دسته بندی محصولات در ووکامرس

( جمعه ، 1 بهمن سال 1400 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه نه

آموزگار :

فرید معیریان

همانطور که میدانید در جلسه ی قبل محصولات خود را اضافه کردید.در این جلسه دسته بندی محصولات ووکامرس را به شما آموزش خواهیم داد.یکی از گزینه های مهم در افزودن محصول به سایت ، دسته بندی آن ها می باشد. سایتی مانند دیجی کالا را در نظر بگیرید که دارای صد ها محصول متنوع در زمینه های مختلف است. ( ادامه مطلب … )

مشاهده بانک ِ افزونه های ووکامرسی ( مربوط به ویدئو بالا )

مجموعه ای از بهترین افزونه ووکامرسی که می تواند تاثیر مهمی در فروش و درآمدزایی وبسایت شما داشته باشد.

مشاهده بانک ِ افزونه های ووکامرسی ( مربوط به ویدئو بالا )

مجموعه ای از بهترین افزونه ووکامرسی که می تواند تاثیر مهمی در فروش و درآمدزایی وبسایت شما داشته باشد.

اورجینال

کیفیت

پشتیبانی

آپدیت

فــرید معــیریان

دانشجوی ارشد تجارت الکترونیک ، فعالیت در زمینه وب، دیجیتال مارکتینگ و ایجاد فروشگاه اینترنتی.

فــرید معــیریان

دانشجوی ارشد تجارت الکترونیک ، فعالیت در زمینه وب، دیجیتال مارکتینگ و ایجاد فروشگاه اینترنتی.

دسته بندی محصولات در ووکامرس

( جمعه ، 1 بهمن سال 1400 )

در جلسات قبلی در رابطه با شیوه نصب ووکامرس و افزودن محصول توضیح داده شد و اکنون قصد داریم تنظیمات فروشگاه اینترنتی خود را تکمیل کرده و یک فروشگاه اینترنتی با امکانات خوب داشته باشیم. در این جلسه از دوره آموزش ووکامرس قصد داریم در رابطه با دسته بندی و برچسب ها در ووکامرس توضیح دهیم و کاربرد آنها را برای شما توضیح دهیم.

چرا دسته بندی و برچسب مهم است؟

دسته بندی و برچسب دارای کاربرد خاص خود می‌باشند و عمده توضیحات این جلسه مربوط به دسته بندی و مزایای استفاده از آن است. به طور خلاصه مزایای استفاده از دسته بندی در زیر برای شما توضیح داده شد است.

  • جلب رضایت کاربران
  • ساده کردن فرآیند خرید
  • مرتب کردن محصولات در سایت
  • جلوگیری از اتلاف وقت
  • داشتن سایت حرفه‌ای

با استفاده از دسته بندی، کاربر هنگام ورود به سایت امکان دسترسی راحت به محصول مورد نظر خود را دارد و فرآیند خرید ساده‌تر می‌شود. در واقع با انجام این کار از اتلاف وقت مشتری و خروج آن از سایت جلوگیری می‌شود و وب سایت شما را حرفه‌ای جلوه می‌دهد. به عنوان مثال هنگام ورود به سایت دیجی کالا منو “دسته بندی کالا” را مشاهده می‌کنید که در آنجا می‌توان کالای مورد نظر را به راحتی در کمترین زمان ممکن انتخاب کرد. در این وب سایت شما می‌توانید برای خرید گوشی موبایل از بخش “کالای دیجیتال” برند و سپس نوع گوشی دلخواه خودتان را انتخاب کنید. در وب سایتی با این قابلیت می‌توان دسته بندی اصلی و زیر مجموعه آن را به راحتی انتخاب کرد و مشتری پس از ورود به سایت امکان دسترسی در به محصول دلخواه خود را دارد.

نحوه قرار دادن محصولات در دسته بندی

برای انجام این کار ابتدا وارد پیشخوان وردپرس خود شده و از منو “محصو.لات > دسته بندی ها” می‌توانید محصول جدید و دسته بندی مورد نظر خودتان را ایجاد کنید. در قدم اول باید یک نام انتخاب کنید؛ کلمه وارد شده در این بخش باید شامل نام دسته بندی اصلی باشد که به عنوان مثال ما در اینجا “کالای دیجیتال” را وارد می‌کنیم. گزینه دوم “نامک” نام دارد که می توان همان نام را به صورت انگلیسی وارد کرد که در این مثال می توان “Digital Product” را وارد کرد.

