بهینه سازی سایت

الگوریتم تپه یا hilltop چیست

الگوریتم تپه گوگل یا هیلتاپ توسط Krishna Bharat در دانشگاه تورنتو توسعه پیدا کرد. هیلتاپ یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های ارائه شده توسط کمپانی گوگل است که در سال 2003 به دنیای وب معرفی شد. این الگوریتم، از همان ابتدا روی نحوه عملکرد سئو سایت‌ها تاثیر بسیاری گذاشت و بعد از گذشت مدت زمانی طولانی همچنان به عنوان یک الگوریتم مهم گوگل روی امتیاز‌دهی و رتبه‌بندی سایت‌ها تاثیر گذار می‌باشد.

تاثیر الگوریتم تپه گوگل بر سئو سایت

هدف از ارائه الگوریتم تپه، بررسی اعتبار صفحات وب بر اساس محتوا و اطلاعات داخل آن‌ها و همچنین لینک‌های خارجی سایت‌ها می‌باشد. در واقع این الگوریتم با ارزیابی کیفیت محتوا‌های صفحات وب و صحت و واقعی بودن لینک‌ها، اعتبار یا عدم اعتبار وب‌سایت‌ها را تعیین می‌کند و به رتبه‌بندی آن‌ها می‌پردازد.

سازندگان الگوریتم تپه معتقد هستند که نقل قول از محتوا یک صفحه وب در وب‌سایت‌های مرجع نشان‌دهنده اعتبار آن صفحه‌می‌باشد. به اعتقاد توسعه دهنده الگوریتم تپه یا هیلتاپ، هر چه تعداد لینک‌های خارجی از یک صفحه وب در صفحات مرجع بیشتر باشد، میزان اعتبار آن صفحه افزایش پیدا می‌کند.

عملکرد الگوریتم تپه در بررسی لینک‌ها

برای اعتبارسنجی صفحات وب، لازم است لینک‌سازی‌ها توسط سایت‌های مرجع مستقل ایجاد شده باشند و هیچ‌گونه ارتباط بین سایت‌های نقل قول کننده با صفحه لینک شده مجاز نمی‌باشد. به بیانی ساده‌تر اگر وبسایت X برای بالا بردن اعتبار خود سعی داشته باشد تا لینک‌های خارجی را از طریق سایت‌هایی متعلق به خود ایجاد نماید، هرگز موفق به دریافت امتیاز از الگوریتم تپه نمی شود. الگوریتم تپه با دقت فراوان هرگونه ارتباط مخفیانه بین وبسایت‌ها را تشخیص می‌دهد و سایت مذکور که اقدام به دور زدن الگوریتم می‌کند را جریمه می‌نماید.

برای کسب امتیاز بالا توسط الگوریتم تپه، بهترین راه تولید محتوای باکیفیت، منحصر به فرد و معتبر است. روند دریافت بک‌لینک از سایت‌های مرجع باید روندی طبیعی داشته باشند و براساس محتوای معتبر موجود در صفحات صورت گرفته شوند. بنابراین صاحبان سایت برای افزایش رتبه سایت خود به‌جای استفاده از روش‌های نادرست و سئو کلاه سیاه، بهتر است بر کیفیت محتوا موجود در صفحات وب تمرکز داشته باشند.

3 نکته مهم در ارزیابی ارتباط بین وبسایت‌ها در الگوریتم Hilltop

اگر قصد دارید تا سایت خود را به عنوان سایت مرجع به الگوریتم تپه معرفی کنید، باید دقت داشته باشید که سایت شما و سایت‌‌های که با آن‌ها به شبکه‌سازی می‌پردازید، به عنوان سایت‌های مستقل شناخته شوند. برای اثبات مستقل بودن سایت‌ها 3 فاکتور زیر توسط الگوریتم تپه بررسی می‌شود:

  • آدرس IP سایت‌ها دارای 3 بلوک اول یکسان نباشند.
  • بخش عمومی نام دامنه سایت‌ها متفاوت باشد.
  • هیچ‌گونه رابطه معنا داری بین سایت اصلی و سایت ارائه دهنده لینک خارجی وجود نداشته باشد.

