تاثیر دسته بندی و برچسب ها در سئو

( شنبه ، 2 بهمن سال 1400 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه پانزده

آموزگار :

مهدی جبین پور

در این جلسه می‌خواهیم توضیحاتی در مورد دسته‌بندی و برچسب‌ها در سئو و تولید محتوا به شما بدهیم، این دو فاکتور اهمیت بسیار زیادی دارند و اگر استفاده صحیح از آنها داشته باشید و به‌درستی تنظیمشان کنید، می‌تواند در سئو سایت تأثیر خیلی خوبی داشته باشد. ( ادامه مطلب … )

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

تاثیر دسته بندی و برچسب ها در سئو

( شنبه ، 2 بهمن سال 1400 )

تأثیر دسته‌بندی در سئو

ما برای اینکه بتوانیم راحت‌تر خودمان را به موتورهای جستجو معرفی کنیم و سایتمان راحت‌تر توسط موتورها جستجو دسته‌بندی و ایندکس شود، به برچسب‌ها و دسته‌بندی نیاز داریم.

اما باید بدانید علی‌رغم اینکه زیاد به دسته‌بندی در سایت‌ها توجه نمی‌شود، صفحات بسیار مهمی هستند، چراکه صفحات لندینگ یا اصلی به‌حساب می‌آیند.

فرض کنید که کاربر عبارت “گوشی‌های سامسونگ” را سرچ می‌کند. هدف کاربر این است که به یک وب‌سایتی مراجعه کند که در آن انواع گوشی‌های سامسونگ قرار گرفته است. اگر منظور کاربر یک نوع خاص از گوشی سامسونگ بود، دقیقاً همان مدل خاص را سرچ می‌کرد، اما وقتی “گوشی‌های سامسونگ” را سرچ می‌کند، یعنی توقع دارد انواع مختلفی از گوشی‌ها نمایش داده شود.

درنتیجه در وب‌سایت‌ها، تنها جایی که صفحاتی به این شکل وجود دارند، صفحات دسته‌بندی‌ها است. پس دسته‌بندی تأثیر بسیار زیادی در نرخ بازدیدهای سایت شما از سمت موتورهای جستجو داشته باشد.

دسته‌بندی‌ها وجه تمایز هستند

دسته‌بندی‌ها در وب‌سایت ما وجه تمایزی هستند، فرض کنید که شما فروشنده حوله حمام هستید. در سایت خود تعداد بسیار زیادی حوله بر اساس رنگ، برند و سایز دارید و اگر محصولات درون سایت خودتان را دسته‌بندی نکنید، تأثیر بدی دارد و کاربر بعد از ورود به سایت ممکن است سردرگم شود.

بنابراین شما باید محصولات سایتتان را بر اساس مهم‌ترین مواردی که ممکن است توسط کاربر سرچ شود، دسته‌بندی کنید.

سئو کردن دسته‌بندی‌ها

در سئو کردن دسته‌بندی‌ها، نیازی نیست شما کار خاصی انجام دهید، فقط کافی است کمی برای آن تولید محتوا کنید. در واقع شما در حین اینکه تولید محتوا می‌کنید، درواقع دسته‌بندی‌ها را تا حدودی پر می‌کنید و محتوا برای آن ایجاد می‌شود.

اما اگر بتوانید زمان بگذارید و برای دسته‌بندی‌ها، تولید محتوا کنید، برای سایت شما تأثیر مثبت خواهد داشت.

برای این کار باید وارد پیشخوان وردپرس خودتان شوید و وارد بخش محصولات » دسته‌بندی، شوید. در این قسمت شما وقتی محصولی را اضافه می‌کنید می‌توانید در قسمت توضیحات یک توضیح مختصر در مورد آن محصول بنویسید. اگر شما برای هر یک از دسته‌بندی‌ها، یک یا دو پاراگراف توضیحات بنویسید، برای سئو سایت عالی است.

دسته‌بندی‌های مناسب برای لینک‌های داخلی

فرض کنید که شما یک وب‌سایت درزمینه صنایع‌دستی طراحی کردید، مسلماً شما توقع دارید با کلمه “صنایع‌دستی” در گوگل بالا بیایید.قطعاً در سایتتان دسته‌بندی صنایع‌دستی را دارید و برای آن محتوا تولید می‌کنید. طبیعتاً در تمامی محتواهای موجود در سایتتان کلمه کلیدی صنایع‌دستی را زیاد به‌کار می‌برید. دقت داشته باشید که می‌تواند کلمه صنایع‌دستی را به دسته‌بندی صنایع‌دستی لینک بدهید، که این یک استراتژی بسیار خوب است.

قبلاً افراد مهم‌ترین کلمه کلیدی سایت را به صفحه اصلی لینک می‌دادند. در حال حاضر اگر این کار را انجام دهید حالت اسپم شناخته می‌شود. پس باید مهم‌ترین کلمه کلیدی را به مهم‌ترین دسته‌بندی لینک بدهیم.

دسته‌بندی را با برچسب اشتباه نگیرید

برخی از افراد، برای هر محتوای سایتشان، برچسب‌های زیادی را برای هر محتوا ایجاد می‌کنند. مثلاً سایت‌هایی هستند که صد برچسب برای یک محتوا تولید می‌کنند، که این کار بسیار اشتباه است و درواقع خودکشی سایت محسوب می‌شود.

با یک مثال می‌خواهیم وجه تمایز دسته‌بندی و برچسب را برای شما توضیح دهیم:

فرض کنید که شما وب‌سایت صنایع‌دستی دارید، که مسلماً یک سری موارد مشابه هستند و همه محصولات آن ها را دارند و دسته‌بندی “صنایع‌دستی – صنایع‌دستی یزد – صنایع‌دستی سفالی” را ایجاد می‌کنید . ولی مثلاً یک صنایع‌دستی خاص برای روز مادر دارید که می‌توانید آن را جزء دسته‌بندی قرار ندهید و یک برچسب خاص بزنید.

البته برای این مورد هم می‌توانید یک دسته‌بندی ایجاد کنید. اما به دلیل خاص بودن آن، می‌توانیم آن را در حیطه برچسب‌ها قرار دهیم.

همه این موارد بستگی به آن استراتژی دارد که می‌خواهید مفهوم آن را روی سایت خود پیاده کنید.

پس به‌صورت کلی ما یک موردی که خیلی خاص است و به محصول ما مربوط است، اما اشتراک زیادی ندارد را به‌عنوان برچسب وارد می‌کنیم، دقت داشته باشید که برای هر محتوا، بیشتر از 3 یا 4 برچسب، در نظر نگیرید.

نمونه‌ای از ساختار دسته‌بندی

در اینجا می‌خواهیم با یک مثال ساده، ساختار یا استراکچر دسته‌بندی را برای شما توضیح بدهم. فرض کنید ما یک سایت فروش صنایع‌دستی داریم که در آن اولین یا مادر دسته ما، صنایع‌دستی است و می‌توانیم به‌عنوان زیر دسته‌ی، صنایع‌دستی که به‌عنوان دسته‌بندی اصلی ما است، شهرها را وارد کنیم.

که به‌صورت کلی نمایش آن به این صورت خواهد بود:

صنایع دستی >  صنایع دستی ایران >  صنایع دستی یزد

همان‌طور که می‌بینید ما یک دسته از همان چیزی که ارائه می‌دهیم داریم، بعد دسته کشوری و شهری را داریم. هریک از این موارد می‌تواند زیر دسته‌های مختلفی داشته باشد.

سعی کنید روی کاغذ، استراتژی سایت خودتان را رسم کنید تا بتوانید از این موضوع برای سئو سایت خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

با آرزوی بهترین‌ها برای شما.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

69 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  چند سوال که متشکر میشوم راهنمایی بفرمایید:
  1-تعداد برچسب ها و دسته بندی های استفاده شده چقدر باشد بهتر هست؟
  2-تعداد سطوح دسته بندی ها حداکثر تا چند سطح باید ادامه باشد؟ (تعداد 5 سطح و حدود 120 دسته بندی زیاد است؟)
  3-هر برچسب فقط به یک مطلب اشاره کند مشکلی ندارد یا باید که هر برچسب به چند مطلب متصل باشد؟
  4- در سایت میشود فقط از دسته بندی ها استفاده کرد یا باید حتما از برچسب ها در کنار دسته بندی ها استفاده کنیم ؟
  متشکرم

 • مهدی حیدری مفرد
  اکتبر 10, 2021 3:19 ب.ظ

  سلام ما یک سایت شرکت مهندسی داریم و در قسمت تگ یا برچسب ها صدو پنجاه تا تگ وارد کردیم و برای همه پروژه هامون این تعداد رو اضافه کردیم آیا از نظر سئو این خطرناکه یا امتیاز منفی داره؟؟؟؟؟؟؟اینو بگم که حداقل صدتا پروژه داریم

  • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
   اکتبر 11, 2021 8:24 ق.ظ

   سلام و احترام خدمت شما.
   توصیه می کنم از این تعداد استفاده نکنید و مواردی که می دانید سرچ بهتری در گوگل دارند را انتخاب کنید. تأثیر برچسب ها مانند گذشته نیست و این شیوه ای که شما به کار برده اید توصیه نمی گردد و باعث شکل گیری صفحاتی می شود که هیچ بازدیدی برای شما نخواهند داشت و عملاً بی فایده خواهند بود.
   با تشکر