در نظر داشته باشید که بهتر است پس از ایجاد دسته بندی آن را تغییر ندهید؛ چرا که ممکن است پس از اعمال تغییرات و ورود به صفحه دسته بندی کاربر با خطای 404 مواجه شود و این موضوع از نظر سئو مناسب نیست. بنابراین دسته بندی را با دقت انتخاب کرده و محصول مناسب را درون آن قرار دهید. گزینه بعدی “دسته اصلی” نام دارد که باید روی “هیچکدام” قرار بگیرد؛ چرا که این دسته بندی قرار نیست به عنوان زیر مجموعه دسته بندی های قبلی قرار بگیرد و خود یک دسته مادر محسوب می‌شود.

همچنین در بخش توضیحات می‌توان توضیح مختصری در رابطه با دسته‌بندی مورد نظر قرار دهید. گزینه “نوع نمایش” را روی حالت “پیش فرض” قرار دهید. در گزینه بعدی یعنی “تصویر بند انگشتی” می توانید تصویر مرتبط و دلخواه خودتان را اضافه کنید. برای انجام این کار روی “آپلود” کلیک کرده و یک تصویر بندانگشتی کوچک اضافه کنید. در نهایت روی گزینه “افزودن دسته جدید” کلیک کنید. سپس مشاهده می‌کنید که دسته بندی مورد نظر شما با اطلاعاتی که وارد کرده‌اید ایجاد شده است.

پس از ایجاد دسته بندی اصلی می‌توانید زیر منو مرتبط را ایجاد کنید. به عنوان مثال هنگام وارد کردن کالای دیجیتال می‌توان زیرمنو شامل موبایل یا کنسول بازی را به آن اضافه کرد. در اینجا زیر منو موبایل را ایجاد می‌کنیم؛ نام و نامک را مطابق با توضیحاتی که داده شد وارد کنید و در بخش “دسته اصلی” باید دسته مادر که همان کالای دیجیتال است را وارد کنید. سپس در این حالت نیز روی افزودن دسته جدید کلیک کنید.

پس از انجام این مراحل موبایل به عنوان زیر مجموعه کالای دیجیتال قرار خواهد گرفت. بعد از آن می توانید برندهای مختلف مانند سامسونگ، اپل و غیره که زیر مجموعه موبایل می‌باشند را طبق توضیحاتی که داده شد وارد کنید و در بخش “دسته اصلی” موبایل را انتخاب کنید تا موارد ذکرشده به ترتیبی که توضیح داده شد زیر مجموعه هم قرار بگیرند.

همچنین شما می‌توانید به دسته بندی مادر “کالای دیجیتال” زیر مجموعه دیگری علاوه‌بر موبایل اضافه کنید. به عنوان مثال می‌توانید “کنسول بازی” را به عنوان زیر مجموعه این دسته بندی در نظر بگیرید و پس از وارد کردن نام و نامک باید در بخش “دسته بندی اصلی” کالای دیجیتال را انتخاب کنید. حتی می‌توانید زیرمجموعه‌های “کنسول بازی” را نیز به راحتی انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید مطابق با توضیحات داده شده پلی استیشن را اضافه کنید و در بخش “دسته بندی اصلی” گزینه کنسول بازی را انتخاب کنید تا به عنوان یک زیر مجموعه از کنسول بازی ثبت شود.

شما می‌توانید ترتیب قرار گرفتن زیر مجموعه‌ها را به راحتی تغییر دهید؛ یعنی اگر سامسونگ و اپل به ترتیب زیر مجموعه موبایل قرار گرفته باشند، مشخص کنید که به ترتیب چه دسته بندی برای کاربر نمایش داده شود. برای انجام این کار باید روی گزینه مورد نظر کلیک کنید و با کشیدن و رها کردن ترتیب گزینه‌ها را تعیین کنید.

در نظر داشته باشید که قالب شما باید از تصاویر بند انگشتی که قصد دارید از آنها برای دسته بندی استفاده کنید پشتیبانی کند و در صورت عدم پشتیبانی قالب از تصاویر بند انگشتی نیاز به استفاده از آنها نیست. همچنین در صورتی که دسته بندی اصلی دارای زیر مجموعه باشد شما می‌توانید در بخش تعداد، مقدار آنها را مشاهده کنید.

پس از ایجاد دسته بندی بخشی به نام “تنظیم به عنوان پیش فرض” وجود دارد که در صورت افزودن محصول جدید و انتخاب نکردن دسته بندی برای آن به صورت پیش فرض این دسته بندی را برای محصول جدید انتخاب می‌شود. فرض کنید قبلا یک محصول به وب سایت اضافه کرده‌اید و اکنون قصد دارید دسته بندی آن را انتخاب کنید. برای انجام این کار ابتدا به بخش “محصولات” رفته و محصول مورد نظر را انتخاب کنید و سپس گزینه “ویرایش” را کلیک کنید. در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود می‌توانید در سمت چپ، دسته بندی را مشاهده و انتخاب کنید. به عنوان مثال در اینجا محصول ویرایش شده موبایل است که در دسته بندی کالای دیجیتال، موبایل و اپل قرار می‌گیرد.

نحوه انتخاب برچسب محصولات

زمانی که کاربر در موتور جستجوی گوگل محصولی را جستجو می‌‎کند، در صورت نمایش سایت در نتایج جستجو کاربر با کلیک بر روی برچسب می‌تواند به صفحه محصول در وب سایت شما هدایت شود. در واقع در بخش دسته بندی به دلیل تنوع بالا محدودیت وجود دارد و نمی‌توان تمامی اقلام مختلف را بر اساس دسته بندی ایجاد کرد. به عنوان مثال ممکن است یکی از انواع موبایل تولید شده توسط برند سامسونگ ناموجود شود و به همین دلیل نیازی نیست که برای آن دسته بندی ایجاد کرد؛ در این حالت بهترین روش استفاده از برچسب ها است.

درواقع برچسب کمک می‌کند مواردی که امکان افزودن آن توسط دسته بندی وجود ندارد را به وب سایت افزود. برای انجام این کار باید از بخش “برچسب محصولات” در سمت چپ صفحه ویرایش یا ایجاد محصول استفاده کرد. به عنوان مثال انواع مختلف آیفون 11 را می‌توان تحت برچسب “آیفون 11” اضافه کرد. در این حالت با جستجو کاربر در گوگل و نمایش سایت یا جستجو کاربر در وب سایت شما و کلیک روی برچسب تمامی محصولاتی که برچسب آیفون 11 دارند را به کاربر نمایش می‌دهد.

برای مشاهده و مدیریت برچسب هایی که ایجاد کرده‌اید می‌توانید از منو “برچسب ها” در ووکامرس استفاده کنید. همچنین در این بخش می‌توانید برچسب جدید و مورد نظر خودتان را ایجاد کنید. در این صفحه نام و نامک را مطابق با توضیحاتی که در دسته بندی داده شد وارد کنید و روی “اضافه کردن برچسب جدید” کلیک کنید.

اگر شما می‌خواهید در هنگام وارد کردن محصول جدید دسته بندی آن را همان لحظه ایجاد کنید می‌توانید روی گزینه “افزودن دسته جدید” در کادر سمت چپ کلیک کنید و سپس نام و “دسته اصلی” را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید پس از ایجاد کالای جدید از بخش “برچسب محصولات” برچسب مورد نیاز خودتان را ایجاد کنید و روی “افزودن” کلیک کنید. اگر در منو برچسب ها روی گزینه “نمایش” کلیک کنید می‌توانید تمامی محصولاتی که با این برچسب در وب سایت قرار دارند را مشاهده کنید.

به عنوان مثال در صفحه‌ای که برای شما نمایش داده می‌شود می‌توانید روی آیفون 11 کلیک کنید تا صفحه فروش و نمایش محصول نمایش داده شود. در این حالت اگر روی “اپل” یا “موبایل” کلیک کنید تمامی محصولاتی که دارای دسته بندی اپل هستند نمایش داده می شود؛ برای برچسب نیز این موضوع صدق می‌کند و با کلیک روی آیفون 11 تمامی محصولات با این برچسب نمایش داده خواهد شد.

نتیجه گیری

در این جلسه تمامی موارد مربوط به برچسب و دسته بندی ها به صورت دقیق توضیح داده شد و امیدواریم که از این جلسه بهره کافی را برده باشید. جلسه آینده همراه ما باشید که می‌خواهیم به سراغ “پیکربندی تنظیمات اصلی ووکامرس” برویم.

فهرست