جمله افرادی هستید که اغلب به وب سایت خود کد اضافه می کنید، راه های بهتری برای این کار وجود دارد. شما می توانید کد ها ی سفارشی خود را اضافه کنید اما نه به طور مستقیم، بلکه با استفاده از یک پلاگین اختصاصی که خود شما ایجاد می کنید که ما این پلاگین را “site-specific WordPress “plugin نامگذاری می کنیم و کدهای سفارشی خود را در آن ذخیره می کنیم.

یا اینکه از پلاگین آماده ی code snippets برای اضافه و مدیریت کردن کد های خود بهره می بریم. در ادامه به بررسی این دو متد می پردازیم. با تیم ابزار وردپرس همراه باشید.

ایجاد “site specific wordpress plugin” در وب سایت:

آموزش ساخت افزونه اختصاصی وردپرس
آموزش ساخت افزونه اختصاصی وردپرس

با ایجاد این پلاگین، کد های سفارشی تان را به سایت وردپرسی خود اضافه و ذخیره کنید، بدون نگرانی از اینکه با آپدیت شدن قالب کد های شما از بین برود. زیرا این پلاگین مستقل از قالب عمل می کند 🙂

در واقع برای بهبود سایت خود با استفاده از این پلاگین، نیازی به اضافه کردن کد ها به فایل function.php نیست. شما می توانید کد ها را به این افزونه وردپرس اضافه کنید و با خیالی آسوده قالب خود را بروز رسانی کنید و یا حتی میان تم های وب سایت خود سوییچ کنید. برای این کار دو روش وجود دارد:

 • ایجاد پلاگین اختصاصی برای درج و ذخیره کد های مورد نظر شما که در بالا هم ذکر کردیم.
 • استفاده از پلاگین code snippets برای درج کد در مکان های مختلف وب سایت.

لازم به ذکر است که روش دوم برای مبتدیان عزیز آسانتر است.

ایجاد افزونه اختصاصی:

یک پوشه ی جدید در مکانی از سیستم خود ایجاد کنید، آن را بانام دلخواه خود ثبت کنید. ما در اینجا با نام mywebsite-plugin ثبت کرده ایم.

در ادامه با یک برنامه ادیتور متن یک فایل php ایجاد کرده و آن را به پوشه ی پلاگین خود منتقل کنید.

فایل را برای ویرایش باز کنید و کد های زیر را وارد کنید.

به جای example.com نام وب سایت خود را وارد کنید. با انجام این کار پلاگین اختصاصی شما آماده است:) اما برای بارگذاری پلاگین از طریق Ftp نیازی به فشرده سازی پوشه نیست، در صورتی که از طریق پنل مدیریت لازم است که پوشه پلاگین را فشرده سازی کنید. پس از آن فقط کافی است به روش بارگذاری پلاگین ها در سایت وردپرسی، افزونه را آپلود کرده و آن را فعال کنید.

حال شما می توانید به راحتی کد های دلخواه خود را به سه روش زیر، در این پلاگین وارد و ذخیره کنید.

 • از طریق دسترسی ftp.
 • ادیت فایل پلاگین از طریق پنل مدیریت.
 • ویرایش فایل در سیستم و آپلود کردن دوباره ی آن فایل در وردپرس.

روش درج کد به روش اول به پایان رسید. در ادامه به بررسی روش دوم می پردازیم.

استفاده از افزونه ی code snippets:

در این روش نیاز داریم به اینکه افزونه ی code snippets را نصب و فعال کنیم. که از قسمت افزونه ها و افزودن پلاگین در پنل مدیریت این کار را انجام می دهیم. اگر با چگونگی نصب پلاگین ها آشنا نیستید، می توانید آموزش های ویدئویی ابزار وردپرس برای نصب پلاگین ها را مشاهده کنید.

با نصب این پلاگین، منوی جدیدی به منو های مدیریت اضافه می شود با نام snippets، با زدن گزینه ی add new، می توانید در مکان های مختلف وب سایت، مانند هدر، فوتر و … کد دلخواه را وارد کنید.

انگیزه ی تیم ابزار وردپرس برای تهیه ی مقالات آموزشی کمک کردن به شما وردپرس کاران عزیز است. امیدواریم این مقاله نیز توانسته باشد پاسخگوی سوالات شما عزیزان در مورد این موضوع باشد.

نوشتهٔ پیشین
آموزش جامع انتخاب کلمه کلیدی برای سئو
نوشتهٔ بعدی
آموزش نمایش ویدئو در وردپرس

پست های مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

2 دیدگاه. Leave new

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

فهرست