تگ کنونیکال چیست؟ Canonical

( یکشنبه ، 24 تیر سال 1403 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه سی و نه

آموزگار :

مهدی جبین پور

در این جلسه درباره ی تگ canonical صحبت میکنیم .شاید برای شما هم جالب باشد که پس از ارائه الگوریتم گوگل پاندا یکی از عواملی که باعث افت رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجوی گوگل می شد محتوای تکراری بود. ( ادامه مطلب … )

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

تگ کنونیکال چیست؟ Canonical

( یکشنبه ، 24 تیر سال 1403 )

اگر در زمینه سئو فعالیت کرده باشید، احتمال زیاد تاکنون نام عبارت کنونیکال یا Canonical را شنیده‌اید. کاربرد اصلی کنونیکال، جلوگیری از تکراری شدن محتوا (صفحات) سایت است.

برای مثال اگر چند محتوای تکراری یا مشابه در سایت خود منتشر کرده باشید، با استفاده از تگ Canonical می‌توانید مشخص کنید که مهم‌ترین محتوا کدام است. همچنین با انجام این کار به موتورهای جستجوگر نشان می‌دهید که کدام محتوا را در نتایج جستجو نمایش دهند و اهمیت کدام یک بیشتر است. در واقع اگر چنین کاری انجام ندهید، محتواهای مشابه و تکراری سایت، به عنوان محتواهای بی‌کیفیت و کپی شده محسوب می‌شوند و این موضوع از نظر سئو (SEO)، امتیازهای منفی به همراه خواهد داشت.

حالا پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله آموزشی از وبلاگ ابزار وردپرس همراه ما باشید تا اطلاعات کامل و دقیقی درباره تگ کنونیکال یا Canonical tag کسب کنید.

قطعه کد مربوط به کنونیکال در وبلاگ ابزار وردپرس
قطعه کد مربوط به کنونیکال در وبلاگ ابزار وردپرس

چرا کنونیکال مهم است؟

محتوای کپی شده و محتوای مشابه، آسیب زیادی به سئو (SEO) سایت وارد می‌کند. به همین دلیل اگر محتوای تکراری یا محتوای مشابه در سایت خود ایجاد کرده باشید، باید از برچسب Canonical استفاده کنید. اگر محتواهای تکراری یا مشابه سایت خود را کنونیکال نکنید، محتواهای شما برای رتبه‌بندی باید با خودشان رقابت کنند. به همین دلیل موتورهای جستجو از جمله گوگل به تمام محتواهای شما رتبه پایینی اختصاص می‌دهند. حتی برخی مواقع ممکن است محتوای شما را در نتایج جستجو نمایش ندهند.

در واقع شما با کنونیکال کردن محتواهای تکراری یا مشابه، به گوگل و سایر موتورهای جستجو نشان می‌دهید که کدام محتوا اصلی است و از ارزش بیشتری برخوردار است. با انجام این کار، فقط محتوای اصلی شما در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.

مشکلات آدرس‌ها (URL)

شاید به این فکر کنید که هیچ صفحه تکراری در سایت خود ندارید. اما سخت در اشتباه هستید! کاربرد تگ Canonical خیلی بیشتر از این است که محتواهای کپی شده را پیدا کنید و آن‌ها را کنونیکال کنید. جالب است بدانید که موتورهای جستجوگر، هر URL را یک صفحه جداگانه و منحصر به فرد در نظر می‌گیرند. به همین دلیل برخی مواقع خزنده‌های گوگل ممکن است یک محتوا از سایت شما را با چند آدرس یا URL مختلف پیدا کنند. شاید این موضوع برای شما خیلی عجیب بنظر بیاید. حالا برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می‌کنیم به مثال زیر توجه کنید.

خزنده‌های موتور جستجو از جمله گوگل، ممکن است به شکل‌های زیر محتوای یک صفحه از سایت شما را ایندکس کنند.

 • http://www.Abzarwp.com
 • https://www.Abzarwp.com
 • http://Abzarwp.com
 • http://Abzarwp.com/index.php

اگر لینک‌های بالا را باز کنید، مستقیم وارد سایت ابزار وردپرس می‌شوید. حالا شاید فکر کنید که تمام این آدرس‌ها باهم یکی هستند؛ اما اصلا اینطور نیست. از نظر گوگل و سایر موتورهای جستجوگر، هر URL یک صفحه مجزا محسوب می‌شود. بنابراین اگر یک کاربر بتواند با آدرس‌های مختلفی وارد صفحات سایت شود، از نظر موتورهای جستجوگر، صفحات سایت کپی شده است.

مشکلات URL در سیستم‌های مدیریت محتوا

جالب است بدانید که سیستم‌های مدیریت محتوا با مشکلات بسیار بیشتری دسته‌وپنجه نرم می‌کنند. برای مثال ممکن است وارد صفحات مختلفی شده باشید و در نوار آدرس مرورگر، برچسب‌های مختلفی را مشاهده کرده باشید. زمانی که کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما با این برچسب‌ها وارد یک صفحه یکسان می‌شوند، در واقع محتوای شما تکراری محسوب می‌شود. به همین دلیل باید حساسیت بسیار زیادی روی این موضوع خرج کنید.

اگر با سیستم مدیریت محتوا وردپرس سایت راه‌اندازی می‌کنید، به کمک افزونه‌های سئو وردپرس به راحتی می‌توانید از ایجاد چنین مشکلاتی در سایت جلوگیری کنید. در واقع افزونه‌های سئو، یک تگ Canonical در صفحه ایجاد می‌کنند و دوباره صفحات سایت را به خودشان لینک می‌کنند. این کار باعث می‌شود برچسب‌های اضافی که در آخر آدرس‌ها مشاهده می‌کنید، بی‌تاثیر شوند و صفحات شما تکراری محسوب نشوند. ?

چه موقع از کنونیکال استفاده کنیم؟

زمان استفاده از تگ کنونیکال
زمان استفاده از تگ کنونیکال

اینکه دقیقا چه موقع از تگ Canonical باید استفاده کنیم، سوال بسیار سختی است. چرا که مسائل مربوط به صفحات کپی شده کمی پیچیده است. با این حال قصد داریم به موارد مهمی اشاره کنیم که دانستن آن‌ها ضروری محسوب می‌شود.

کنونیکال به خود صفحه

همان‌طور که گفته شد، برخی اوقات ممکن است بتوان با آدرس‌های مختلف به صفحات سایت دسترسی داشت. صفحه اصلی سایت هم یک مورد بسیار مهم است که معمولا با آدرس‌های مختلف کاربران به آن دسترسی پیدا می‌کنند. در نتیجه بهتر است تمام صفحات سایت را به خودش کنونیکال کنید.

کنونیکال به روش اصولی

برخی کاربران به شکل‌های نادرستی از تگ Canonical استفاده می‌کنند. برای مثال ابتدا صفحه A را به صفحه B کنونیکال می‌کنند؛ اما مجددا صفحه B را به صفحه A کنونیکال می‌کنند. انجام کارهای این چنینی باعث می‌شود موتورهای جستجوگر از جمله گوگل به خوبی محتوای اصلی را درک نکنند.

در مواردی دیگر مشاهده می‌شود که کاربران ابتدا صفحه A به B و B به C و C به D را کنونیکال می‌کنند. اما انجام این کار هم باعث سردرگمی موتورهای جستجوگر می‌شود. باید تمام صفحات مشابه را فقط به یک صفحه کنونیکال کنید. انجام Canonical به صورت این چنینی صحیح و اصولی نیست. در چنین مواردی فقط کافی است صفحات A و B و C را مستقیم به صفحه D کنونیکال کنید.

