آیا ظاهر سایت در سئو موثر است؟

( شنبه ، 23 تیر سال 1403 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه هفت

آموزگار :

مهدی جبین پور

در این جلسه و حدود دو جلسه دیگر بر روی مباحث تشریحی و آموزشی خواهیم بود و در جلسات بعدی موارد فنی سئو را بررسی خواهیم کرد. از شما خواهشمندیم که دقت کافی و لازم را نسبت به مواردی که به شما در این جلسات آموزش می‌دهیم داشته باشید؛ در این صورت به شما اطمینان می‌دهیم که در این مبحث موفق خواهید شد. ( ادامه مطلب … )

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

آیا ظاهر سایت در سئو موثر است؟

( شنبه ، 23 تیر سال 1403 )

تأثیر گرافیک سایت بر روی سئو

مبحثی که امروز می‌خواهیم برای شما بررسی کنیم، تأثیر گرافیک سایت بر روی سئو سایت است. خب این سؤال ممکن است برای شما پیش بیاید که آیا گرافیک می‌تواند در میزان سئو سایتتان تأثیر داشته باشد یا خیر؟ جواب این سؤال قطعاً بله است.

اما نکته اینجاست که گوگل قرار نیست بیاید سایت شما را نگاه کند و ببیند سایت شما زیبا طراحی شده است یا خیر؛ درواقع گوگل این توانایی را ندارد که بتواند طراحی سایت شما را ببیند. اما گوگل با کمک آمارها می‌تواند خیلی بهتر از یک چشم متوجه شود که کدام سایت گرافیک خوبی دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت که گوگل به چه صورت متوجه این موضوع می‌شود.

خواهشی که من از شما دارم این است که به گرافیک سایت خودتان دقت زیادی داشته باشید. تعداد زیادی از کاربران و دانشجویانی که من مشاهده می‌کنم، یک وب‌سایت ساده را طراحی می‌کنند .  یک یا دو تصویر بسیار بی‌کیفیت از گوگل می‌گیرند و در سایت خود آپلود می‌کنند و اصلاً به فونت سایت دقت نمی‌کنند . همچنین اصلاً ارزشی برای زیبایی و رنگ‌بندی سایت خود قائل نیستند و فقط ساختن سایت برای آنها مهم است . به‌صورت کلی به گرافیک سایت خود دقت نمی‌کنند.

تأثیر زمان در سئو

زمان یکی از آمارهایی است که گوگل از طریق آن به وب‌سایت شما امتیاز می‌دهد و گرافیک سایت شما مشخص می‌شود. در این قسمت ما 3 مورد را برای شما بررسی خواهیم کرد . به شما توضیحاتی در خصوص هر یک از آن‌ها می‌دهیم.

زمان انتظار کاربر

یکی از مواردی که شما باید به آن توجه داشته باشید، زمان انتظار کاربر است . یعنی کاربر چقدر در سایت شما منتظر می‌شود تا به هدف خود برسد .  میزان این انتظار برمی‌گردد به سرعت لود سایت، کیفیت سرور و موارد دیگر.

برای مثال اگر زمان زیادی طول بکشد تا کاربر در سایت شما بخواهد جابه‌جا شود، سایت شما را ترک خواهد کرد . این را من در 30 تا 40 درصد سایت‌های ایرانی می‌بینم، متأسفانه هاستینگ‌هایی که سایت‌های ایرانی تهیه می‌کنند اکثراً کیفیت خوبی ندارند و یک سرور را به بخش‌های کوچک بسیار زیادی تقسیم کردند که خیلی خطا دارد.

زمان حضور کاربر

مورد بعدی زمان حضور کاربر در سایت شما است . باید ببینیم وقتی سایت برای کاربر لود می‌شود و بالا می‌آید، کاربر چقدر زمان برای هر مقاله در سایت شما صرف می‌کند.

زمان تولید محتوا

مورد آخر هم، زمان تولید محتوا است .  اگر شما امروز یک محتوا تولید و در سایت خود منتشر می‌کنید، چند روز بعد محتوای بعدی را تولید خواهید کرد . آیا نظم خاصی در کار خودتان دارید و زنده و آپدیت بودن سایتتان برای شما اهمیت دارد یا خیر.

برای اینکه شما این موارد را بهتر درک کنید می‌خواهیم زمان حضور کاربر را در 3 سایت مختلف را برای شما بسنجیم و آن‌ها را از سمت گوگل معنی کنیم. دقت داشته باشید که مواردی که در اینجا برای شما خواهیم گفت، مهم‌ترین مواردی است که شما باید آن‌ها را در سئو سایت خودتان رعایت کنید. اگر این جلسه آموزشی روی سایت شما اثبات نمی‌شود، مطمئن باشید که سئو سایت شما به موفقیت چندانی نخواهد رسید . حتی اگر در صفحات اول گوگل هم باشید به درآمد دست پیدا نمی‌کنید.

بررسی میزان حضور کاربر در سایت

سایت اولی که ما داریم، میانگین حضور کاربر در آن 10 ثانیه است . میانگین حضور کاربر در وب‌سایت دوم 60 ثانیه و سایت بعدی 300 ثانیه می‌باشد . این اعداد چه مفهومی را به شما می‌رساند؟ خیلی ساده می‌توان گفت وب‌سایتی که 10 ثانیه است یعنی پوچ بوده است . یعنی وقتی کاربر وارد سایت شده، مطمئناً به هدف خودش نرسیده و سریعاً از سایت خارج شده است . این مشخصاً این موضوع را می‌رساند که این سایت تقلبی است و یا مطالب مفید و گرافیک خوبی ندارد . پس به این صورت امتیازهای منفی را پشت سر هم می‌گیرد.

در سایت دوم، کاربر مدت‌زمان 60 ثانیه در سایت حضور داشته است .  یعنی محتوای آن تا میزان متوسطی ارزشمند است . کاربر در سایت اسکرول می‌کند و تا انتهای سایت می‌رود، امکان دارد که محتوای سایت را بخواند یا نخواند، ولی در کل متوسط حساب می‌شود و نمی‌شود گفت امتیاز خوبی از طرف گوگل می‌گیرد.

در سایت سوم 300 ثانیه یا چند دقیقه حضور کاربر را داریم . این یعنی مقاله دارای محتوای کامل و جالب است و سایت دارای گرافیک زیبایی است . درنتیجه به حدی برای کاربر سودمند است که در سایت می‌ماند و به‌صورت کامل از مقاله استفاده می‌کند . این یعنی برگ برنده و فرصت طلایی شما و راه رسیدن شما به موفقیت.

پس شما باید کاری کنید که کاربر در سایت شما بماند . اینکه کاربر به‌صورت گذرا به سایت شما بیاید فایده‌ای ندارد و باید در سایت شما بماند و در آن چند دقیقه‌ای که در سایت است با شما تعامل می‌کند و تبدیل به یکی از مشتری‌های شما می‌شود.

درنتیجه اگر شما موفق شوید سایتی طراحی کنید که کاربر در آن بماند، می‌توانید امتیازهای مثبت زیادی را از گوگل دریافت کنید و صفحات سایتتان خیلی سریع به نتایج اول گوگل برسد.

بررسی سایت

خب بریم یک مورد جالب را با هم بررسی کنیم . اگر در مرورگر خودتان گزینه “New Private Window” را انتخاب کنید، درواقع یک پرایوت ویندو باز می‌کنید . این صفحه یک خوبی که دارد این است که کش نمی‌کند و چیزی داخل آن ذخیره نیست . یعنی هر چیزی که شما در آنجا سرچ کنید واقعی است.

خب اگر در اینجا سرچ کنیم “آموزش وردپرس” در صفحه اول گوگل به‌عنوان نتیجه اول، ابزار وردپرس را نشان می‌دهد که سایت خود ما است . پس وقتی صفحه آموزش وردپرس من در اینجا به‌عنوان اولین نتیجه گوگل قرار دارد یعنی کاربر از محتوای موجود در این بخش رضایت کامل دارد و برای کاربران جذابیت دارد.

حالا برای اینکه ثابت کنم که گرافیک سایت از نظر دیداری چقدر مهم است، یک مثال برای شما خواهیم گفت . فکر کنید که ما تصمیم داریم در مورد طراحی وب یک مقاله بنویسیم، یک شخص برای مقاله خودش از تصویر سمت راست و شخص دیگری از تصویر سمت چپ استفاده می‌کند.

جذاب بودن گرافیک

همان‌طور که می‌بینید، تصویر سمت چپ جالب‌تر است و تصویر سمت راست اصلاً چیزی را به کاربر نشان نمی‌دهد و یک مانیتور ساده است که رنگ‌بندی خاکستری موجود در تصویر، برای کاربر مهم نیست و شاید اصلاً به آن نگاه هم نکند.

همان‌طور که می‌بینید، مدت‌زمان حضور در سایت سمت راست، یک دقیقه است و کاربر در یک الی دو صفحه سایت وارد شده است.  این عدم گردش ممکن است باعث شود این سایت یا اصلاً امتیاز نگیرد و یا حتی امتیاز منفی کسب کند. پس گرافیک سایت در سئو تأثیر زیادی دارد.

اگر به تصویر سمت چپ دقت کنید، می‌بینید که یک تصویر گرافیکی خیلی جذاب ایجاد کرده است. حتی شما هم در حال حاضر ممکن است چندین بار به تصویر سمت چپ نگاه کرده باشید و به اجزای تصویر مثل آدمکی که حالت طراحی وب را آموزش می‌دهد دقت کردید.

مدت زمان

مدت‌زمان این تصویر 5 دقیقه است و گردش 10 صفحه دارد. یعنی کاربر آن‌قدر لذت برده است که چندین صفحه دیگر سایت را هم مشاهده کرده است. درنتیجه می‌بینید که گرافیک سایت در میزان حضور کاربر تأثیر دارد.

پس به‌عنوان نتیجه‌گیری کلی دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید واقعاً به موفقیت برسید طرحی که در سایت خود اجرا می‌کنید. نباید ساده و بدون فونت و تصویر باشد . همچنین اگر از قالب خوبی روی سایت نداشته باشید باید بدانید که قرار نیست به درآمد برسید.

توجه داشته باشید که باید از قالب‌های خوب و کاربردی استفاده کنید . می‌توانید این قالب‌ها را از سایت خود ما یعنی ابزار وردپرس تهیه کنید . برای راهنمایی انتخاب قالب می‌توانید در دیدگاه‌ها سؤالات خودتان را مطرح کنید.

خیلی از کاربران را مشاهده کردم که از قالب صحیفه که یکی از قدیمی‌ترین قالب‌های خبری مجله‌ای است که سئو خیلی خوبی داشت را انتخاب می‌کنند . باید بدانید که این قالب منقضی شده است . از نظر ظاهری کسی از آن استفاده نمی‌کند. در حال حاضر قالب‌هایی منتشر شده است که گرافیک جذابی دارند و شما باید از آن‌ها استفاده کنید.

در جلسات بعدی موارد بیشتری را با هم بررسی خواهیم کرد.

با آرزوی موفقیت برای شما.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

110 دیدگاه. Leave new

فهرست