ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی

( پنجشنبه ، 18 خرداد سال 1402 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه سی ام

آموزگار :

فرید معیریان

یکی از بهترین و پرکاربردترین فرم هایی که ما اکثرا در بیشتر سایت ها مشاهده میکنیم ، فرم های مربوط به رزرو نوبت و یا فرم رزرو نوبت پزشکی است که در سایت های کلینیک یا پرشکی مشاهده میکنیم. در این ویدئو آموزشی قصد داریم نحوه ساخت فرم رزرو پزشکی به همراه تایید تلفن همراه را خدمت شما عزیزان آموزش دهیم. ( ادامه مطلب … )

افزونه فرم ساز گراویتی

افزونه فرم ساز گراویتی فرم ، قدرتمندترین!

اگه دوست داری فرم های خیلی خاص بسازی باید افزونه گراویتی فرم استفاده کنی که بصورت اورجینال توسط تیم ابزار وردپرس عرضه شده است.

افزونه فرم ساز گراویتی

افزونه فرم ساز گراویتی فرم ، قدرتمندترین!

اگه دوست داری فرم های خیلی خاص بسازی باید افزونه گراویتی فرم استفاده کنی که بصورت اورجینال توسط تیم ابزار وردپرس عرضه شده است.

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

فــرید معــیریان

دانشجوی ارشد تجارت الکترونیک ، فعالیت در زمینه وب، دیجیتال مارکتینگ و ایجاد فروشگاه اینترنتی.

فــرید معــیریان

دانشجوی ارشد تجارت الکترونیک ، فعالیت در زمینه وب، دیجیتال مارکتینگ و ایجاد فروشگاه اینترنتی.

ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی

( پنجشنبه ، 18 خرداد سال 1402 )

جلسه قبل به طور کامل درباره احراز هویت پیامکی در فرم ثبت نام توضیح دادیم. حالا در این جلسه می‌خواهیم نحوه ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی را با استفاده از افزونه گرویتی فرم (Gravity Forms) به شما عزیزان آموزش دهیم. این نوع فرم‌ها معمولا در کلینیک‌های پزشکی کاربرد دارد. یعنی شما می‌توانید پس از مشاهده این آموزش، یک سایت با قابلیت رزور نوبت برای کلینیک‌های پزشکی راه‌اندازی کنید. ?

بخش اول ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی

ابتدا وارد پیشخوان وردپرس شوید و به مسیر فرم‌ها > فرم جدید بروید. برای ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی شما باید از فرم چند صفحه‌ای استفاده کنید. زیرا کاربر در صفحه اول باید مشخصات فردی را وارد کند و در صفحه دوم کد پیامکی احراز هویت را دریافت کنید. حتی می‌توانید فرم را شرطی نمایید. یعنی اینکه تا کاربر احراز هیوت انجام نداده است، نمی‌تواند فرم رزرو نوبت را پر کند.

ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی

ابتدا برای چند صفحه‌ای شدن فرم خود از المان صفحه استفاده کنید. سپس می‌توانید با استفاده از یک فیلد کشویی از کاربر بخواهید که تخصص دکتر مورد نظر خود را تعیین کند. در گزینه‌های فیلد کشویی تخصص‌های مورد نظر خود را وارد کنید تا کاربر از میان آن‌ها یک مورد را انتخاب نماید. گزینه ضروری را نیز تیک بزنید.

اگر وب‌سایت شما برای چندین استان یا شهرستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید در ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی از یک فیلد کشویی استفاده کنید و از کاربر بخواهید که استان یا شهرستان خود را وارد نماید.

المان کشویی

قابل ذکر است که در قسمت تنظیمات این فیلد می‌توانید با استفاده از ویزگی انتخاب گروهی نام تمام استان‌های کشور را به صورت پیش فرض وارد کنید.

بهتر است انتخاب استان را شرطی کنید. یعنی در قسمت منطق شرطی تعیین کنید که در صورتی این فیلد به کاربر نمایش داده شود که نوع تخصص دکتر مورد نظر خود را وارد کرده باشد. برای این کار به قسمت تنظیمات انتخاب استان بروید و در قسمت منطق شرطی، شرط خود را تعیین کنید. سپس می‌توانید یک فیلد کشویی دیگر انتخاب نمایید و مانند فیلد قبل منطق شرطی برای آن تعیین کنید که هنگامی که کاربر نام استان خود را وارد کرد، فیلد انتخاب شهرستان برای آن به نمایش درآید. رعایت این نکات گفته شده، در ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی کمک زیادی به شما می‌کند.

منطق شرطی

بخش دوم ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی

حالا یک فیلد کشویی شرطی برای انتخاب پزشک قرار دهید تا در صورتی که کاربر تمامی بخش‌هایی که بالا ذکر کردیم را وارد نمود، این فیلد را به او نمایش دهد.

استفاده از منطق شرطی

همچنین شما می‌توانید چندین لیست پزشک را درست کنید و در قسمت منطق شرطی تعیین کنید که هر کدام را زمانی که یک شهر انتخاب شد نمایش دهد. مثلا پزشک‌های شهر شیراز زمانی نمایش داده شود که کاربر شهر مورد نظر خود را شیراز انتخاب کرده است. فراموش نکنید که برای تمامی فیلدها گزینه ضروری را تیک بزنید.

سپس در صفحه بعد، برای ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی باید یک فیلد تاریخ شرطی تاریخ قرار دهید که در صورت پر شدن تمامی فیلدها کاربر تاریخ مورد نظر خود را تعیین کند.

فیلد تاریخ

از قسمت تنظیمات این بخش گزینه فعال سازی تاریخ شمسی را تیک بزنید و قالب وارد کردن تاریخ را مشخص کنید. اما توجه داشته باشید که برای هر پزشک در منطق شرطی باید فیلد تاریخ بخصوصی را تعیین کنید. شما می‌توانید در ادامه فیلدی اضافه کنید تا کاربر زمان دلخواه نوبت خود را تعیین کند. می‌توانید در این صفحه نام، کد ملی و شماره تلفن کاربر را دریافت کنیم.

تاریخ شمسی

سپس در صفحه بعدی با استفاده از فیلد دریافت تاییدیه شماره موبایل می‌توانید کد تاییدیه ارسال کنید.

فیلد دریافت تاییدیه شماره موبایل

تنظیمات ارسال پیامک

البته دقت داشته باشید که برای ساخت فرم رزرو نوبت پزشکی باید تنظیمات پیامکی را اعمال کنید. برای این کار از قسمت تنظیمات به بخش پیامک مراجعه کنید . فیلدی برای فرم خود جهت ارسال پیامک، همانگونه که در جلسات گذشته آموزش دادیم بسازید. همچنین از قسمت متن پیامک می‌توانید تعیین کنید که چه اطلاعاتی در پیامک برای کاربر ارسال شود.

تنظمیات پنل پیامکیبرای اطمینان از درستی عملکرد فرمی که ساختید بهتر است یک بار آن را به صورت امتحانی پر کنید.

راستی! در جلسه بعد دوره آموزش افزونه گرویتی فرم (Gravity Forms) همراه ما باشید که درمورد خروجی PDF از ورودی فرم‌های گرویتی، می‌خواهیم صحبت کنیم.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

12 دیدگاه. Leave new

 • سلام ببخشید میشه لیست رزروی هر پزشک برای خودپزشک که رزرو شده برای خود ش فرستاد؟همراه با اطلاعات بیمار؟

  • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
   دسامبر 28, 2021 8:51 ق.ظ

   سلام و درود آقای شمس عزیز
   در صورتی که بخواهید به پزشک ایمیل شود این امکان وجود دارد و می توانید در قسمت اعلان ها، اعلان های شرطی ایجاد نمایید تا برای هر پزشک فرم مورد نظر ایمیل گردد.

 • سلام خسته نباشید
  کاربر جدیدی که میاد از کجا باید بفهمد که آن وقت رزرو شده است یا نه؟

 • باسلام
  برای ایجاد فرم رزرو پزشک از کدام فیلد استفاده کنیم تا روزهای حضور پزشک (صبح-ظهر) و زمان ویزیت را در آن مشخص کنیم تا بیمار آن را انتخاب کند و در وقت پرشدن هر زمان به او پیغام پرشدن زمان را بدهد و زمان دیکر یا روز دیگر را در اختیار بیمار قرار دهد؟
  مانندمثال : نوبت خالی برای امروز وجود ندارد زمان پیشنهادی بعدی □□□عصرشنبه 8 آبان1400 (5روز دیگر)
  زمان داده شده تقریبی است.

  • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
   نوامبر 3, 2021 8:25 ق.ظ

   سلام و احترام آقای حسینی
   تنظیمی مشابه این موضوعی که مد نظرتان است وجود ندارد و تنها می توان تعیین کرد در صورت انتخاب یک روز کاربر دیگری نتواند آن را انتخاب نماید.
   با تشکر

 • علی ولی یان خروانق
  جولای 27, 2021 12:28 ب.ظ

  با سلام و احترام
  آموزش های استاد فرید معیریان فوق العاده هستن
  یه سوال داشتم : تو این آموزش در سایت نمونه موقع انتخاب روز نوبت، تاریخ و زمان محدود شده است به طوری که ظرفیت پر است یا روز تعطیل یا قابل انتخاب مشخص شده است و همچنین جدول زیر فیلد و … چطوری میتونم این نوع فیلتر رو برا تاریخ و ساعت اعمال کنم ؟

 • لیام بنایی
  جولای 27, 2021 10:59 ق.ظ

  خیلی خوب بود ممنون از استاد عزیز
  آیا امکانش هست که با گراویتی فرم رزرو نوبت مثل بوکلی ایجاد کرد ؟

فهرست