بهینه سازی سایت

الگوریتم فلوریدا | آشنایی با Google Florida

گوگل الگوریتم‌های مختلفی را برای جلب رضایت کاربرانش از نتایج موتور جستجو ارائه داده است. هر الگوریتم جدید که توسط گوگل معرفی می‌شود، عیب‌ها و نواقص الگوریتم‌های قبلی را رفع کرده و عملکرد بهتری را رائه می‌دهد. الگوریتم فلوریدا یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شود که در هنگام معرفی، سر و صدای بسیاری به پا کرد. در این مقاله از بلاگ ابزار وردپرس قصد داریم تا شما را با نحوه عملکرد این الگوریتم آشنا کنیم.

الگوریتم فلوریدا چیست؟

الگوریتم فلوریدا در 16 نوامبر سال 2003 توسط گوگل معرفی شد و به نوعی آپدیت بسیار مهم هسته گوگل محسوب می‌شود. معرفی این آپدیت تاثیر قابل توجهی بر آینده سئو و تکنیک‌های سئو کردن وبسایت‌ها گذاشت. آپدیت الگوریتم فلوریدا با تمرکز بر کلمات کلیدی و لینک‌های داخلی و لینک‌های خارجی سایت‌ها، نسبت به رتبه‌بندی آن‌ها اقدام می‌کند.

علت معرفی آپدیت الگوریتم فلوریدا توسط گوگل

قبل از معرفی الگوریتم فلوریدا، الگوریتم‌های گوگل با مشکل لینک‌سازی اسپم توسط سایت‌ها روبرو بودند. یعنی صاحبان وب‌سایت‌ها از بک لینک های اسپم برای گرفتن رتبه بالا توسط الگوریتم‌های گوگل استفاده می‌کردند که این موضوع باعث افت کیفیت در لیست نتایج جستجو گوگل و در نتیجه نارضایتی کاربران شد.

الگوریتم فلوریدا برای جلوگیری از لینک‌های اسپم و مبارزه با سایت‌های ناکارآمد طراحی و معرفی شد. با روی کار آمدن این الگوریتم بسیاری از سایت‌ها که آن زمان رتبه بسیار خوبی در جستجوی گوگل کسب می‌کردند به صورت ناگهانی دچار افت رتبه شدند و همچنین خسارات مالی بسیار زیادی را متحمل شدند.

نظریه‌های مربوط به آپدیت الگوریتم فلوریدا

گوگل بعد از معرفی الگوریتم‌های جدید، معمولا اقدام به شرح عملکرد و به‌روزرسانی انجام شده در آن‌ها نمی‌کند، از این رو سئوکاران و افراد حرفه‌ای به تجزیه و تحلیل عملکرد الگوریتم‌ها می پردازند. الگوریتم فلوریدا نیز از این امر مستثنی نبوده و نظریات مختلفی در رابطه با عملکرد آن وجو دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

فیلتر سئو (فیلتر بهینه سازی موتور جستجو)

یکی از تئوری‌های اصلی که در مورد آپدیت الگوریتم فلوریدا مطرح شد، پیاده‌سازی فیلتر سئو توسط گوگل می‌باشد. در این فرضیه گفته می‌شود که بعد از جستجو یک عبارت توسط کاربر، گوگل مجموعه‌ای از صفحاتی که محتوای آن‌ها با عبارت جستجو شده مطابقت دارد را دریافت می‌کند. در مرحله بعد فیلتر سئو برای تمامی صفحات انجام می‌شود و در نهایت صفحه‌ای که بهترین خروجی را داشته باشد در لیست نتایج جستجو برای کاربران به نمایش در می‌آید.

رتبه محلی

ایده دیگری که مطرح شد، این است که گوگل Local Rank را در آپدیت الگوریتم فلوریدا پیاده‌سازی کرده است. لوکال رنک به عنوان روشی برای اصلاح رتبه‌بندی بین صفحات انتخاب شده در جستجو گوگل عمل می‌کند. به بیان ساده‌تر، گوگل از بین صفحات انتخاب شده برای نمایش به کاربر، صفحه‌ای که دارای بیشترین بک‌لینک نسبت به سایر صفحات می‌باشد را در رتبه‌ بهتری قرار می‌دهد.