   • منیره مسعودی
    نوامبر 5, 2021 9:00 ق.ظ

    سلام و وقت بخیر
    ما دسته بندی را فقط برای محصولاتمون داریم آیا دسته بندی برای نوشته هامون هم باید ایجاد کنیم؟؟

   • حسین وجدانی
    ژانویه 10, 2022 3:20 ب.ظ

    سلام خسته نباشید ، یعنی زیاد بودن برچسب تاأثیر منفی نداره؟ و فقط کم باشه بهتره؟

    • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
     ژانویه 11, 2022 10:21 ق.ظ

     سلام و درود آقای وجدانی عزیز
     مسئله ساخت برچسب زیاد یا کم نمی باشد. آنچه اهمیت دارد این می باشد که برچسب های ایجاد شده برای سایت ارزشمند باشند و صفحاتی که مربوط به تگ هستند محتوای زیادی را در بر بگیرند. ایجاد برچسب های زیاد و بدون هدف باعث ایجاد صفحات بی ارزش زیاد در سایت می گردد که اصلا توصیه نمی گردد.

 • تارا ساسانی
  آگوست 28, 2021 7:10 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید.
  در مورد مبحثی که در دقیقه 12 این ویدئو گفته شده یعنی لینک دادن کلمات کلیدی به دسته بندی، آیا توضیحات کامل تری وجود دارد؟ من متوجه نشدم این کار را چگونه باید انجام دهیم.

  • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
   آگوست 29, 2021 8:35 ق.ظ

   سلام و احترام
   برای این موضوع تنها کافی است کلمات کلیدی که در مقالات به کار می برید به یک دسته بندی لینک بدهید. برای مثال شما یک دسته بندی به اسم صنایع دستی در سایت دارید حالا کلمه صنایع دستی را در سایت به این دسته لینک کنید.
   با تشکر

 • سلام بر شما
  آیا دسته بندی و برچسب مقالات، محتواهای ویدئویی و محصولات سایت مشترک باشد یا مجزا؟

 • سلام روزتون بخیر. خسته نباشید عرض میکنم خدمت مهندس جبین پور و تیم ابزار وردپرس. من برای دسته بندیم محتوا نوشتم ولی وقتی انتشار دادم. متنی که نوشتم نمایش داده نمیشه و فقط محتواهای داخل دسته بندی نمایش داده میشه. و زمانی که یک قالب محتوا انتخاب می کنم فقط متنی که اماده کردم را نشان میده و زیرمجموعه های دسته بندی نمایش داده نمیشه. امکانش هست راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟

 • محمد امین فرخاری
  جولای 30, 2021 11:54 ق.ظ

  سلام مجدد
  وقتی نوشته جدید ایجاد میکنم
  وبراش برچسپ میزارم
  برچسپ ها فونت خوبی ندارن چطور میتونم فونت و مکان برچسپ ها رو تغییر بدم
  ممنون

 • محمد امین فرخاری
  جولای 30, 2021 11:52 ق.ظ

  سلام
  سایت من در خصوص فروش محصولات گرافیکی و…. هست
  ممنون میشم یه نگاهی به سایت من بندازید ببنید دسته بندی رو درست رعایت کردم یا خیر؟

 • علی اصغر طالحی
  می 7, 2021 3:49 ب.ظ

  من فروشگاه لوازم خودرو دارم بعد میخواستم بدونم ایا نیاز هست که برای هر ماشین یا برند دسته بندی بزنم یا برچسب کفایت میکنه

 • علیرضا شریفی
  آوریل 26, 2021 8:11 ق.ظ

  بسیار عالی
  ممنون از سایت خوب شما

 • مهدی شهشهانی
  فوریه 27, 2021 10:17 ق.ظ

  سلام وقت بخیر.
  من در سایتم از یکسری برچسب ها استفاده کردم که در این آموزش متوجه شدم که برچسب های غلطی رو انتخاب کردم و قصد دارم که اونهارو پاک کنم و از برچسب های درست استفاده کنم. آیا پاک کردن این برچسب های غلط باعث ایجاد صفحات 404 میشه؟؟ من از افزونه یوآست پرمیوم استفاده می کنم که تغییر مسیر رو داخلش داره. اگه میشه من رو راهنمایی کنید. ممنونم.

  • تیم پشتیبانی
   مارس 12, 2021 3:25 ب.ظ

   سلام بر شما، در زمان حذف هر پست ( برچسب هم یک پست محسوب می شود ) بالای پیشخوان یک پیام از یوست می آید که از شما میپرسد با حذف این پست آیا ریدایرکتی مد نظر دارید ؟ شما می توانید روی بله کلیک کنید سپس برچسب حذف شده را به خود محصولش ریدایرکت ایجاد نمایید. باتشکر

 • سلام وقت شما بخیر و تشکر بابت وقتی که می گذارید برای پر کردن ویدیوها…یک انتقادی داشتم و اونم اینکه شما بعضی جاها مثلا در بخش آموزش تولید محتوا درست جایی که تمرکز بر چگونگی تولید محتواست میاید کپی میکنید…مثلا در قسمت توضیحات دسته بندی ها تاکید می کنید که اگه در حد یک پاراگراف بنویسید برای سئو غوغا می کنه بعد هیچ توضیحی نمیدید که چه چیزی بهتره که بنویسیم.میاید یک چیز رو کپی می کنید که هیچ ربطی به توضیح دسته بندی نداره که ما مثلا ببینیم یک پاراگراف کافیه… خوب جسارتا همه ی ما معنی پاراگراف رو می دونیم و شما لفظی بگین پاراگراف کافیه ولی اگه زحمت می کشید که تو ویدیو به ما نشون بدین بهتره که حداقل یه مورد رو برامون حقیقی بنویسین…با تشکر

  • تیم پشتیبانی
   مارس 12, 2021 3:18 ب.ظ

   سلام خانم مکتبی ، در جلسات اولیه آموزش بابت تولید محتوا توضیح داده شده است ، از شما خواهشمندیم مباحث مربوط به تولید محتوا را مشاهده بفرمایید. در واقع تکرار برخی مسائل در همه جلسات باعث گرفته شدن وقت کاربران می شود. باتشکر

 • مژگان مشهدی
  فوریه 2, 2021 12:37 ب.ظ

  سلام، این که دسته بندی تعدادی مادردسته و تعداد بیشتری زیردسته داشته باشه کافیه یا هر چقدر دسته و زیردسته‌ها بیشتر باشند روی سئو تاثیر بیشتری دارند؟

 • درود بر شما.
  من ۳ سوال داشتم که خیلی ذهنم رو مشغول کرده:
  تفاوت کلمه کلیدی با تگ ها چیه؟
  چطوری کلمه کلیدی رو ایجاد کنیم؟فقط باید اونو Bold کنیم؟
  انکرتکست ها هم کلمه کلیدی حساب میشن؟

  • تیم پشتیبانی
   ژانویه 19, 2021 1:46 ب.ظ

   سلام بر شما ، در رابطه با کلمه کلیدی در یکی از ویدئو ها توضیحات داشته شده است. انکرتکست لزوماً نباید کلمه کلیدی باشد. همچنین تگ با کلمه کلیدی هیچ ارتباطی ندارد. باتشکر

 • سلام .با تشکر از آموزش های عالیتون.اسم قالبی که برای این سایت در ویدئو استفاده شده چیه؟

 • شکیبا رضایی
  دسامبر 28, 2020 11:05 ق.ظ

  سلام ببخشید من یه سوال دارم اگر یه محتوایی تولید کنیم مثلا یه مقاله بنویسم بعد یه قسمت از اون رو کپی کنم جای دیگه ای از سایتم استفاده کنم اشکال داره و کپی حساب میشه؟

 • سلام و ممنون از اینکه اینقد خوبتون
  من یک سایت فروشگاهی لوازم یدکی دارم و چنتا سوال، ممنون اگه جواب همشو بدین
  1-تشابه کلمات در دسته بندی و برچسپ نمره منفی برای گوگول نداره مثلا دسته بندی پراید – جلوبندی پراید و برچسپ اون جلوبندی پراید هیدرولیک
  2-من می خوام تولید محتوا برای سایت و محصولاتم انجام بدم ونمیدونم ابتدا از کجا شروع کنم مثلا:
  ابتدا شروع کنم مشخصات کلاها رو تکمیل کنم و بعد نوشتن متن آموزشی و ایجاد کردن لینک داخلی و بعد ایجاد سایت برای تولید محتوا برای فروشگاه و بعد نوشتن متن برای دسته بندی ها و…….
  یا بهتره اینطوری بگم برای یک سایت فروشگاهی بهتره ابتدا از کجا شروع کنه و گام هامو با چه ترتیبی بردارم که نتیجه بهتری بده
  3- چطور میتونیم چنتا alt tag برای عکس محصولات بزاریم

  • تیم پشتیبانی
   دسامبر 19, 2020 10:23 ب.ظ

   سلام بر شما ، از حضور شما متشکریم

   1- مثالی که شما زدید کاملاً درست است ، دقیقاً برچسب در این مورد استفاده می شود.
   2- سعی کنید بصورت موازی و برنامه ریزی شده همه را ارام ارام جلو ببرید.
   3- قرار دادن alt برای عکس ها خیلی راحت است ، کافی است در حین آپلود عکس ها تمامی فیلد های مشخصاتی آن را در وردپرس پر کنید.
   باتشکر

فهرست