0
دقیقه
مدت زمان حدودی مطالعه
null

مهارت های اساسی دیجیتال مارکتینگ

فناوری به طور مداوم درحال تحول است و همین امر باعث می شود تا بازاریابان و کارآفرینان برای گسترش نام تجاری، رسیدن به هدف خود در بازار و همچنین فروش و سود، به دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) روی آورند.

متاسفانه امروزه صاحبان مشاغل و افراد حرفه ای کمی وجود دارند که در زمینه دیجیتال مارکتینگ، مهارت صحیح را دارا هستند و همین امر باعث می شود تا آن دسته از کسانی که با مهارت های صحیح دیجیتال مارکتینگ آشنا نیستند، در ارائه سرویس های ایمیل مارکتینگ و تولید محتوای شخصی سازی شده برای مخاطبان خاص خود، شکست بخورند؛ در نتیجه، کمپین دیجیتالی آن ها برای جذب مخاطب و گسترش نام تجاری، نیمه کامل می ماند.

البته مسلم است که می توان مهارت های لازم برای دیجیتال مارکتینگ را آموخت؛ اما این عمل نیاز به صبر، تلاش و کوشش دارد. درواقع شما می توانید در این مسیر، خودآموزی صحیحی داشته باشید تا بتوانید مهارت های لازم را در جهت اجرای یک کمپین دیجیتالی برای برند خود، کسب کنید.

مهارت های لازم در دیجیتال مارکتینگ
مهارت های لازم در دیجیتال مارکتینگ

 

 1. مهارت تحلیل و بررسی داده در دیجیتال مارکتینگ

امروزه ابزار تحلیل و بررسی داده به صورت گسترده ای در اختیار صاحبان مشاغل قرار دارد؛ این ابزار درواقع به صاحبان کمک می کند تا بتوانند با استفاده از اطلاعات کسب شده، مخاطبان هدف خود را بشناسند و بتوانند با تولید محتوای مناسب، آن ها را جذب کنند.

تجزیه و تحلیل داده (Data analytics) به استفاده از روش ها و تکنیک های کاربردی و همچنین نرم افزار های مدرن جهت جمع آوری و پردازش مجموعه گسترده ای از داده ها از رفتار و تعامل مخاطبان بازار هدف شما، اشاره دارد. این نوع تعاملات و رفتار ها می توانند به اشکال مختلفی مانند معاملات آنلاین، محتوای مصرف شده، کوئری های جستجو (عباراتی که معمولاً کاربران در موتور های جستجو وارد می کنند) و دیگر رد پاها و رفتار های آنلاینی که به کسب و کار شما مرتبط است، باشند.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که اگر نتوانید داده های مصرف کننده و مخاطبان وب سایت خود را به صورت صحیح تحلیل و بررسی کرده و از آن ها برای پیاده سازی یک استراتژی مناسب جهت گسترش کسب و کار و شناخت مخاطبان خود استفاده کنید، آن داده ها به طور کلی بی فایده هستند!

در کنار تحلیل و بررسی داده، پاکسازی داده (Data cleansing) همراه است؛ پاکسازی داده به فرایند حذف داده های نادرست، کپی و ناقص از پایگاه داده (Database) اشاره دارد. شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، باید پایگاه داده خود را به طور مداوم و دوره ای، از داده های قدیمی و بی فایده پاکسازی کرده تا بتوانید از تصمیم گیری های بی اثر و ناکارآمد در دیجیتال مارکتینگ خود جلوگیری کنید.

 1. مهارت های نوشتن و ویرایش

محتوا به عنوان بخش اصلی و اساسی دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. نوشتن و ویرایش، چیزی فراتر از تولید محتوا و مقاله برای بلاگ و صفحه لندینگ وب سایت است. نوشتن و ویرایش درواقع مربوط به برقراری ارتباط با مخاطبان مورد نظر با استفاده از پیام ها و محتویات مرتبط بوده و در نهایت، مربوط به متقاعد کردن آن ها برای انجام اقدامات مورد نظر شما است.