تفاوت بین الگوریتم تپه و الگوریتم پیج رنک

ممکن است تصور کنید که نحوه عملکرد الگوریتم تپه همانند الگوریتم‌ پیج رنک است، اما در نحوه رفتار این الگوریتم‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. الگوریتم پیج رنک، لینک‌دهی بین سایت‌ها را ارزیابی می‌کند و در واقع به عنوان یک الگوریتم ارتباط سنج عمل می‌کند؛ در حالی که الگوریتم تپه گوگل روی صفحات تخصصی و مرجع تمرکز می‌کند.

الگوریتم PageRank اعتبار یک سایت را براساس تعداد لینک‌های خارجی صفحات آن سایت‌ تعیین می‌کند. عملکرد این الگوریتم نسبت به الگوریتم تپه ناقص و ناکافی است؛ زیرا پیج رنک تنها تعدا لینک‌ها را در نظر گرفته و اعتبار و کیفیت محتواها را در نظر نمی‌گیرد.

برای بهبود عملکرد PageRank، گوگل الگوریتم تپه را ارئه داده است تا به عمکلرد بهتر الگوریتم پیج رنک کمک کند. الگوریتم تپه برای اعتبار سنجی صفحات وب، تنها صفحات تخصصی را مورد بررسی قرار می‌دهد و به بررسی کل سایت نمی‌پردازد. روش کار الگوریتم تپه به این صورت است که ابتدا صفحات معتبر را شناسایی می‌کند و آن‌ها را با برچسب مرجع مشخص می‌کند. در مرحله بعدی، این الگوریتم به بررسی صفحاتی که از طریق سایت‌های مرجع لینک‌سازی شده‌اند می‌پردازد و محتوای تخصصی و مرتبط با موضوعات جستجو شده را پیدا می‌کند.

بهینه‌سازی صفحات وب در جهت جلب رضایت الگوریتم تپه

برای بهینه‌سازی سایت‌ها و هماهنگ شده با عملکرد الگوریتم تپه لازم است که موارد زیر به دقت بررسی و اجرا نمایید.

  1. ابتدا وبسایت‌های مرجع در موضوع مورد نظر را شناسایی کنید. برای اینکار لازم است به لینک‌های موجود در صفحه جستجو (SERP) مراجعه کنید و سایت‌هایی که محتوای مرتبط با صفحه شما را ارائه می‌دهند بررسی کنید. دقت داشته باشید که مرتبط بودن موضوع مورد جستجو، مهم‌ترین فاکتور برای یافتن وب‌سایت‌های مرجع و معتبر می‌باشد.
  2. پس از یافتن وب‌سایت‌های مرجع و معتبر به شبکه‌سازی با آن‌ها اقدام نمایید. سعی کنید پروسه لینک‌سازی در سایت‌های معتبر به صورت طبیعی و درست انجام شوند و از لینک‌سازی با صفحات و افراد غیر واقعی خودداری کنید.
  3. لینک‌سازی با وبسایت‌های مختلف را در دستور کار خود قرار دهید. دقت داشته باشید که اگر همه لینک‌سازی‌های خود را با سایت‌های مرجع و متخصص انجام دهید، ممکن است از نظر گوگل مشکوک بنظر برسد. بنابراین بهتر است علاوه بر سایت‌های مرجع به لینک‌سازی با سایت‌هایی با اعتبار متوسط نیز بپردازید.

کلام آخر

برای رسیدن به موفقیت و همگام شدن با الگوریتم تپه، قدرت لینک‌سازی با سایت‌های معتبر را فراموش نکنید. با وجود به‌روزرسانی و معرفی الگوریتم‌های جدید توسط گوگل، اهمیت بک‌لینک و لینک‌سازی خارجی کاهش پیدا نکرده و این موضوع همچنان به عنوان یکی از موارد مهم و اصلی در سئو سایت‌ها محسوب می‌شود. استفاده از لینک‌سازی غیرواقعی و نامعتبر شما را از هدف دور می‌کند و احتمال جریمه شدن سایت توسط الگوریتم‌های گوگل را افزایش می‌دهد. بنابراین دقت زیادی در انجام این کار داشته باشید.

ممکن است مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا