ریدایرکت چیست؟ آموزش ریدایرکت ها در سئو

( جمعه ، 1 بهمن سال 1400 )

حق کپی ویدئو

مجاز نمی باشد.

شما اینجا هستید :

جلسه بیست و چهار

آموزگار :

مهدی جبین پور

همانطور که می دانید در سئو ، ریدایرکت یا تغییر مسیر به آدرسی جدید ، روشی برای انتقال کاربران و موتورهای جستجو به آدرس URLجدید و غیر از آدرس صفحه‌ی قدیمی است. به بیان ساده‌تر ، ریدایرکت روشی است که به کمک آن، کاربران و موتورهای جستجو به صورت خودکار به آدرس جدید صفحه یا وب‌سایت شما منتقل می‌شوند ( ادامه مطلب … )

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

ابزار وردپرس بُزرگ ترین مرجع وردپرس ایران!

آنچه توانسته ایم لطف خدا بوده است ، ابزار وردپرس بعنوان یکی از مراجع بزرگ طراحی وب و وردپرس در حال فعالیت می باشد 🙂

خرید محصول ویدئو بالا

جهت خرید کلیک کنید.

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

مهدی جبین پور

مـهـدی جـبین پـور

دانشجوی دکتری تجارت الکترونیک ، امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای مردم کشورم باشم.

ریدایرکت چیست؟ آموزش ریدایرکت ها در سئو

( جمعه ، 1 بهمن سال 1400 )

قسمت قبل، درباره ویژگی های افزونه سئو در نوشته صحبت کردیم. در این جلسه آموزشی قصد داریم در رابطه با ریدایرکت (Redirect) که در زبان فارسی به معنی تغییر مسیر است، برای شما کاربران عزیز توضیح دهیم. این مبحث در سئو دارای اهمیت بسیار زیادی است و ما قصد داریم تمامی مفاهیمی آن را به صورت جامع برای شما توضیح دهیم.

تغییر مسیر یا Redirect چیست؟

ریدایرکت یا تغییر مسیر به معنی این است که یک صفحه به صورت مستقیم به صفحه دیگری انتقال می‌یابد. یعنی با ورود کاربر به یک صفحه، صفحه دیگری برای آن باز می‌شود. برای مثال فرض کنید که در سایت شما آدرس صفحه‌ای به صورت YourDomain.com/wordpressthemes است و می‌خواهید برای راحتی کاربران آدرس آن را به صورت YourDomain.com/wpthemes تغییر دهید. در این حالت اگر کسی وارد صفحه YourDomain.com/wordpressthemes شود، با خطا 404 روبرو می‌شود که از نظر سئو (SEO) بسیار بد است. درواقع آدرس‌هایی که در گوگل ایندکس می‌شوند، نباید با ارور 404 مواجه شوند. درنتیجه برای پیشگیری از بروز این مشکل، شما باید از ریدایرکت استفاده کنید.

فرایند انجام کار ریدایرکت به این صورت است که صفحه اول را به صفحه دوم انتقال می‌دهد. با این کار به گوگل اعلام می‌کنید که محتوای صفحه شما انتقال پیدا کرده است و سبب امتیاز منفی برای شما نخواهد شد. ریدایرکت در سایت از اهمیت بالایی برخوردار است و شما زمانی که در حال طراحی سایت و سئو کردن آن هستید، با آن زیاد سروکار دارید. اگر شما با این مبحث آشنایی خوبی نداشته باشید نمی‌توانید سئوکار خوبی شوید. پس توصیه می‌کنیم به این جلسه آموزشی توجه لازم را داشته باشید. ما در تلاشیم تمامی مفهوم موجود در جلسات آموزشی را به صورت جامع و پایه‌ای به شما دوستان عزیز آموزش دهیم.

اهمیت ریدایرکت در سئو

در بسیاری از مواقع ممکن است شما مطلب یا نوشته‌ای را از سایت خودتان حذف کنید. حذف کردن مطالب نیازمند رعایت کردن برخی از موارد است و در این حالت شما باید حتماً از ریدایرکت استفاده کنید. البته از ریدایرکت در موقعیت‌‌های مختلف استفاده می‌شود. برای مثال زمانی که شما سایت خودتان را به دامنه دیگری انتقال می‌دهید، بازهم باید از یک ریدایرکت استفاده کنید. در مواقعی نیز ممکن است نیاز داشته باشید که چند سایت را باهم یکی کنید. همچنین ممکن است شما بخواهید CMS یا سیستم مدیریت محتوا را تغییر دهید. در مواقع تغییر ساختار URL ها نیز ریدایرکت برای شما کاربرد دارد. به صورت کلی شما با ریدایرکت‌ها زیاد سروکار دارید و اگر به درستی آن را رعایت نکنید، با خطاهای مختلف از جمله ارور 404 مواجه خواهید شد.