ریدایرکت یا کنونیکال؟!

به طرز عجیبی برخی کاربران پس از به‌کارگیری تگ Canonical از ریدایرکت 301 استفاده می‌کنند. یعنی ابتدا صفحه A را به صفحه B کنونیکال می‌کنند، اما مجددا صفحه B را به صفحه A ریدایرکت می‌کنند. انجام کارهای این چنینی به سئو سایت آسیب جدی وارد می‌کند. بنابراین به هیچ عنوان همچین کاری در سایت خود انجام ندهید.

کنونیکال دامنه

گاهی اوقات ممکن است دو سایت داشته باشید و محتواهای تکراری در هر سایت قرار دهید. در همچین مواردی بهترین راه‌حل این است که یکی از دامنه‌ها را به دامنه دیگر کنونیکال کنید. برای مثال اگر سایت A و B را مدیریت می‌کنید و محتواهای تکراری منتشر می‌کنید، باید یکی از سایت‌ها را به سایت دیگر Canonical کنید. حتی انجام این کار باعث می‌شود که یکی از سایت‌ها رتبه بسیار بهتری در نتایج جستجو (SERP) کسب کند.

تفاوت اصلی کنونیکال و ریدایرکت 301

کنونیکال یا ریدایرکت 301
کنونیکال یا ریدایرکت 301

یکی از سوالات بسیار رایج کاربران، این است که تفاوت تگ Canonical با ریدایرکت 301 چیست. حتی برخی کاربران به اشتباه فکر می‌کنند کنونیکال و ریدایرکت 301 هیچ تفاوتی باهم ندارند. ولی باید بدانید که این دو مورد، تفاوت بسیار زیادی باهم دارند. در واقع از ریدایرکت 301 زمانی استفاده می‌شود که قصد دارید یک صفحه از سایت را به کلی حذف کنید و ارزش آن صفحه را به یک صفحه دیگر انتقال دهید. اما Canonical زمانی استفاده می‌شود که چند محتوای تکراری یا مشابه در سایت خود دارید و می‌خواهید یک صفحه را به عنوان محتوای اصلی مشخص کنید.

اگر اطلاعات زیادی درباره ریدایرکت‌ها ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ریدایرکت Redirect چیست | آشنایی با انواع تغییر مسیرها” را مطالعه کنید.

بهینه سازی Canonical برای سئو

هنگام استفاده از تگ کنونیکال باید به برخی موارد به صورت ویژه توجه کنید که در قسمت زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • آیا به صفحه‌ای که لینک می‌کنید، از تگ Canonical استفاده شده است؟
 • به یک صفحه مناسب کنونیکال کرده‌اید؟
 • آیا به صفحه‌ای که لینک کرده‌اید، ایندکس می‌شود؟

اگر واقعا بحث سئو برای شما اهمیت دارد، بهتر است به این موارد دقت کنید. متاسفانه بسیاری از کاربران به این موارد اهمیت نمی‌دهند و گاها صفحات مختلف سایت را به صفحه‌ای کنونیکال می‌کنند که ایندکس نمی‌شوند یا اصطلاحا Noindex هستند. مطمئن باشید استفاده نادرست و غیراصولی از Canonical باعث می‌شود به سئو (SEO) سایت آسیب وارد شود. بنابراین به موارد گفته شده حتما توجه کنید.

بررسی تگ کنونیکال در سایت

برخی مواقع لازم است از طریق سورس صفحه، ببینید که به چه صورت از تگ Canonical استفاده شده است. حتی ممکن است بخواهید سایت رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک روش فوق‌العاده کاربردی، ساده و راحت در اختیار شما کاربران خوب سایت ابزار وردپرس قرار دهیم. فقط کافی است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

 1. ابتدا وارد صفحه مورد نظر شوید و دکمه‌های ترکیبی Ctrl + U را فشار دهید.
 2. سپس برای جستجو در سورس صفحه، دکمه‌های ترکیبی Ctrl + F را فشار دهید.
 3. حالا کافی است کلمه Canonical را سرچ کنید و ببینید به چه صورت از آن استفاده شده است.

به همین راحتی می‌توانید تگ کنونیکال استفاده شده در سایت را مورد بررسی قرار دهید. ?

نتیجه‌گیری کلی

همیشه سعی کنید در تمام زمینه‌ها به صورت اصولی گام بردارید. استفاده از تگ کنونیکال در میان کاربران بسیار رایج است، اما متاسفانه اصول صحیح و درست استفاده از تگ Canonical را نمی‌دانند. به همین دلیل این موضوع خیلی مهم است که ما در این مقاله آموزشی به آن پرداختیم و سعی کردیم مطالب بسیار مهمی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم. اگر سوال یا مشکلی در زمینه کنونیکال (Canonical) کردن محتوا دارید، از بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما کاربران عزیز باشیم.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

165 دیدگاه. Leave new

 • حسین بصیری
  جولای 8, 2024 9:46 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من خیلی از صفحه های سایتم رو تگ کانونیکال زدم به خودش بعد یه مدت صفحات نوایندکس سرچ کنسول به شدت افزایش پیدا کرده دو سه برابر شده حدودا به نظرتون طبیعی هست؟

 • سلام استاد من رنک مث و نصب کردم اما تگ canonicalنیامده واسم تو کل سایتم ایا باید کانفینگ خاصی انجام بدم در تنظیمات رنک مث

  • محمد قاسمی
   فوریه 19, 2024 8:36 ق.ظ

   سلام وقت شما بخیر،

   بصورت کلی این مورد بایستی با فعال شدن همان نسخه رایگان نیز در دسترس شما قرار داده شود که پیشنهاد می‌شود از ناحیه کاربری خود اقدام به ارسال تیکت فرمایید تا آنرا در سایت شما بررسی کنیم.

   با تشکر.

 • عبداله الهی
  فوریه 7, 2024 3:37 ب.ظ

  سلام
  در سایت محصولات مشابه وجود دارد آیا با کنونیکال کردن تمامی محصولات به دسته بندی آن در نتایج جست و جو گوگل دسته بندی را نمایش می دهد
  از نظر سئو دسته بندی قوی تر می شود ؟

  • محمد قاسمی
   فوریه 8, 2024 2:03 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر.

   در رابطه با سوال مرتبط با موضوع سئو شما، بهتر است که از سایت دیگر ما، نت بازده استفاده نمایید. در این سایت خدمات سئو و مشاوره رایگان سئو ارائه می شود.
   شما می توانید درخواست مشاوره و سوالات به این صورت را در آی دی تلگرام : @netbazdeh_support ارسال کرده و در ارتباط باشید.

   با آرزوی موفقیت برای شما .

 • سوگند یزدان
  دسامبر 15, 2023 3:39 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  برای نوشته هایی که محتواشون کاملا یکسانه اما فقط در کلمات کلیدی متفاوت هستند میشه از تکنیک کنونیکال استفاده کرد؟؟؟!

  • کامران قائمی
   دسامبر 17, 2023 10:03 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر.

   در رابطه با سوال مرتبط با موضوع سئو شما، بهتر است که از سایت دیگر ما، نت بازده استفاده نمایید. در این سایت خدمات سئو و مشاوره رایگان سئو ارائه می شود.
   شما می توانید درخواست مشاوره و سوالات به این صورت را در آی دی تلگرام : @netbazdeh_support ارسال کرده و در ارتباط باشید.

   با آرزوی موفقیت برای شما .

 • محمدجواد بیات
  نوامبر 5, 2023 7:48 ب.ظ

  افزونه یوست من صفحه اصلی رو به خودش کنونیکال نزده!
  برای سئوی بهتر نیاز هست من دستی این کار رو انجام بدم

  • سلام و وقت بخیر.

   در رابطه با سوال مرتبط با موضوع سئو شما، بهتر است که از سایت دیگر ما، نت بازده استفاده نمایید. در این سایت خدمات سئو و مشاوره رایگان سئو ارائه می شود.
   شما می توانید درخواست مشاوره و سوالات به این صورت را در آی دی تلگرام : @netbazdeh_support ارسال کرده و در ارتباط باشید.

   با آرزوی موفقیت برای شما .

 • فاطمه فروغی
  سپتامبر 29, 2023 9:07 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  فرض کنید ک ما یه سایت فروشگاهی داریم ک ۵۰ تامدل محصول با توضیحات مشابهی دارن هر محصولو باید کنو نیکال بدیم؟اگه بله
  به کجا کنو نیکال بدیم بهتره؟به دسته بندی اصلی محصول؟
  و سوال دیگه اینکه چجوری یه سایت مشابه رو به سایت دیگمون کنونیکال بدیم؟

  • کامران قائمی
   سپتامبر 30, 2023 6:19 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر.

   در رابطه با سوال مرتبط با موضوع سئو شما، بهتر است که از سایت دیگر ما، نت بازده استفاده نمایید. در این سایت خدمات سئو و مشاوره رایگان سئو ارائه می شود.
   شما می توانید درخواست مشاوره و سوالات به این صورت را در آی دی تلگرام : @netbazdeh_support ارسال کرده و در ارتباط باشید.

   با آرزوی موفقیت برای شما .

 • محمد جواد برقی
  سپتامبر 16, 2023 10:44 ب.ظ

  ممنون تز مطلب فوق العاده شما دقیقا در یک یا دو ویدئو قبل سوال پرسیدم برای محصولاتی که کاملا مشابه هستند و تنوع طرح گرافیکی دارند چکار باید کرد و اینجا جواب خودم رو گرفتم … مرسی که بهترین هستید

 • علیرضا گودرزی
  سپتامبر 4, 2023 3:49 ق.ظ

  سلام وقت به خیر میخواستم بدونم به جای کنونیکال دادن مثلا چند محصول شبیه به هم اگر بلافاصله بعد از انتشار محصول درخواست دستی ایندکس بدیم در سرچ کنسول آیا می‌توان دیگر از تگ کنونیکال استفاده نکرد

 • علبرضا عبدالهی
  آگوست 2, 2023 1:11 ب.ظ

  سلام
  از کجا بفهمیم که کدام محتواها به هم شبیه هشتند و کدامیک را میتوان به عنوان محتوای برتر کنونیکال داد؟

  • کامران قائمی
   آگوست 3, 2023 10:32 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر.

   در رابطه با سوال مرتبط با موضوع سئو شما، بهتر است که از سایت دیگر ما، نت بازده استفاده نمایید. در این سایت خدمات سئو و مشاوره رایگان سئو ارائه می شود.
   شما می توانید درخواست مشاوره و سوالات به این صورت را در آی دی تلگرام : @netbazdeh_support ارسال کرده و در ارتباط باشید.

   با آرزوی موفقیت برای شما .

 • احسان مالکی
  ژانویه 20, 2023 11:34 ب.ظ

  سلام و وقت بخیر
  فروشگاه لباسی داریم که در یکی از دسته ها، مجبور هستیم سی مدل مختلف لباس را با محتوای یکسان قرار بدیم و این 30 عدد به گونه ایست که اصلا قابل ادغام در هم و تبدیل به یک محصول نیست و حتی از بین این تعداد محصول اصلی را هم نمیشه مشخص کرد که همه را بهش کنونیکال کنیم.
  این 30 مدل مختلف لباس با محتوای یکسان، در عنوان هم یکسان هستند فقط آخر هرکدام یک کد مخصوص قرار داده شده و تو محتواهای خودشون هم این کد ذکر شده.
  حالا داخل گوگل یکی از این محصولات رتبه در صفحه اول گرفته (در بخش عکس ها موارد بیشتری رتبه گرفتن) در صورتی که با کوئری که کاربر سرچ میکنه ما میخواهیم چندین مدل لباس نمایش داده بشه و نه تک محصول.
  ایده ای که به ذهنمون رسیده این هست که دسته بندی این محصولات رو نوایندکس کنیم، سپس یک صفحه لندینگ با کادر محتوایی و سئو شده طبق سرچ کوئری های کاربر ایجاد کنیم و اون 30 محصول رو با زیر دسته های متفاوت مثل پرفروش ها، تخفیف دار ها و … کاروسل بندی کنیم و در آخر تمام اون 30 محصول را کنونیکال کنیم به این صفحه لندینگ.
  بنظرتون این ایده از نظر فنی و سئویی درست هست و منطقی بنظر میرسه؟
  مجدد ذکر کنم که هیچ راهی نیست این 30 محصول رو کاریش بکنیم که تبدیل به یک محصول با ویژگی های مختلف بشه و روی این مورد خیلی فکر شده اما نتیجه ای نداشته کمااینکه مشکل دوتاست الان، هم بحث محصولات تکراری و هم نمایش دادن تک محصول در موقعی که سرچ کاربر به گونه ای هست که باید تعداد زیادی از محصول (صفحه دسته بندی یا لندینگ حاوی چند محصول مورد نظر) نمایش داده بشه.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام و وقت بخیر جناب مالکی.

   در رابطه با سوال مرتبط با موضوع سئو شما، بهتر است که از سایت دیگر ما، نت بازده استفاده نمایید. در این سایت خدمات سئو و مشاوره رایگان سئو ارائه می شود.
   بنظر بنده ایده بهتری وجود دارد که بهتر است بصورت تلفنی بررسی شود.. موضوع حساس است و تصمیم اشتباه و برداشت اشتباه باعث ایجاد مشکل می شود.
   شما می توانید درخواست مشاوره و سوالات به این صورت را در آی دی تلگرام : @netbazdeh_support ارسال کرده و در ارتباط باشید.

   با آرزوی موفقیت برای شما .

 • سلام وقت بخیر
  من یه موضوعی ر ا متوجه نشدم، اینکه ما اصلا چرا باید دو یا چند صفحه یکسان در سایت داشته باشیم؟ مثلا سایت شما صفحات یکسان داره؟ تا اونجا ک من دیدم همه محتوا یونیک هست. ولی خب وقتی شما اومدید و این موضع کنونیکال رو گفتید حتما ی بحث رایح هست

  • سلام و وقت بخیر.

   ممکن است محتوایی منتشر نمایید که در آینده محتوای دیگری با ارزش تر و با کیفیت تر منتشر نمایید ، بخواهید هر دو باشند اما امتیاز تقسیم نشود.
   شرایط خاص دیگر هم ایجاد می شود.

   با آرزوی موفقیت برای شما .

 • فائزه نوریان
  سپتامبر 7, 2022 6:02 ب.ظ

  با سلام و وقت بخیر.من دلیل استفاده از تگپکنونیکال رو متوجه نشدم.اصلا چرا باید صفحات با محتوای تکراری داخل سایت قرار داده بشه که مجبور باشیم کنونیکال استفاده کنیم؟

 • سلام و وقت بخیر
  البته سایت هایی که با سیستم ورد پرس راه اندازی شدند به صورت خودکار یک آدرس واحد برای هر صفحه دارند .