البته که تولید محتوای مناسب و با کیفیت برای هر بازاریاب دیجیتال ضروری است؛ اما چیزی که می تواند به بهینه سازی اینگونه محتویات کمک کند، استفاده خلاقانه از کلمات کلیدی سئو است! بهینه سازی کلمات کلیدی به محتوای شما کمک می کند تا بتواند در موتور های جستجوگر رتبه خوبی دریافت کرده و مخاطبانتان مورد نظر بتوانند آن محتوا را راحت تر پیدا کنند.

سعی کنید مقالات و محتویاتی تولید کنید که حتی پس از سالیان سال، برای شما مخاطب جذب کنند. این بدین معنیست که شما بایستی تمرکز خود را بر روی محتویاتی بگذارید که در طول مدت زیاد، با نیاز های مخاطبان و کاربران مورد نظرتان مرتبط باشند.

 1. مهارت های SEO و SEM در دیجیتال مارکتینگ

یک مقاله یا خبرنامه ای که به صورت صحیح و با کیفیت نوشته شده، بی فایده است اگر مخاطب صحیح و مورد نظر ما آن را پیدا نکند. به خاطر داشته باشید که سئو یا بهینه سازی موتور های جستجوگر (Search Engine Optimization) و بازاریابی موتور های جستجوگر (Search Engine Marketing) مسئولیت جذب ترافیک برای وب سایت شما را دارند. درک عمیق تر از این دو مورد، می تواند به شما کمک کند تا بتوانید استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را موثر تر اجرا کنید.

الگوریتم های گوگل به طور مداوم درحال ارتقا و بروزرسانی هستند، و اهمیت استفاده از کلمات کلیدی خاص و مرتبط به سطح جدیدی رسیده است. با توجه به اینکه سطح اینترنت روز به روز در جهان شلوغ تر می شود، باید این نکته را در نظر بگیرید که همیشه باید از آخرین بروزرسانی های الگوریتم گوگل و همچنین فاکتور هایی که در رتبه بندی وب سایت شما موثر هستند، با خبر باشید.

به طور حرفه ای باید این نوع بروزرسانی ها و فاکتور های جدید را به صورت استراتژیک، در محتوا و توزیع استراتژی محتوای خود استفاده کرده تا بتوانید بهترین بهره‌وری را در جذب مخاطب داشته باشید.

 1. مهارت های شنیداری

اگر به دنبال تولید محتوای موثر و خلاقانه هستید، باید محتویات خود را بر اساس داده های کسب شده از مخاطبان خود، تولید کنید؛ درواقع تجزیه و تحلیل داده ها و رفتار های مخاطبانتان باعث می شود تا اطلاعاتی که مخاطبانتان به دنبال آن هستند را تعیین کرده و محتویات خود را بر اساس آن ها تولید کنید. اگر می خواهید یک بازاریاب دیجیتال منحصر بفرد باشید، باید بدانید که طراحی، اطلاعات و نحوه بازاریابی محتوا، نکات حیاتی هستند.

با این گفتار، بهترین راه برای رساندن پیام ها و محتوای‌مان به مخاطبان مورد نظر چیست؟ با گوش کردن و مهارت شنیداری! مهارت شنیداری یکی از موارد حیاتی در دیجیتال مارکتینگ است که در آن، شما طبق رفتار ها و خواسته های مخاطبان خودتان قدم بر می دارید.

به شبکه های اجتماعی رجوع کنید و رفتار ها و گفتار های مخاطبانتان را زیر نظر داشته باشید که چگونه درباره برند، محصولات و سرویس های شما صحبت می کنند. همچنین با انجام این کار می توانید بررسی کنید که مخاطبان بازار شما، چه نوع بینشی از رقبای شما دارند!

 1. مهارت های ایمیل مارکتینگ

با در نظر گرفتن اینکه بازاریابی ایمیل (Email Marketing) به عنوان یکی از روش های قدیمی یاد می شود، اما همچنان روشی موثر در دیجیتال مارکتینگ است و می تواند بین شما و مخاطبانتان، رابطه خوبی را ایجاد کند.

برای آنکه بتوانید یک کمپین بازاریابی ایمیلی داینامیک و پویا را به بهترین نحو اجرا کنید، باید با ابزار های مناسب، معیار ها و راهکار های صحیح آشنایی داشته باشید. این موارد شامل تجزیه و تحلیل نرخ کلیک، بررسی پلتفرم هایی که بیشترین ورود را داشته اند و همچنین اجرای کمپین های ایمیل است.

 1. مهارت های CRM

مدیریت ارتباط با مشتری (Customer Relationship Management یا به صورت مختصر “CRM”) شامل استراتژی هایی است که شما می توانید با استفاده از آن ها، تجربه کاربری مخاطبان خود را نظارت کرده و آن ها را به حداکثر برسانید. با درک تعامل و تجربه های مشتری، می توانید با آن ها در یک سطح شخصی و عاطفی در جهت بهبود کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ، ارتباط برقرار کنید.

اگر می خواهید مشتریانتان باعث ارتقا و گسترش برند شما شوند، نیاز به یک‌سری مهارت های کاربردی برای بهبود مدیریت خدمات مشتری (Customer Service Management) دارید:

انتقال فکر (Empathy) » در این روش، از خودتان سوال کنید که اگر به‌جای مشتری بودید، چگونه می خواستید بازاریابی شوید؟ چگونه می خواستید که برند ها به شما برسند و با شما هم‌صحبت شوند؟

مهارت های ارتباطی مناسب و خوب » هر مشتری رفتار های متفاوتی دارد و فعالیت آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ اما وقتی توانایی آن را دارید که با افراد مختلف با رفتار های متفاوت، ارتباط برقرار کنید، می توانید معاملات خود را با آن ها خیلی ساده تر انجام دهید!

 1. مهارت های شبکه اجتماعی

امروزه دنیای شبکه های اجتماعی تبدیل به یک منطقه بزرگ برای مکالمات عمومی شده است. شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال می توانید از این مزیت برای ایجاد تعامل میان مخاطبان و برند خود، استفاده کرده و آن ها را با محصولات و سرویس های خود آشنا کنید.

به احتمال زیاد در حال حاضر شما با شبکه های اجتماعی آشنایی خوبی دارید زیرا فعالیت های شخصی و معمولی در آن ها داشته اید. اما یک بازاریاب دیجیتال حرفه ای می داند که ویژگی ها و مزیت های بیشتری در شبکه های اجتماعی وجود دارد و بهره‌وری از شبکه های اجتماعی تنها به منتشر کردن مطالب روزانه و معمولی ختم نمی شود.

بخاطر اینکه کسب و کار های امروزی از شبکه های اجتماعی برای جذب مخاطبان خود استفاده می کنند، پلتفرم ها و سیستم عامل ها تحول زیادی را در خود ایجاد کرده اند تا نیاز های بازاریابان دیجیتالی برطرف شود. درحال حاضر ویژگی های زیادی مانند تبلیغات در شبکه های اجتماعی، پست های تقویت شده، هشتگ ها، صفحات کسب و کار و بیزنس، گروه ها و … وجود دارد. البته، موارد زیاد دیگری هم برای یادگیری وجود دارد!

مدیریت اجتماع و مخاطبان (Community Management) با مهارت های شبکه های اجتماعی نیز ارتباط دارد؛ زیرا هر دو آن ها مربوط به استفاده از هرگونه فرصتی جهت ایجاد ارتباطی قوی تر میان مخاطبان و مشتریان است.

 1. مهارت های تبلیغات شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی دیگر به سادگی گذشته نیستند؛ به طوری که اگر شما می خواهید به مخاطبان هدف خود برسید، باید کار هایی فراتر از ایجاد صفحه مخصوص برند، استفاده از هشتگ ها و ارسال مطالب سرگرم کننده و منظم انجام دهید.

به طور مثال، تبلیغات فیسبوک به بازاریابان و تبلیغ کنندگان این امکان را می دهد تا بتوانند با استفاده از یک ابزار گسترده و کاربردی، تبلیغات خود را در این شبکه اجتماعی مدیریت کنند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که باید با نحوه کارکرد تبلیغات شبکه های اجتماعی به طور کامل آشنا باشید؛ در غیر این صورت باید هزینه های اضافی را بر دوش بگیرید و در جذب مخاطبان مورد نظر خود، شکست می خورید.

 1. مهارت های پایه طراحی در دیجیتال مارکتینگ

در دنیای بازاریابی، همه چیز درباره متون نیست؛ بلکه طراحی یک ظاهر بصری زیبا نیز اهمیت بسیاری دارد. اما این بدین معنی نیست که شما باید در نرم افزار های ویرایش و طراحی مانند فتوشاپ، فردی حرفه ای باشید! اما اگر در زمینه طراحی، دانش پایه ای نداشته باشید، نمی توانید منظور و قصد خود را به طور صحیح به طراحان گرافیک خود برسانید و همین موضوع باعث می شود که طراحان گرافیک شما، چیزی طراحی کنند که مطابق سلیقه شما نیست. به همین دلیل، کسب دانش پایه در زمینه طراحی می تواند بسیار کاربردی باشد و ارتباط شما را با طراحان گرافیکی ساده تر کند.

 1. مهارت های بازاریابی موبایل

طبق آمار بازاریابی Hubspot، تقریباً نیمی از خریداران مشاغل تجاری درحالی که سرکار هستند، تحقیقات خرید خود را از طریق موبایل انجام می دهند؛ این درحالیست که 51% درصد از مصرف کنندگان، با برند ها و کمپانی های جدید درحالی که با موبایل هوشمند خود درحال جستجو هستند، آشنا می شوند.

از آنجایی که بنظر می رسد رشد بازاریابی موبایل پایانی ندارد، برند های مختلف و همچنین پلتفرم های شبکه های اجتماعی، از روش های جدید و خلاقانه برای جذب مخاطبان بر روی موبایل های‌شان، استفاده می کنند.

با این گفتار، در دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوایی که بر روی موبایل های هوشمند به خوبی نمایش داده می شوند (به اصطلاح Mobile-friendly)، اصولی اساسی و حیاتی است و شما باید از وابستگی مخاطبان به موبایل همراهشان، در جهت گسترش برند و کسب و کار خود استفاده نمایید.

کلام آخر

دیجیتال مارکتینگ برای همه افراد نیست؛ اما این مهارت هایی که ذکر کردیم را می توان آموخت. تمامی اطلاعات و ابزار هایی که برای آموختن نیاز دارید، خیلی راحت در دسترس شما هستند و تنها کار مهمی که در این میان باید انجام دهید، تقسیم زمان به صورت صحیح و همچنین تلاش و کوشش مناسب برای یادگیری است.

null

برای خرید به مشاوره نیاز دارید؟

36297724 – 035

36299238 – 035

 • null

  پکیج کامل افزونه ســـئو Yoast

 • null

  افزونه امنیتـــــی وردفنس

 • null

  افزونه مــــداد زرد ( نهایت قدرت )

 • null

  افزونه فرم ساز گراویتی

 • null

  افزونه روولوشن اسلایدر ( اکتیو )

 • null

  افزونه عضویت ( آلتیمیت ممبر )

 • null

  افزونه سرعت سایت ( موشک )

null

سایت پیش ساخته (جدید)

سایت های از قبل طراحی شده برای شما
نوشتهٔ پیشین
آموزش افزونه نمایش تصاویر 360 – پلاگین 360 Photo Viewer وردپرس
نوشتهٔ بعدی
معرفی دوره آموزشی زنان مبتکر

محصولاتی که شاید دوست داشته باشید :

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

2 دیدگاه. Leave new

 • بهمن حسن زاده
  سپتامبر 30, 2020 9:48 ب.ظ

  با سلام بر تیم بسیار قوی ابزار ورد پرس.واقعا اموزش های شما کاربردی و در حد حرفه ای است و من تقریبا قسمتی از سایت خود را راه اندازی کرده ام.خواهش بنده این است که گزینه دانلود در اموزش های سئو و خود ورد پرس را فعال نمایید تا بتوانیم دانلود کنیم. و یک خواهش دیگر دارم که آیا ممکن است دوره های ویدیویی دیجیتال مارکتینگ را در سایت اموزش داده و قرار دهید؟

  • کارشناس پشتیبانی شماره سه
   اکتبر 1, 2020 1:35 ق.ظ

   سلام جناب حسن زاده عزیز، ویدئو ها باید فقط بصورت آنلاین مشاهده شوند و به دلیل حقوق کپی رایت این امکان وجود ندارد. در مورد سوال دومتان باید بگویم که در برنامه قرار گرفته است.
   از اینکه نظرتون را مطرح نمودید سپاس گزاریم.
   باتشکر

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

فهرست