الگوریتم فلوریدا چگونه به سئو سایت‌ها کمک می‌کند

شرکت گوگل با ارائه آپدیت الگوریتم فلوریدا طوفانی در حوزه سئو سایت‌ها برپا کرد و همه تلاش‌های سئوکاران در افزایش رتبه سایت با برخی تکنیک‌های غیرحرفه‌ای را محکوم به شکست و نابودی کرد. در زمان معرفی الگوریتم فلوریدا، بسیاری از سایت‌های خرده فروشی دچار افت رتبه شدند و همچنین متحمل ضررهای زیادی شدند.

الگوریتم فلوریدا باعث بهبود کیفیت طراحی سایت‌ها و همچنین تولید محتوای معتبر می‌شود. تولید محتوا دسته اول (غیرکپی)، مرتبط و باکیفیت، رتبه سایت را افزایش می‌دهد و کاربران بیشتری را برای ورود به وب‌سایت ترغیب می‌کند. ساخت بک لینک درست و حرفه‌ای از دیگر مواردی است که با جلب توجه الگوریتم فلوریدا منجر به بهبود سئو سایت می‌شود.

چگونه از جریمه الگوریتم فلوریدا در امان باشیم

برخی از صاحبان کسب‌وکار‌ها گمان می‌کنند که جریمه شدن توسط الگوریتم‌های گوگل، پایان راه کسب‌وکار اینترنتی آن‌ها است و دیگر قادر به گرفتن امتیاز بالا از گوگل نبوده و دیگر نمی‌توانند وب‌سایت خود را به جایگاه بهتری برگردانند. لازم است در اینجا متذکر شویم که گرفتن امتیاز منفی یا جریمه شدن توسط الگوریتم فلوریدا، دائمی نیست و هدف این الگوریتم جریمه کردن سایت‌ها نمی‌باشد. برای دستیابی به امتیاز بالا و رسیدن به رتبه‌بندی مناسب در سرچ گوگل، رعایت نکات زیر لازم و ضروری می‌باشد.

تولید محتوا با کیفیت

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، تمرکز الگوریتم فلوریدا بر کلمات کلیدی است. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن مقالات باعث دریافت امتیاز منفی از این الگوریتم می‌شود. برای کسب امتیاز بالا از الگوریتم‌های گوگل از جمله فلوریدا بهتر است که استفاده از مقالات کپی و بی‌کیفیت که مرتبط با موضوع وب‌سایت شما نیستند را فراموش کنید و به دنبال تهیه و تولید محتوای باکیفیت و منحصربه‌فرد باشید.

محتوای باکیفیت به محتوایی گفته می‌شود که مطلب جدیدی برای اضافه کردن دانش به کاربران ارائه می‌کند و با بیانی ساده و قابل فهم نوشته می‌شود. علاوه‌بر محتوای متنی، استفاده از عکس‌های جذاب و ویدئو‌های خلاقانه نیز به بهبود سئو سایت کمک می‌کند.

به‌روزرسانی محتوا

بهتر است به صورت دوره‌ای و مستمر، محتواهای قدیمی را باز نویسی کنید و اطلاعات جدیدتری را به مقالات قدیمی موجود در سایت اضافه کنید. آپدیت کردن صفحات وب‌سایت با موضوعات جدید و جذاب، توجه الگوریتم فلوریدا را به خود جلب می‌کند و باعث بهبود رتبه سایت شما می‌شود.

لینک سازی طبیعی

استفاده از بک لینک و لینک‌سازی‌های غیراصولی و غیرطبیعی باعث جریمه شدن سایت توسط الگوریتم فلوریدا می‌شود. این الگوریتم روی لینک سازی سایت‌ها به شدت حساس می‌باشد و هر گونه اسپم و لینک‌سازی غیرحرفه‌ای، زیر نظر گرفته می‌شود. بنابراین برای اینکه توسط الگوریتم فلوریدا جریمه نشوید، بهتر است از بک لینک های درست و منطقی استفاده نمایید.

سخن پایانی

به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل امری همیشگی و اتمام ناپذیر است. گوگل هر لحظه و هر ساعت در تلاش برای بهبود عملکرد موتور جستجو و الگورتیم‌هایش است و توجه به نیاز کاربران و جلب رضایت آن‌ها هدف اصلی و اساسی گوگل می‌باشد. شاید در حال حاضر وبسایت‌هایی را می‌شناسید که با سئو کلاه سیاه رتبه خوبی را در جستجو گوگل دریافت کرده‌اند و موفق عمل می‌کنند. اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که انجام کارهای غیراصولی در سئو، آسیب‌های بزرگی به سایت وارد می‌کند.

ممکن است مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا