HTML چیست؟ آشنایی با زبان نشانه گذاری HTML

( یکشنبه ، 6 خرداد سال 1403 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه اول

آموزگار :

آرزو محرابی

زبان اچ تی ام ال (HTML) یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری برای مرورگرها است. اما مفهوم این جمله یعنی چه؟ در اولین جلسه از دوره جامع و کامل HTML , CSS قصد داریم به صورت کامل به این موضوع بپردازیم و شما را با زبان نشانه گذاری اچ تی ام ال آشنا کنیم. ( ادامه مطلب … )

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

آرزو محرابی

مدرس دوره های آموزش طراحی سایت و برنامه نویسی

آرزو محرابی

مدرس دوره های آموزش طراحی سایت و برنامه نویسی

HTML چیست؟ آشنایی با زبان نشانه گذاری HTML

( یکشنبه ، 6 خرداد سال 1403 )

برای یادگیری زبان HTML لازم است که ابتدا با برخی مباحث و مقدمات آشنا شویم و به بعضی سوال ها پاسخ دهیم و آنگاه با یک دیدگاه متفاوت به یادگیری این زبان بپردازیم.

HTML چیست؟ تاریخچه زبان نشانه گذاری HTML

اولین سوالی که وجود دارد این است که تاریخچه ی زبان اچ تی ام ال چیست؟ برای پاسخ به این سوال به صورت خلاصه می‌توان گفت که در سال‌های قبل فیزیکدانانی از سراسر جهان در مکانی به نام CERN دور هم جمع می‌شدند و با هم ایده پردازی می‌کردند. آقای تیم برنز لی که یکی ازاین فیزیکدان‌ها بود، با خود فکر کرد که چه راهی وجود دارد که دیگر نیازی نباشد همه افراد از مناطق مختلف به این مکان آیند و از فاصله‌های دور باهم ایده پردازی کنند؟ این ایده در ذهن او ایجاد شد و در سال 1989 با انتشار زبان HTML شبکه جهانی وب را اختراع کرد و در سال 1991 اولین نسخه ی اچ تی ام ال توسط او در اینترنت قرار گرفت. این زبان به مرور زمان گسترش پیدا کرد و نسخه‌های مختلفی از آن ارائه شد  و در نهایت در سال 2014 نسخه ی HTML5 منتشر شد.

نقش HTML در طراحی سایت

سوال بعدی که وجود دارد این است که HTML در طراحی یک سایت، چه نقشی را ایفا می کند؟ برای رسیدن به  پاسخ این سوال می‌توان به یک مثال ساده توجه کرد. یک ساختمان را در نظر بگیرید؛ برای ساخت یک ساختمان ابتدا باید اسکلت و بدنه ی آن را ایجاد کنیم و سپس به سراغ نمای ظاهری و زیباسازی آن برویم. در طراحی سایت هم همین امر وجود دارد. اگر ساختن یک سایت را به ساختن یک ساختمان تشبیه کنیم، اچ تی ام ال وظیفه ی طراحی اسکلت و بدنه را دارد و زبان سی اس اس وظیفه ی طراحی جذابیت های آن مانند رنگ و سایزبندی و … را دارد.

در آموزش html و css سوال دیگر این است که برای یادگیری این زبان چه پیشنیازهایی لازم است؟ خبر خوب این است که برای یادگیری اچ تی ام ال و سی اس اس به هیچ دانش قبلی نیاز نیست. فراگیری این زبان که بسیار آسان و لذت بخش هست؛ تنها نیازمند تلاش و تمرین مداوم است. زبان اچ تی ام ال یک زبان کم خرج و آفلاین است.

نرم‌افزار مورد نیاز برای نوشتن کدهای HTML

برای نوشتن دستورات HTML چه محیطی نیاز هست؟ ادیتورهای متنی مختلفی برای کدنویسی این زبان وجود دارد. حتی شما می توانید بدون استفاده از نرم افزار خاصی این کار را با ادیتور متنی ساده ی Notepad انجام دهید. یعنی شما می توانید به قسمت Start ویندوز سیستم خودتان بروید و کلمه  Notepad را جستجو کنید و بعد از باز شدن این یرنامه ی ویندوز، شروع به کدنویسی کنید. اما ما برای آموزش این دوره نرم افزار vs code را انتخاب کرده‌ایم و قصد داریم بعد از چند جلسه نحوه ی نصب و راه اندازی آن را به شما آموزش دهیم. سپس درون محیط این برنامه آموزش را ادامه دهیم. Visual Studio Code یک برنامه ی بسیار عالی و جذاب است و لذت کار کردن با آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

منظور از زبان نشانه گذاری چیست؟

HTML یک زبان نشانه گذاری ست، یعنی چه؟ زبان اچ تی ام ال یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری برای مرورگرها است. اما مفهوم این جمله یعنی چه؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که کار مرورگرها چیست؟ به زبان خیلی ساده کار مرورگرها نشان دادن صفحه‌های وب به کاربران است. از طرفی کدهای اچ تی ام ال به مرورگرها می‌گویند که محتوای صفحه‌های وب را چگونه نمایش دهند. پس HTML یک زبان نشانه گذاری است.

تگ (Tag) در HTML چیست؟

مفهوم تگ چیست؟ بعد از آشنایی با مفهوم اولیه مربوط به این زبان نوبت به مفهوم تگ می‌رسد. تگ چیست؟ اگر بخواهیم بسیار ساده این موضوع را بیان کنیم می توانیم از یک مثال آسان استفاده کنیم. این بار یک ساندویچ را تصور کنید. ساندویچی که شامل یک نان در بالا و یک نان در پایین است. و بین این دو نان محتویاتی وجود دارد. حالا می توان گفت که نان های این ساندویچ یک تگ است که در درون خود محتوایی را نگه می دارد. <tag>…</tag> تگ ها به دو نوع تگ زوج و تگ فرد تقسیم می شوند. تگ زوج شامل تگ آغاز کننده(تگ باز) و تگ پایانی(بسته) ست و محتوا بین این دو تگ قرار می گیرد. تگ فرد دارای فقط یک تگ هست ومحتوا درون همان تگ قرار می گیرد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

13 دیدگاه. Leave new

فهرست