 • صابر کشاورز
  آگوست 10, 2022 3:27 ب.ظ

  سلام. وقت بخیر. ممنون از زحمت هایی که برای کمک به دیگران می‌کشید.(یه سوال دارم، پیشاپیش از پاسخ گویی شما ممنونم)

  سایت من فروشگاهی هست و تازه اول راه هستم. یکی از دسته بندی هاش کنترل تلویزیون و گیرنده دیجیتال هست.( حدود 40 تا کنترل وجود داره)

  چون در ابتدای راه هستم، به نظرتون بهتر اینه که همه کنترل ها رو کنونیکال بدم به دسته بندی اصلی خودش؟ که اینجوری احتمال رتبه گرفتن دسته بندی توی گوگل یالا بره؟

  یا اینکه اجازه بدم هر کنترل خودش به تنهایی ایندکس بشه و رتبه بگیره؟

  ❌اگر جواب سوال بالا مثبت هست، پس برای بقیه دسته بندی ها هم بهتره همین کار رو انجام بدم؟

  خیلی ممنون.

 • سلام و درود وقتتون بخير
  سوالم اينه كه اگر من دسته بندي اصلي رو سئو كنم كامل، يعني چراغ سبز رو روشن كنم، بعد تمام محصولات زير محموعه رو كنونيكال بدم به دسته بندي اصلي، اين كار درستيه؟ تاثير مثبتي تو سئو داره؟
  يا راهكار بهتري وجود داره براي ارتقا سئو محصولات و دسته بندي؟

 • خسته نباشید

  وقتی صفحه الف رو به صفحه ب کنونیکال کنیم فقط ارزش و اعتبار منتقل میشه و خود صفحه الف قابل نمایش هست تو گوگل ؟
  با ریدایرکت 301 چه فرقی میکنه ؟ممنونم

 • سلام و احترام
  خسته نباشید
  برای یک سایت فروشگاهی تو سرچ کنسول حدود 900 تا صفحه اکسکلود شده به خاطر ایندکس نشدن دارم ..
  این کار درستیه که تعدادی از صفحات را انتخاب کنم و فقط اینها رو ایندکس دستی کنم و تعداد زیادی از صفحات محصول رو به صفحاتی که انتخاب کردم ایندکس بشوند کنونیکال کنم ؟
  مثلا برای گوشی سامسونگ با 150 تا محصول کدوم صفحات رو برای ایندکس شدن انتخاب کنم ؟
  کدوم ها رو برا کنونیکال ؟
  توضیح هم بدهید چرا این انتخاب رو دارید ممنون میشوم
  صمیمانه سپاسگزارم .
  ارادتمند

  • علی حیدری
   می 30, 2022 11:25 ق.ظ

   سلام و عرض ادب ،
   وقت شما بخیر
   از شما دعوت می کنم برای دریافت مشاوره سئو و دریافت پاسخ از همکاران سئو کارمان، وارد سایت نت بازده شده و با آنها در ارتباط باشید .
   با تشکر.

 • سلام وقت شما بخیر
  من یک سایت فروشگاهی دارم و تمام محصولاتی که تقریبا مشابه هم هستن رو به دسته بندی مرجع مربوط به این محصولات تگ کنونیکال دادم
  داخل گوگل کنسول این محصولات رو به exclude در بخش Alternate page with proper canonical tag رفته ، زمانیکه در بخش inspect سرچ می کنم میگه که URL is not on Google به این مظور هستش که این لینک داخل گوگل نمایش داده نمیشه وقتی کاربر اونو سرچ میکنه؟ یا نه منظور دیگه ی داره
  اخه یک سری محصول داریم که خود محصول و دسته بندی اون مهم هستن و از این مترسم که گوگل محصولات رو مشابه بفهمه
  و در آخرد در فروشگاه اینترنتی بهتره چگونه از تگ کنونیکال استفاده کرد ؟
  ممنون

  • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
   دسامبر 16, 2021 11:28 ق.ظ

   سلام و درود خدمت شما
   در حال حاضر محصولاتی که به بخش exclude رفتند در گوگل نمایش داده نمی شوند. در صورتی که محصولات ویژگی های یکسان دارند و برخی ویژگی بیشتر می توانید از محصول متغیر استفاده کنید. کنونیکال را هنگامی می توانید استفاده کنید که دو محتوای مشابه دارید و یکی از محتواها اصلی می باشد و برای جلوگیری از داپلیکیت شدن از کنونیکال استفاده می کنید.
   با تشکر

 • امیرحسین اسفندیاری
  دسامبر 13, 2021 12:21 ب.ظ

  باسلام و باتشکر از شما
  من بعد از دیدن فیلم صفحه اصلی سایتم رو بررسی کردم و تگ کنونیکال نداشت اومدم در بخش باکس افزونه سئو یه تگ کنونیکال به خود صفحه دادم اما بعد از بروز رسانی که بر میگردم نه تگ کنونیکال هستش نه تو سورس صفحه که جستجو میکنم این تگ وجود نداره
  دلیلش چی هست؟ و چه مشکلی وجود داره؟

 • شهریار پیکانی
  اکتبر 23, 2021 9:07 ق.ظ

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  میخواستم بدونم از نظر شما اگر صفحه یک دسته بندی در فروشگاه اینترنتی با یک کلمه کلیدی اصلی بهینه بشه و از چند کلمه دیگر هم به عنوان کلمات مشابه استفاده بشه که در مجموع صفحه اصلی بشه 5 کلمه بعد بیایم برای کلمه های غیر اصلی که زدیم تگ تعریف کنیم و اون ها رو به دسته بندی اصلی کنونیکال بدیم کار درستی هست یا خیر ؟

 • تارا ساسانی
  اکتبر 11, 2021 10:42 ق.ظ

  سلام و عرض ادب.
  آیا برای یک صفحه هم باید تگ کنونیکال بدهیم؟ من سایتی رو مشاهده کردم که برای محتوایی که فقط در یک صفحه موجود بود تگ کنونیکال تعریف کرده بود. آیا این کار دلیل خاصی دارد؟

  • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
   اکتبر 11, 2021 10:53 ق.ظ

   سلام و احترام
   متأسفانه منظورتان را به صورت دقیق در رابطه با سوالی که فرمودین متوجه نشدم. بعد از نصب افزونه یواست سئو به صورت خودکار تمامی صفحات به خودشان کنونیکال زده می شود و این کار توسط افزونه انجام شده است.
   با تشکر

 • محمدحسین عبدالله
  سپتامبر 29, 2021 1:28 ب.ظ

  سلام ، ببخشید من یک مقاله درست کرده بودم که داخل اون مقاله ، از چندین تا مقاله دیگرم کپی کردم و همرو وارد یک مقاله کردم به صورت خلاصه ، باید چیکار کنم که به مشکل نخورم از نظر گوگل؟ میتوان چند تا تگ Canonical ایجاد کرد ؟

  • کارشناس پشتیبانی شماره چهار
   سپتامبر 29, 2021 1:58 ب.ظ

   سلام و احترام آقای عبدالله
   برای این موضوع می توانید این مقاله را بازنویسی کنید به گونه ای که جمله بندی ها تغییر کند و نیازی به تگ کنونیکال نمی باشد.
   با تشکر

 • سلام
  من دسته بندی دارم با نام :
  mobile
  حالا یک دسته زیرشاخه براش درست میکنم با نام
  mobile-samsung
  حالا ووکامرس با دو مدل url میاد دسته موبایل سامسونگ را نمایش میده
  site.com/product-category/mobile/mobile-samsung
  site.com/product-category/mobile-samsung
  میخوام بدونم این هم محتوای تکراری محسوب میشه؟ یعنی با دو url متفاوت میاد یک دسته بندی رو نشون میده
  اگر جواب بله است پیشنهاد شما چیه؟
  مرسی

 • پویان شهیدی
  جولای 3, 2021 9:16 ب.ظ

  سلام و خدا قوت
  در یک دسته‌بندی سئو شده با افزونه سئو پرمیوم، 3 محصول فیزیکی مشابه ولی با محتوای متفاوت وجود دارند. آیا تگ کنونیکال از صفحه 3 محصول به دسته‌بندی‌شان را توصیه می‌کنید؟
  با تشکر از تیم قدرتمند ابزاروردپرس

 • زهراحسینی
  می 10, 2021 6:51 ب.ظ

  سلام من یه صفحه دارم که به خاطر به کاربردن کلمه کلیدی اصلی سایتم توش الان رتبه خوبی گرفته اگه بخوام امتیازای اون صفحه بره روصفحه اصلیم میتونم از کنونیکال استفاده کنم؟

 • سپیده پیرستانی
  آوریل 28, 2021 5:54 ب.ظ

  سلام. من توی وب سایتم 3تا محصول دارم همه یک مدل مودم هست و تمام توضیحات و ویژگی ها یکسانه. فرقشون توی یک بسته اینترنتی هست که همراه باهاش ارائه میشه. من دوتاشونو به یک url کنونیکال دادم. یک پیغامی هم که یواست داده تکرار کلمه کلیدی است که برا هر سه یکیه. میخواستم ببینم در این رابطه باید چی کار کنم؟ یعنی جریمه میشم و کلمه کلیدیارو چی کار کنم؟

 • پیمان حسن زاده
  آوریل 13, 2021 8:38 ق.ظ

  با سلام و عرض ادب. اولا تشکر می کنم که چنین محتوای ارزنده ای را با این کیفیت آماده می کنید..امیدوارم خدا خیر و برکت نصیبتان کند.

  سوال: من سایتی دارم فروشگاهی، برای مثال محصول “کارت ویزیت سوپرمارکت” یکی از دسته بندی های سایت هست. و من 10 محصول یا 10 طرح کارت ویزیت سوپر مارکت برای فروش دارم. یک برگه ای هم ساختم به نام کارت ویزیت سوپر مارکت، که محصولات دسته بندی + توضیحات مناسب با سئو در آن قرار بگیرد.

  سوالی که هست اینه که آیا در این مورد باید تمام محصولات مربوط به “کارت ویزیت سوپر مارکت” را به برگه ای که برای دسته بندی و معرفی ساخته ام کنونیکال بدم؟
  این کار بهبود میده اوضاع سئو سایتم را؟

 • سلام
  ایا صفحه 1 را به 2 ارجاع میدیم ارزش صفحه یک در گوگل کمتر میشه یا همونی که هست می مونه یا کمتر میشه ؟

 • سلام. برای صفحه محصولات هم باید از تگ کنونیکال استفاده کرد؟ اطلاعات محصولات و مقدار هاشون ئر یک سری موارد شبیه و در یک سری موارد دیگه متفاوت اند. و مشابه این اطلاعات محصولات در سایت های فروشگاهی دیگه مثه دیجی کالا موجوده. مثلا برای یه مدل گوشی ویژگی هاش یکسانه. حالا سوالم اینه این محصولات محتوای کپی حساب میان؟ و برای سئوشون چی کار باید کرد؟ ممنون

 • سلام
  وقتتون بخیر
  من یک سایت اینترنتی دارم که گزارش کار داخل اون میفروشم، و ممکنه از یک گزارش کار چند نمونه مختلف داشته باشم و برای نمایش بهتر باشه که دسته بندی رو رتبه بگیرم و نمی خوام بر روی محصول رتبه بگیرم، آیا باید از تگ کنونیکال محصول به دسته بندی استفاده کنم ؟ یا اینکه نمایش محصولات در گوگل رو بر دارم؟
  ممنون

 • کیمیا شیرمحمدی
  ژانویه 5, 2021 4:46 ب.ظ

  سلام خدمت تیم حرفه ای ابزار وردپرس
  من یک سایتی دارم که داخل این سایت نمونه کار های مربوط به پروژه را قرار می دهم. محتوای این نمونه کار ها مشابه همدیگر است فقط در قسمت مشخصات پروژه که بخش کوتاهی هم هست با هم تفاوت دارند. آیا باید این نمونه کار ها رو به هم کنونیکال کنیم و روش به چه صورت است یعنی کدام باید اصلی باشد و بقیه به آن کنونیکال شود.

 • سلام برای آدرس های domain.com/?add-to-cart=XXX که کنونیکال شناخته میشه چکار باید کرد؟

 • با سلام خدمته تیم ابزار وردپرس. آموزش هایتان بسیار عالی هستش من این رو از پیشرفت خوبه سایتم متوجه شدم خیلی متشکر. من در سایتم قسمت های مختلف یک دستگاه رو در لینک های مختلف سایتم توضیح دادم.وقتی اسم دستگاه رو در گوگل سرچ میکنم اون صفحاتی می آین که اجزایه دستگاه رو توضیح میدهم در حالی که میخواهم صفحه ای که لینک های آموزش دستگاه هست بیاید باید آن صفحه مورد نظر را شاخص کنم. دسته بندی را هم طبق آموزشها رعایت کردم. با تشکر فراوووان از سایتتون.

 • با سلام و خسته نباشید
  بنده یه سایت در زمینه املاک دارم و حدود 2 سال است که کار میکنم روی سایتم با اطلاعاتی که از سایت شما گرفتم الان متوجه شدم که نحوه کار من کلا اشتباه بوده و مقالات من تو سایتم اکثرا کپی هستند و ملک هایی که گذاشتم مشکل دارن و کل آدرس هام ایندکس شدن میخوام جای اون پستام با همین عناوین ولی بصورت صحیح پست تازه قرار بدم الان اگه بخوام من اینارو حذف کنم مشگل 404 در سایت میده و احتمالا سایتم بالا نیاد می تونین منو راهنمایی بفرمایین.

  با تشکر از لطفتون و تشکر ویژه از جناب جبین پور

  • تیم پشتیبانی
   نوامبر 3, 2020 9:50 ق.ظ

   سلام جناب علیزاده ، اگر تعداد محتوای کپی شما زیر 100 عدد است نیازی به حذف نیست و می توانید آنها را ویرایش نموده و حتی بدون ویرایش به کارتان ادامه دهید. باتشکر

 • مهران الله یار
  اکتبر 10, 2020 7:39 ب.ظ

  سلام. باعرض تشکر و خسته نباشید از تیمتون
  میخواستم بپرسم آیا اون صفحه ای که ما صفحات دیگه رو بهش کنونیکال می کنیم
  میتونه همون صفحه فرود یا لندینگ پیج باشه؟

  • تیم پشتیبانی
   اکتبر 11, 2020 11:30 ق.ظ

   سلام وقت بخیر ، دقت داشته باشید یکی از معیار های کنونیکال این است که صفحه مربوطه حداقل شباهت ها را به صفحه قبل داشته باشد. فرقی نمیکند لندینگ باشد یا مورد دیگری …

 • علیرضا گمار
  اکتبر 4, 2020 11:31 ق.ظ

  سلام
  1-مطالب نوشته ها باید دقیقا مشابه هم باشند که کنونیکال بزنیم؟
  2-دسته بندی هامون رو میتونیم به خودشون کنونیکال بزنیم؟
  3-اگر من از نوشته 1 به 2 و از 2 به 3 و الی اخر کنونیکال بزنیم مشکلی پیش نمیاد؟
  4-کلا اگه سایتی محتوای مارا کپی بزند چطور میتوانیم از او شکایت کنیم؟

 • سلام خسته نباشید . خیلی خیلی ممنون از شما و اقای جبین پور عزیز . من فروشگاه موبایل و لوازم جانبی دارم ایا لازمه برای موبایل با حافظه های مختلف یا نسخه های خاص از canonical استفاده کنم یا نه ؟

 • میلاد عمادی
  سپتامبر 4, 2020 1:50 ق.ظ

  sghlسبلام من از افزونه یوست پریمیم استفاده میکنم و از قسمت نشانه قانونی لینک میکدم ولی بازم کنونیکال نمیاد تو صفحه مورد نظر دلیلش چیه ؟

  • کارشناس پشتیبانی شماره دو
   سپتامبر 4, 2020 12:18 ب.ظ

   با عرض و سلام و تشکر از حضور شما کاربر گرامي ،
   در صورتی که افزونه شما اورجینال باشد و دقیق مانند آموزش عمل نمایید مشکلی نیست.
   اگر مشکلی است ، با پشتیبان محصول خود در ارتباط باشید.
   موفق و پيروز باشيد.

 • mohammadjavad shariati
  آگوست 14, 2020 2:20 ب.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید، سوالی داشتم؛
  من برگه‌ای دارم تحت عنوان کناب interchange ، با کلمه کلیدی interchange ، و در مورد اون مقاله ای ۱۰۰۰ کلمه ای در مورد ساختار کتاب و مزایاش نوشتم.
  سه برگه دیگه هم دارم با عنوان های interchange مبتدی، متوسط و پیشرفته، که در اون منابع، دانلودها و مطالب هر سطح رو جداگانه گذاشتم با کلمات کلیدی interchange مبتدی، متوسط و پیشرفته، که قالب مادرشون همون برگه اصلی Interchange است و در این برگه به هر سه لینک دادم.
  حالا وقتی در گوگل Interchange رو سرچ می‌کنم، در صفحه دوم نتایج دو نتیجه رو برای من میاره، یکی همون صفحه اصلی Interchange و دوم interchange مبتدی،
  آیا این شامل کنیبالیزیشن میشه با توجه به این که اصلا محتوای یکسان ندارند ؟
  سپاس فراوان.

 • فرهاد یزدانی
  آگوست 8, 2020 12:27 ق.ظ

  با عرض سلام
  ممنون از آموزش های خوبتون
  اگه بخواهیم یه سایت کلا به سایت دیگه لینک کنیم چطور باید این کار انجام بدیم؟

 • سلام.من یک سایت مجله ای دارم که کاربران، صفحات اختصاصی شبیه اینستاگرام در سایتم دارند که میتوانند پست منتشر کنند.قطعا این پست ها محتوای تکراری نیز خواهند داشت.////چگونه میتوان این بخش از صفحات کاربران را جدا از بخش محتواهای تخصصی خودمان سئو کرد، که باعث آسیب به رتبه سایتم نشوند، و محتوای آنها، از طرف گوگل کپی تلقی نشوند؟ سایتهایی مثل شیپور و دیوار چگونه سئو میکنند؟؟

 • مرتضی مرادی
  می 9, 2020 3:11 ب.ظ

  واقعا خسته نباشید میگم،دمتون گرم آموزشاتون عالیه من کلی چیز یاد گرفتم از سایت شما.ممنووووووون

 • میلاد احدنژاد
  آوریل 2, 2020 2:33 ق.ظ

  با سلام خسته نباشید اول تشکر کنم از سایت خیلی خوب و کاملتون
  من یه سوال داشتم سایت من فروشگاهی هستش و برای محصول های مشابه چون زیاد هستش نمیتونم جداگانه متن بنویسم برای اینگه امتیاز منفی نگیرم بهتره نو ایندکسش کنم یا از کنونیکال استفاده کنم

 • سلام و خسته نباشید بابت مقاله خیلی خوبتون
  در مورد وقتی url فارسی به حالت encod در تگ کنونیکال تبدیل میشه ۲تا سوال دارم
  ۱ اصلا این encodeشدن بد هست ؟ و گوگل ممکنه دچار اشتباه بشه ؟؟
  ۲ اگر برای هر صفحه برای خود اون صفحه با افزونه yaostبا همون قسمتی که خودتون معرفی کردین تگ کنونیکال تعریف کنم مشکلی پیش می اد؟ چون یکی سری می گند اون قسمت فقط برای ریدایرکت روی صفحه های دیگه هست
  مثلا صفحه 1 و صفحه ۲ به صفحه ۳ ایا این درسته؟ می‌تونم برای خود صفحه از همون جا تگ کنونیکال تعریف کنم؟
  بعد برای سایت های غیر ورد پرسی این encode شدن مشکل ساز هست؟

  • کارشناس پشتیبانی شماره دو
   آوریل 3, 2020 3:33 ب.ظ

   با سلام ، ضمن سپاس از حضور شما ،
   1 – گوگل در این مورد اشتباهی انجام نمی دهد.
   2 – کنونیکال ، فقط برای موارد خاص است ، به آموزش با دقت تماشا کنید.
   با تشکر.

 • سلام. وقتی به صفحاتی که یوآر الشون فارسی هست کنونیکال میدم لینکش بد میاد.
  مثلا به http://www.domain.com/برچسب/موبایل/
  که کنونیکال میکنم تو سورس صفحه که نگاه میکنم لینک کنونیکال رو اینطوری نشون میده:
  http://www.domain.com/-/-/
  دقیقا همینطوری خط تیره میزاره!!!

  • کارشناس پشتیبانی شماره دو
   فوریه 3, 2020 1:58 ب.ظ

   با سلام ، ضمن سپاس از حضور شما ،
   این مورد احتمالا باگی از سمت افزونه در این نسخه است ، توصیه کلی ما این است که از url های انگلیسی استفاده نمایید.
   با تشکر.

 • سلام… اگه یه ویدویی را از یک سایت خارجی که دانلود آن رایگان است دانلود کنیم و آن را ترجمه کنیم و در سایت خود بزاریم آیا باز هم کپی محسوب میشه؟ و نمره منفی داره؟

 • سلام و درود،
  من یک سایت برای فروش محصولاتی دارم که محتوای نوشتاری اون یکی هست،
  و فقط تصاویر اون متفاوت هست،
  فروش ماگ سفالی که مشخصات و حتی برچسب یکسان دارن، ولی در طرح های متفاوتی هستن،
  بهتره از کنونیکال استفاده کنم، درسته؟

 • سلام وقت بخیر من میخوام برچسب ها رو سئو کنم اما یه مشکلی هست.
  من اومدم چند خطی برای یک برچسب استفاده کردم مثلا برچسب ( آرایش کردن صورت ) این متن در صفحه تگ دیده میشه و وقتی به صفحه دوم و سوم ( tag/آرایش-کردن-صورت/page/2/ ) همین تگ میرم متن دوباره در همین صفحات دیده میشه. احتمالا این متن از نظر گوگل تکراری باشه. چیکار کنم متن بمونه یا نه؟

 • سلام خسته نباشید
  من یک سایت فروشگاهی دارم در باره محصولاتم خوب مجبورم یک سریع مطالب و برچسب های داشته باشم که تکراری هست اما کل اون صفحه محصولاتم و تمام مطالبش تکراری نیست بلکه بخشی از آن تکرار شده. آیا باید من هم کنونیکال انجام دهم ؟؟