انواع تغییر مسیر (Redirect) در وب

ما پنج نوع Redirect را در اینجا برای شما توضیح می‌دهیم که تغییر مسیر 301 پرکاربردترین نوع آن است. از چهار نوع دیگر کمتر استفاده می‌کنیم ولی ما آنها را برای شما به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

ریدایرکت 301

اگر قصد دارید یک صفه از سایت را برای همیشگی حذف کنید، بهترین کار این است که از ریدایرکت 301 استفاده کنید و آن را به یک صفحه دیگر تغییر مسیر دهید. چرا که استفاده از تغیر مسیر 301 باعث می‌شود اعتبار سئوی صفحه قبل، به صفحه جدید نیز منتقل شود.

ریدایرکت 302

در این صفحه محتوایی وجود دارد که فعلا در دسترس نمی‌باشد.

ریدایرکت 307

محتوایی در این صفحه وجود دارد که ما در حال کار کردن روی آن می‌باشیم.

ریدایرکت 401

محتوای صفحه پاک شده است و هنوز دلیل مناسبی برای فهماندن این موضوع پیدا نکرده‌ایم.

ریدایرکت 451

محتوای این صفحه به دلایل قانونی یا دلایل خاص، فعلا در دسترس نیست.

ایجاد Redirect در نوشته با افزونه سئو

برای انجام این کار وارد پیشخوان سایت وردپرسی خودتان شوید. اکنون با افزونه Yoast SEO پریمیوم فارسی ما به شما آموزش می‌دهیم که چگونه این کار را انجام دهید. حالا وارد یکی از نوشته‌های سایت خودتان شوید. در قسمت نامک که پایین صفحه سایت وجود دارد، آدرس صفحه را مشاهده می‌کنید. فرض کنید شما قصد دارید لینک یکی از نوشته‌ها را کوتاه‌تر کنید.

پس از اسکرول به پایین صفحه مورد نظر، در بخش نامک؛ آن قسمت از لینک که می‌خواهید را حذف کنید. پس از کلیک روی به‌روزرسانی مشاهده می‌کنید که یک پیغام از افزونه سئو برای شما نمایش داده می‌شود که اعلام می‌کند افزونه به‌صورت خودکار یک تغییر مسیر برای شما ایجاد کرده است و آدرس قدیمی و جدید را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر شما آدرس قدیمی را وارد کنید، مشاهده می‌کنید که URL آن تغییر کرده است. این ویژگی مخصوص افزونه سئو است که بسیار مفید و کاربردی است. در نظر داشته باشید که اگر در حالت ریدایرکت خودکار تمایل نداشتید که آن کار انجام شود، باید روی لغو کلیک کنید و در غیر این صورت کاری با آن باکس نداشته باشید.

نحوه ایجاد تغییر مسیر در Yoast SEO

فرض کنید شما در گوگل سرچ کنسول یک ارور را مشاهده کرده‌اید که مربوط به یکی از آدرس‌های سایت می‌شود. در این حالت شما نوشته‌ای ندارید که آن را تغییر دهید و بتوانید آن را ویرایش کنید. بنابراین در این حالت باید وارد پیشخوان وردپرس شوید و به مسیر سئو > Redirects بروید. حالا خودتان می‌توانید ریدایرکت را ایجاد کرده و به آن آدرس دهید. در قسمت Type شما می‌توانید نوع تغییر مسیر خودتان را مشخص کنید. در بسیاری از مواقع از ریدایرکت 301 استفاده می‌شود و بقیه کاربرد چندانی ندارند.

حالا آدرس قدیمی را که می‌خواهید ریدایرکت کنید، در کادر . سپس آدرس جدید را باید در کادر URL وارد کنید. توجه داشته باشید که در این دو فیلد نیازی ندارید که دامنه را وارد کنید؛ تنها وارد کردن ادامه آن کافی است. سپس روی دکمه Add Redirects کلیک کنید. با انجام این کار در افزونه سئو، بسیاری خطای شما در گوگل سرچ کنسول رفع خواهد شد.

Regex در افزونه یوست

در منوی Redirects افزونه یوست سئو، یک زبانه به نام Regex Redirects وجود دارد که قصد داریم آن را برای شما توضیح دهیم. Regex یک نوع ریدایرکت می‌باشد. در این حالت به صورت گروهی یک رشته از متن را برای شما ریدایرکت می‌کند.

جالب است بدانید در گذشته مشکل امنیتی در سایت ما به وجود آمده بود که با تایپ کردن “User = ali”، ایمیل و نام کاربر را نمایش می‌داد. این موضوع اصلا مناسب نبود. پس ما یک Regex در سایت خودمان ایجاد کردیم تا هرچه User مشاهده کرده را به صفحه اصلی ریدایرکت کند. برای انجام این کار باید در قسمت تطبیق رشته با متن، عبارت مورد نظر خودتان را نوشته و در بخش آدرس URL موردنظرتان را وارد کنید.

کلام آخر

امید است که در این جلسه از دوره آموزش سئو وردپرس توانسته باشیم اطلاعات بسیار خوب و مفیدی در رابطه با تغییر مسیرها یا Redirects در اختیار شما کاربران عزیز و گرامی سایت ابزار وردپرس قرار دهیم. جلسه آینده قرار است درباره ریدایرکت خطا 404 به صفحه اصلی صحبت کنیم. پیشنهاد می‌‌کنیم قسمت بعدی از دوره آموزشی SEO را از دست ندهید. 😉

فهرست