 • ممنون از آموزشتون، من دقیقا همین کار رو انجام دادم ولی سورس صفحه محتوای تکراری رو نگاه می کنم کنونیکالش مربوط به لینک خودشه، نه محتوای اصلی! دلیلش چیه؟ یعنی تغییر نکرده

 • سلام وقت بخیر
  ممنون از سایت و آموزش های خوبتون
  یه سوال داشتم من یک سایت فروشگاهی دارم به طبع برخی از محصولاتم ذاتاش یکی مثلا آچار بکس با دو مدل مثلا f510 , g260 ویژگی های عمدش اغلب یکی اما مثلا مدل و سایز بندیش متفاوت یکی 48 دنده یکی 72 دنده این از نظر گوگل این دو محصول رو شبیه بهم محتواشو میدونه یا نه تفاوت قائل میشه بینشون ؟؟

 • سلام ممنون از آموزش خوبتون
  یک سوال دارم وقتی ما داخل ورد پرس یک مقاله رو داخل دسته مادر و زیر دسته اون قرار و همچنین داخل یک یا دو تا تگ برچسب بذاریم ، حالا باید از کنونیکال استفاده کنیم یا نیازی نیست . اینم بگم محتوا و کلمات هیچکدوم از مقالات و دسته و برچسب ها یکی نیست و نتفاوت هستش

 • سلام و عرض ادب
  من چند محصول در سایتم داشتم که دارای محتوای یکسانی بودن و برای جلوگیری از امتیاز منفی گوگل از متا تگ منیجر استفاده کردم همون طور که در جلسات قبل گفتید ولی الان میخام از کننیکال استفاده کنم و میخام متا تگ و حذف کنم ولی همیشه یکی از متا تگ ها میمونه و حذف نمیشه ، علاوه بر ان کننیکال هم تو view page source که میزم پیدا نمیشه.
  لطفا راهنمایی کنید که اول متا تگ و حذف کنم و بعدش هم بتونم کننیکال و بیارم.
  ممنون از شما
  البته من این سوال و برای با دوم هست که میپرسم ولی تا حالا جوابی نگرفتم از شما

  • سارا حمیدی فر
   سپتامبر 2, 2019 5:15 ب.ظ

   با سلام و احترام، به منظور ایجاد کنونیکال از افزونه سئو یوست استفاده بفرمایید خیلی راحت است. باتشکر

   • سلام و عرض ادب
    من دوتا مساله دارم.
    مورد اول اینکه من از متا تگ منیجر استفاده کردم و سه تا تگ nofollow noindex noarchive رو بعضی از برگه هام گزاشتم و حالا که میخام با همین افزونه متا تگ منیجر اونا رو حذف کنم دوتا شون حذف میشه و یکیشون باقی میمونه و حذف نمیشه.
    مورد دوم اینه که با افزونه سئو یوست کننیکال میزارم ولی نمیاد یعنی وقتی view page source میزنم کننیکال نیست و پیدا نمیشه در عوض اون تگی که با متا تگ منیجر گفتم حذف نمیشه هست.
    ممنون میشم اگه کامل راهماییم کنید
    سپاس

 • سلام و عرض ادب
  من چند محصول در سایتم داشتم که دارای محتوای یکسانی بودن و برای جلوگیری از امتیاز منفی گوگل از متا تگ منیجر استفاده کردم همون طور که در جلسات قبل گفتید ولی الان میخام از کننیکال استفاده کنم و میخام متا تگ و حذف کنم ولی همیشه یکی از متا تگ ها میمونه و حذف نمیشه ، علاوه بر ان کننیکال هم تو view page source که میزم پیدا نمیشه.
  لطفا راهنمایی کنید که اول متا تگ و حذف کنم و بعدش هم بتونم کننیکال و بیارم.
  ممنون از شما

 • با سلام
  آیا تکراری بودن در مورد برچسب ها هم صدق می کند؟
  یعنی اگه چند برچسب به چند پست مشابه نسبت داده شود صفحات آن برچسب ها تکراری به حساب می آید؟

  • سارا حمیدی فر
   آگوست 18, 2019 2:33 ب.ظ

   سلام ، استفاده زیاد از برچسب ها باعث مشکل می شود. سعی کنید بیش از برچسب برای محتوا های خود قرار ندهید. بله تکراری بودن آنها را هم می توانید با کنونیکال برطرف نمایید. باتشکر

 • سلام مرسی بابت آموزش ها خوبتون
  در این مبحث، اگر من 10 محصول از یک برند داشته باشم که محتوای آنها یکسان باشند و فقط در مدل محصول و برخی ویژگی ها تفاوت داشته باشند، آیا این روش مناسب است یا باید برای هر محصول یک محتوای کاملا متفاوت بنویسم؟

 • مهران سالاریه
  می 25, 2019 12:55 ب.ظ

  با سلام و احترام
  متشکر از آموزشهای خوبتون
  در خصوص کنونیکال سوال داشتم.
  فرض کنید ما یک دسته بندی در سایت دازیم تحت عنوان تن ماهی
  اکنون وقتی در گوگل کلمه کلیدی قیمت تن ماهی را سرج می کنیم یکی از محصولات این دسته بندی را نشان می دهد. مثلا تن ماهی برند a
  در حالی که ما می خواهیم صفحه دسته بندی را نشان داده شود.
  حال اگر ما از کنونیکال استفاده کنیم صفحه دسته بندی را نشان می دهد بعد ازآن
  سوال اینجاست: ممکنه بعضی از کاربران تن ماهی برند a را سرچ کنند آیا صفحه این محصول نشان داده می شود (که برای این کلمه کلیدی هدف ماست) یا صفحه دسته بندی؟
  با تشکر

 • محمد فراهانی
  می 5, 2019 11:44 ب.ظ

  با سلام و تشکر از مقاله خوبتون
  سوالی داشتم .
  میخواستم بدونم اگر ما میخوایم صفحه اصلی سایتمون با کلمه چاپ بالا بیاد و ما یه دسته بندی هم تو سایت با همین عنوان داشته باشیم که محتواهای خوبی تو این زمینه تولید کرده باشیم ، آیا میتونیم تو صفحه دسته بندی چاپ، کنونیکال بدیم به صفحه اصلی؟ مشکلی پیش نمیاد ؟

  • سارا حمیدی فر
   می 6, 2019 9:12 ق.ظ

   با سلام و احترام ، خیر این روش اشتباه است. صفحه اصلی نیازی به سئو ندارد شما باید کل سایتتان را از نظر محتوا به مسیری ببرید که در این کلمه اول شوید. باتشکر

 • هادی اکبرپور
  آوریل 29, 2019 9:01 ق.ظ

  عالی بود دستتون دردنکنه و خداقوت

 • باعرض سلام سایت من دارای دو تگ canonical یکسان برای صحفه ی نخست هست اما نمیدونم از کجا یکیشون حذف کنم ؟
  دوم اینکه سایت من یک نمونه کار از دسته های مختلف هست آیا باید برای همه پست های زیر هر دسته تگ canonical بزارم ؟دو سه خط نسبتا مشابه با دارن با هم نمونه ها! https://***.ir
  لطفا جواب بدید ممنون میشم و سپاس از مطالب عالی تون

  • کارشناس پشتیبانی
   مارس 4, 2019 2:45 ب.ظ

   با سلام ، بابت مورد اول بهتر است با یک متخصص مشورت داشته باشید تا سایت شما را دقیق بررسی کند. و مورد دوم دو سه خط مهم نیست فقط برای محتواهای کاملا یکسان کنونیکال استفاده نمایید. باتشکر

 • با سلام میشه بفرمایید افزونه شبکه اجتماعی کل مطالب رو بصورت کامل به شبکه اجتماعی میفرسته یا فقط بخشی از اون مطلب؟

 • درس خیلی جالبی بود، مرسی.جسارت نباشه و با پوزش فراوان، اول این فیلم فرمودین این آموزش ها خیلی ادامه داره، ولی بعد از جلسه ۳۴ آموزش رو متوقف کردین. امیدوارم کامنت های منفی من و دوستان کاربرم باعث این موضوع ناگوار نبوده باشیم.

 • با سلامسایت ما مشکل ای پی Canonicalization دارد.این مورد را چگونه رفع کنیم ؟

 • سلام وقت شما بخیر.نمیتونیم اون صفحه ای که محتوای تکراری داررو کلا رو حالت noindex قرار بدیم؟اینطوری بهتر نیست؟

 • بسیار آموزش عالی بود 

 • سلام مهندس جبین پور عزیز میخواستم بدونم تفاوت canonical با متا تگ noindex چیه ؟ ما میتونیم بجای کنونیکال از متا تگ هم استفاده کنیم که ایندکس نشه ؟

 • سلامفقط پيام رو تاييد كردين؟

 • سلام ممنون از پاسخگویییه سوال دیگه الان صفحه اصلی من با domin.ir/?page=1 در دسترس هست حتی اگه جای 1 عدد 1000 بزاریم باز تو دسترس هست چطوری این مشکل رو برطرف کنم؟

 • سلامممنون از اموزش عاليفرض كنيد از هر دسته سه محصول در صفحه اصلي نمايش داده ميشود وقتي روي دسته كليك ميشه تمامي محصولات دسته باز ميشه حالا اينجا صفحه دسته با صفحه اصلي تكراري محسوب ميشه؟همين مثال در مورد صفحه تگ ها هم هست.توجه كنيد صفحه اصلي با صفحه دسته ها و تگ ها از نظر ظاهري يكي هستن ولي در صفحه اصلي فقط سه محصول از دسته ها رو نمايش ميده ولي در صفحه دسته ها بالاي سه محصول هست.ادرس سايت رو دادم نگاه كنيد متوجه ميشيد اينم بگم هم صفحه اصلي هم صفحه دسته ها مطالب خلاصه هستن براي رفتن به كل مطلب بايد روي ادامه كليك كرد.خواهش ميكنم جواب بدين هر وقت سوال پرسيدم فقط تاييد كردين جواب ندادين 

 • ممنون از اطلاعات خوبتون کارتون درسته

 • سلام. با تشکر فراوان ار آموزش مفید شما. من این ویدیو ها را در ماه رمضان دیدم کلی هم برای شما دعا کردم همشهری گرامی.ما یه سایت شیرآلات بهداشتی سانیا داریم.حدود 25 محصول است. که به دسته کلی حمام توالت روشویی ظرفشویی طبقه بندی شده. در این 25 چند جمله تکراری است. و در هر دسته مثلا حمام فقط برای حمام ها چند جمله تکرای است . چطوری کنولیکال بدم. خوشحال میشم از سایت ما هم بازدید کنید. اگر موردی بود بهم بگید. http://www.suneeya.com

 • سلاممن در هر صفحه می روم تا افزونه یوست خودش کنونیکال زده،این مشکلی نیست،؟در حالی که من محتوای تکراری ندارم

 • با سلام و عرض ادبنخست سپاس بسیار فراوان بابت آموزش های مفیدتون ، واقعا عالیطبیعتا هرکسی برای نوشته ها برچسب میزنه، پس یه محتوا داریم اصلی هست و برچسب خورده، مثلا 3 تا برچسب خورده که با خود محتوای اصلی میشه 4 تا لینک با متن کاملا مشابه که فقط عناوین صفحه فرق می کنه ، اینجا باید کنونیکال بزنیم یا نه؟ البته خود افزونه ایجاد میکنه ولی میخام بدونم همون کافیه یا نه؟با سپاس

 • سلام ، من محصول های مشابهی دارم و فقط در تعداد متفاوت هستند. بجز صفحه اصلی محصول ، دسترسی بقیه محصولات مشابه رو در فایل robot.txt محدود کردم. پیشنها شما استفاده از کنونیکال هستش یا محدود کردن در فایل ربات؟

 • من یک فروشگاه دارم چندتا محصول دارم توضیحاتش یکسانه باید از این تگ استفاده کنم؟ سایت های فروشگاهی بزرگ از این روش استفاده می کنند. لطفا پاسخ تون کامل باشه

 • حامد احمدی
  فوریه 13, 2018 9:45 ب.ظ

  سلام و خدا قوت. اگه یه بخش هایی از نوشته ها مثلن راه های ارتباطی، شماره تماس و یک سری توضیحات کوچیک داخل همه صفحات نوشته ها تکراری باشن اما بقیه محتوا منحصر به فرد، آیا اون متون ثابت تکراری برای گوگل کپی و درنتیجه امتیاز منفی حساب می شه؟

  • مهدی جبین پور
   فوریه 14, 2018 11:07 ق.ظ

   سلام و احترام ، محتوای سایدبار و فوتر مشکلی ندارد ولی اگر در همه صفحات بخش محتوا اضافه می کنید ، آن بخش از محتوا که تکراری نیست باید درصد زیادی داشته باشد وگرنه تکراری تشخیص داده می شود. باتشکر

 • سلامصفحه ای که محتوای تکراری داره و کنونیکال میزنیم به صفحه اصلی دیگه ایندکس نمیشه؟

 • سلام ایا از این تگ میشه برای محصولات به دسته مربوطه استفاده کردبرای فروشگاه ها شما چه پیشنهادی دارید تا زمانی که محصولی حذف شد یا از بین رفت اعتبارش به دسته اصلی اضافه شده باشد تا میزان ارزش لینک کاهش پیدا نکند.

 • سلام و وقت بخیر سایت ما ورد پرس نیست این تگ را چطور و کجا بزاریم باید ؟ آیا در htaccess .??

 • سلام و تشکردر نکته 4 فرمودید برای صفحات نسبتا مشابه نیز از کنونیکال استفاده کنیم . فرضا ما یک مطلب داریم که در 3 دسته مختلف منتشر کرده ایم. دقیقا باید چه کار کنیم؟

 • با عرض سلام و تشکر بابت قرار دادن آموزشها. من در پستهای وب سایتم یه سری مطلب که البته برای خودم هست در پست ها تکرار میشه مثلا آموزش نصب یا راهنمای دانلود آیا این مطالب که در پستهایی که میزارم به صورت تکراری مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟ آیا فرق میکنه در خود مطلب باشه یه به صورت یه باکس به صورت جدا؟

 • سلام و عرض ادبیک ابهامی در آموزش برایم ایجاد شد نسبت به مفهوم صفحه تکراری؟منظور شما از تکراری بودن این است که دقیقا یک صفحه کاملا تکراری باشد یا درصدی از آن؟باتشکر

 • صادق احمدوند
  نوامبر 25, 2017 12:08 ب.ظ

  سلام.با تشکر از آموزش canonical.من در page source وقتی برسی میکردم، میگفتم اونجا که نوشته شده rel canonical ولی نمیدونستم برای ارجاع دادن به مطلب اصلیه.به هر حال تمام پیشرفت ها رو مدیون  abzarwp میدونم و الان هر چی یاد گرفتم به خاطر شماست.مچکرم از سایت abzarwp و تیم حرفه ای این وب سایت.

 • عالی بود

فهرست